Logo3

واقعیت آن است که در تمام رقابت‌ها پیروزی، نفر اول شدن نیست بلکه نفر دوم و سوم هم حائز رتبه هستند. واکاوی اتفاق رخ داده پیرامون مجلس دهم فصلی سراسر پیروزی برای اصلاح‌طلبان رقم‌زده است. به یاد بیاوریم که در مجلس هفتم، هشتم و به ویژه نهم تفکر اصلاح‌طلبی در مظلومیت و محجوریت کامل به سر می‌برد، اما در مجلس دهم پیروزی‌های پیاپی در حوزه‌های انتخابیه مختلف رقم خورد و همین موضوع نیز عصبانیت جناح رقیب و البته شاخه تندرو آن را به شدت بر انگیخت.

اگر بخواهیم رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس جدید را نیز مورد واکاوی قرار دهیم باید گفت رقابت اخیر در جبهه حامیان دولت بوده است و آقای لاریجانی به عنوانی عضوی از لیست امید اکنون در جبهه حامیان تفکر اعتدال مشغول به نقش‌آفرینی است. اگر چه بهترین، متصورترین و مطلوب‌ترین حالت در کنش‌ها و واکنش‌های بهارستان حضور عارف در صندلی ریاست مجلس می‌دانیم، ولی باور داریم در رتبه‌ی عالیه مجلس به عنوان نفر اول قوه‌مقننه حساسیت‌ها و ملاحظاتی وجود دارد؛ شاید مانند مجلس خبرگان رهبری که حتی مصلحت در کاندیداتوری آیت‌الله هاشمی و روحانی نبوده است؛ گرچه به ظن تمامی صاحب‌نظران و آحاد مردم چهره‌های اصلاح‌طلب فاتح مجلس خبرگان شدند. بر پایه واقعیت در فرآیند رقابت‌های سیاسی و فعالیت‌های حزبی، انجام نشدن و محقق نشدن محاسبات و مطلوبات ما به معنی شکست نیست و بر همین اساس لازم است
اصلاح‌طلبان همچنان لذت پیروزی مجلس را در کام خود نگاه دارند. این یک واقعیت است که افتخار داریم مجلس یک‌دست و قانون‌گذار نهم را تبدیل به مجلس‌ای شایسته کنیم و افتخار دیگر اصلاح‌طلبان وجود مردان اخلاق‌مدار در منازعات و فعالیت‌های سیاسی است. مردی اخلاق‌مدار چون عارف ایثارش موجب نجات جبهه اصلاحات و آرمان‌‌های اصلاح‌طلبی است.

 

از همین منظر است که در آغوش گرفتن لاریجانی به عنوان رقیب به معنی قرار گرفتن او در کنار اصلاحات است و این کنش سیاسی یک ضرورت می‌باشد.


شاید ضروری باشد که رفتار عارف را بررسی کنیم تا بر مبنای درسی که مکتب سیاسی او می‌گیریم از پیروزی خود ناامید نشویم و همچنان در پیشبرد اهداف اصلاح‌طلبان در مجلس و ایجاد زمینه حضور و حفظ نمایندگان موجود را فراهم کنیم و حتی توسعه دهیم. در بررسی آرا انتخاب هیئت رییسه موقت مجلس دهم نمایندگان را نباید خائن قلمداد کنیم بلکه باید این افراد را برای خود حفظ کنیم. باید بتوانیم پیام عارف را برای حامیان تفکر اصلاح‌طلبی مخابره کنیم و باید شرایط را درک کنیم؛ نتیجه انتخابات را مجلس را می‌پذیریم و لاریجانی را از اردوگاه خود خارج نکنیم. نباید آخرین اقدامات لاریجانی را در سال گذشته هرگز فراموش کنیم چه بسا فعالان سیاسی زیادی بودند که از اصولگریی خارج شده و وارد اعتدالگرایی شده‌اند و نقش
آن‌ها نیز هم‌اکنون ملموس است. این خطا است و جناح تندرو منتظر است تا ما خطای فاحشی مرتکب شویم و به دلیل اینکه به ریاست مجلس دهم نرسیدیم جریان لاریجانی را از اردوگاه خود خارج کنیم. بنابراین بعید نیست که خروج لاریجانی یک نقشه از سوی جریان رقیب باشد چرا که تصوراتش علی‌رغم تمامی نقشه‌ها و مهندسی‌هایش تاکنون شکست خورده است. اصلاح‌طلبان به واسطه تجربیات عمیق گذشته کاملاً هوشیار هستند و آمادگی تجربه و تحلیل شرایط موجود را دارند و این بار نیز باید بتوانند شرایط موجود را کاملاً درک و برای فتح رقابت‌های آینده کاملاً هوشیار و آماده باشند. اگر مظلومیت‌ها و محدودیت‌های گذشته را به خاطر بیاوریم آنگاه لذت شیرینی‌های چند سال اخیر بیشتر در کام ما ماندگار خواهد شد و می‌توانیم در تعامل با مهره‌های سیاسی برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشیم؛ برنامه‌ای که چهار سال فرصت داریم تا بتوانیم با استفاده از آن پیروزی‌های تفکر اصلاح‌طلبی را عمیق‌تر و درخشان‌تر کنیم.
* صاحب امتیاز و مدیر مسئول

ماه رویان شماره : 331