Logo3
مذاکرات هسته‌ای و تناقضات داخلی

بهمن حاجات نیا

رفتار دیپلماتیک مردان انقلابی ایران آن‌قدر قوی بود که اسراییل را در بن‌بست یارگیری قرار داد و رژیم صهیونیستی وامانده از آمریکا به عربستان سعودی پناه برد. عربستان با نزدیکی به اسراییل سعی کرد تا در روند مذاکرات و روابط ایران با 1+5 تاثیر بگذارد و تا حدودی نیز در این موضوع موفق عمل کرد اما تدبیر مردان تدبیر و امید، آب رفته را بار دیگر به جوی بازگرداند.


آنچه در روند اخیر مذاکرات هسته‌ای کشور حایز اهمیت است این‌که دولت توانست کارنامه عملی مثبت خود را در خصوص مذاکرات در فرصتی بسیار کوتاه جمع‌آوری کند اما در این راه با مشکلات متعددی نیز روبه‌رو شد. یکی از اصلی‌ترین مشکلات دولت یازدهم در موضوع سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای، هم صدایی برخی جریانات داخلی با مخالفان اخذ توافقات بود که در سطح بین‌الملل نیز اسراییل ساز این عدم توافق را کوک می‌کرد. اشتراک مواضع سوال برانگیز برخی داخلی‌ها با اسراییل، حسن روحانی را مجبور به واکنش کرد و او در فرازی از سخنرانی هفته گذشته‌اش عنوان کرد: «چه اتفاقی افتاده که مواضع دلواپسان با صهیونیست‌ها یکی شده است؟»


البته مواضع روحانی در مقابل مخالفان داخلی، حمایت مردمی را در پی دارد چراکه مردم معتقد هستند پیروزی در مذاکرات، گردش چرخ‌های اقتصاد کشور، رونق بازار سرمایه، افزایش سطح رفاه عمومی، اشتغال و... را در پی دارد که متاسفانه مورد معامله و کارشکنی‌های جناحی قرار گرفته است. به هر حال دور جدید مذاکرات هسته‌ای در حالی آغاز می‌شود که زمان این ماراتن نفس‌گیر رو به اتمام است و آخرین فرصت‌ها برای دستیابی به یک توافق جامع هسته‌ای نیز رو به پایان می‌باشد. کش‌دار شدن مذاکرات، دو واکنش منفی را به دنبال دارد. اول این‌که حوصله مجامع جهانی و بین‌الملل ممکن است دیگر ظرفیت ادامه یافتن این برنامه را نداشته باشد و دوم آن‌که طرف‌های مقابل را به این نتیجه می‌رساند که عدم دستیابی به توافق و راه حل، حکایت از منازعات و تناقضات داخلی دارد و البته نکته مهم‌تر این‌که عدم دستیابی به نتیجه مثبت، آرزوی اسراییل و دشمنان ایران است. در داخل کشور اگر برخی کشمکش‌ها و کارشکنی‌ها پایان نپذیرد و وضع به همین منوال پیش برود، مذاکرات مختل می‌شود و انسداد و اختلال در روند مذاکرات ناشی از بی‌تدبیری برخی جناح‌ها خواهد بود که تاریخ در مورد آن‌ها گواهی می‌دهد. برگ‌های تاریخی که توسط نسل‌های آینده این مرز و بوم نوشته می‌شود؛ چیزی جز انتقاد از این کارشکنی‌ها در پی نخواهد داشت و قطعا آیندگان در مورد این کارشکنان قضاوت مثبتی نخواهند داشت. کسی نمی‌داند اما شاید آیندگان، این کارشکنان مذاکراتی که مورد تایید رهبر معظم انقلاب و ملت است را بازیگران اسراییلی در سریال توافق هسته‌ای بنامند.
* سردبیر