Logo3
بهمن حاجات نیا

بهمن حاجات نیا

نیمه اول بازی روحانی در زمین ریاست‌جمهوری تمام شد و اینک باید زمین خود را تعویض کند. شاید روحانی در این نیمه که باد مخالف را شدیدتر از نیمه قبل در مقابل خود حس می‌کند، باید با تدبیر بهتری تاکتیک خود را انتخاب کند تا برای انتخاب دوباره‌اش نیاز به امید بستن به اگرها و اماها نباشد.


روحانی اکنون باید از تعویض‌های خود استفاده کند؛ تعویض‌هایی که می‌تواند نفس تیم تدبیر و امید را در مقابل باد مخالف چاق کند و راه رسیدن به پیروزی را برای روحانی و تیمش فراهم سازد. پیروزی که قطعا خوشحالی طرفداران این تیم را به همراه دارد و امیدها را برای رسیدن این تیم به دور بعدی بیشتر می‌کند.


درواقع روحانی برای اینکه بتواند نیمه دوم ریاست‌جمهوری را در دور اول حضورش با موفقیت پشت سر بگذارد و با کسب این موفقیت زمینه را برای به‌دست آوردن مجوز مردم برای رسیدن به دور دوم ریاست‌جمهوری‌اش فراهم کند؛ ناچار است به گونه‌ای عمل نماید تا با بازی زیبا و تماشاگرپسند تیمش، گل‌هایی را تقدیم هوادارانش و دیگر تماشاگران کند که هیچ‌کس نتواند در سالم بودن این گل‌ها شک و شبهه‌ای ایجاد نماید.


در شرایطی که بیشترین تمرکز دولت روحانی روی بازی‌های بیرون از خانه متمرکز شده تا با برد در آن بازی‌ها، تیم در خانه با آرامش بیشتری روی کسب حداکثر امتیاز ممکن حساب باز کند. برخی از بازیکنان تیم تدبیر و امید وادادگی را با بازی جوانمردانه اشتباه گرفته‌اند.
روحانی در ابتدای حضورش در ساختمان پاستور از تعامل و تدبیر با نمایندگان مجلس گفت تا این فضا را برای مهره‌هایش مهیا کند که در زمینی به دور از تنش به یک بازی جوانمردانه و در عین حال نتیجه‌گرا بپردازند.

اما حقیقت این است که برخی از عناصر تیم روحانی که در ظاهر معنای تعامل و بازی جوانمردانه را به خوبی درک نکرده‌اند؛ با بازی بد خود در نیمه اول تیم را چنان به دردسر انداخته‌اند که اگر روحانی به تعویض آن‌ها همت نگمارد، قطعا در نیمه دوم با مشکل روبه‌رو خواهد شد. در واقع روحانی که اینک برای حضور در مرحله بعد باید کارنامه‌ای با آمارهای قابل‌لمس و ارایه در دست داشته باشد؛ باید به فکر ترمیم نقاط ضعف تیمش باشد. روحانی باید به این نتیجه برسد که برای رسیدن به مرحله بعد تنها زیبا بازی کردن کفایت نمی‌کند بلکه تیم او باید در زمین به دنبال زدن گل‌های برتری در بازی سیاست باشد؛ گل‌هایی که به ثمر رسیدن آن‌ها تنها توسط وزرا، استانداران و فرمانداران کارآمد، معتقد به‌کار گروهی و همراه با دولت میسر خواهد بود.


در شرایطی که خروجی ملموس در برنامه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و حتی صحنه‌ دیپلماتیک می‌تواند معیار خوبی برای سنجش عملکرد تیم روحانی باشد، وی باید قدر زمان کم میان دو نیمه را بداند و با آنالیز عملکرد تیمش در نیمه اول، به دنبال جایگزینی بازیکن خوب و تازه نفس به‌جای بازیکن‌های ناامید و کم تدبیر خود باشد. قطعا رییس‌جمهور شرایط حساس نیمه دوم ریاست‌جمهوری‌ خود را بیش از هر فرد دیگری درک می‌کند. انتخابات پیش روی مجلس که می‌تواند تعیین‌کننده فرد بازنده انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری باشد، بزرگ‌ترین چالش پیش روی روحانی است. از سویی دیگر، روحانی ناچار است برای به ثمر نشاندن گل‌های تیمش به انتظار ترکیب جدید مجلس بنشیند.
اما در این میان، مردم می‌توانند در چگونگی چینش تیم مجلس به روحانی کمک قابل‌توجهی کنند؛ کمکی که تحقق آن توسط کسانی که روحانی را رییس‌جمهوری با تدبیر دیده‌اند؛ یک پیش شرط دارد و لمس واقعی تدبیر در تمام لایه‌های دولت تنها پیش شرط این دسته است.
حقیقت این که روحانی برای اثبات و به ثمر رساندن شعارهایش باید دست به یک خانه تکانی بزند و مهره‌هایی را که پیام 24 خرداد92 را درک نکرده‌اند و یا ادعای درک این پیام را درمی‌آورند را از اردوی دولت تدبیر و امید خط بزند. در اصل این‌گونه افراد با عملکرد ضعیف خود ضمن کاشتن تخم ناامیدی در دل مردمف زمینه را برای به ثمر رساندن گل به خودی فراهم می‌کنند؛ گل به خودی‌هایی که می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور برای روحانی و دولت تدبیر و امید دردسرهای زیادی را فراهم کند. ریس‌جمهور اگر می‌خواهد در دور بعد بازی هم در صدر جدول باشد باید در این زمان کوتاه به تعویض‌های طلایی فکر کند که می‌تواند در نقاط مختلف زمین ‌بازی روحانی زمینه‌ساز گل‌های برتری تیم تدبیر و امید باشند؛ نه کسانی که عنان بازی را به‌دست تیم رقیب روحانی سپرده‌اند.

  • * صاحب امتیاز