Logo3
فرهاد فروهی

فرهاد فروهی

علی‌رغم تمامی آنچه در سال گذشته وعده داده شد اما هم‌چنان بدون نقشه راه، میسر توسعه فرضی استان فارس را طی می‌کنیم. برابر آنچه کاردار غیرمقیم انگلیس در دیدار با دکتر سیدمحمد احمدی اعلام کرده است، استان فارس دارای توانمندی‌های بسیاری در بخش‌های الکترونیک، پزشکی، توریسم وانرژی است.
استاندار فارس نیز در دیدار متقابل با کاردار غیرمقیم انگلیس در شیراز، دوباره بر داشته‌های فارس تاکید دارد و همان داستان همیشگی را تعریف می‌کند که استان فارس در بخش صنعت، معدن، کشاورزی، نفت، گاز، پتروشیمی زمینه‌های مناسبی برای توسعه دارد واگر تحریم‌ها تعدیل شود؛ امکان توسعه روابط بیشتر و شاهد رونق اقتصادی در روابط هر دو کشور خواهیم بود.
دکتر احمدی که خود یک دیپلمات کارآزموده است دراین رابطه معتقد است که روابط کشورها در فصول خاص دچار تیرگی می‌شود اما درها برای همیشه بسته نخواهد شد و ایجاد روابط باعث توسعه اقتصادی خواهد شد اما باید دید وضعیت امروز استان فارس چگونه است؟

 

  • سال 93 را بدون حتی یک سرمایه‌گذاری موفق دربخش خصوصی برای ایجاد اشتغال وتولید پشت سرگذاشتیم و برای سال 94 نیز پیش‌بینی شده است که هیچ پروژه عمرانی آغاز نخواهد شد و اعتبارات اختصاص یافته به استان تنها برای اتمام برخی پروژه های قدیمی صرف خواهد شد. این بدان معنی است که سال 94 نیز با رکود خاصی در اجرای پروژهای عمرانی روبه‌رو هستیم و این رکود به معنای خواب دوباره اقتصادی و بی‌توجهی به پناسیل‌های موجود است چه در بخش سرمایه‌های انسانی چه سرمایه‌های طبیعی وخدادادی. سال 93 را در حالی به پایان می‌رسانیم که مهمترین بخش اقتصاد پنهاد در حوزه موادمخدر به شدت فعال است.

استان فارس به ترانزیت موادمخدر تبدیل شد و تلاش برای مهار این جریان تنها به آمارهای کشفیات پلیس فارس انجامیده است واین افزایش کشف حکایت از افزایش در بخش تقاضا دارد و افزایش در بخش تقاضا به معنای بی‌هویتی جوانان و بیکاری آنان دارد. باید دید نقاط ضعف و آسیب‌پذیر اقتصاد استان در چیست؟ اینکه نقشه راه و منشور سرمایه‌گذاری برای تمام فصول سیاسی اقتصادی استان تعریف نشده است. منشوری که به عنوان یک قانون از مداخله احزاب در حوزه اقتصاد جلوگیری و اقتصادکشور و فارس را واکسینه کند.
در واقع اگر اقتصاد در برابر سیاست واکسینه نشود؛ هیچ‌گاه روی توسعه را نخواهیم دید. به‌طور مثال عرصه‌های منابع طبیعی که به‌طور خاص مورد توجه سرمایه‌گذاران داخلی وخارجی می‌باشند این روزها مورد تعرض و دست‌اندازی زمین‌خواران قرار دارد. بی‌توجهی به این عرصه‌ها باعث شد تا 11 هزار هکتار از این اراضی در سال 93 دچار حریق شود.
در واقع این میزان خسارت در مقایسه با سال‌های قبل یک رکورد در عرصه نابودی منابع طبیعی محسوب می‌شود. جالب این که از 3 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته برای پیشگیری از تخریب منابع طبیعی تنها 800میلیون تومان آن جذب و به این مهم اختصاص یافته است. از این موضوع دو نتیجه عمده می‌توان گرفت. بی‌تفاوتی نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی و هم‌چنین مدیران استان فارس نسبت به زمین به‌عنوان عامل اصلی توسعه پایدار برای استقرار صنایع بزرگ وکوچک و نیز توجه به گیاهان دارویی. در این حوزه واکنشی در سال 93 مشاهده نشد و مسئولین خیلی بی‌تفاوت از کنار ماجرا گذشته‌اند و دست زمین‌خواران نیز برای دست‌اندازی به عرصه‌های منابع طبیعی باز گذاشته شده است تا حدی که تنها در سال جاری 1600هکتار از اراضی این عرضه مورد تعرض قرار گرفته است و برای رهایی آن باید دست به دامن دستگاه قضایی می‌شدیم اما ماجرای عدم توسعه در فارس به موضوع زمین‌خواری و بی‌توجهی به منابع طبیعی به‌عنوان اصلی‌ترین عامل سرمایه‌گذاری ختم نمی‌شود و فرهنگ و هنر استان فارس نیز با چالش‌های جدی روبه‌رو است که با این شرایط امکان رونق گردشگری در آن وجود ندارد. لغو پی‌درپی کنسرت‌های موسیقی حکایت از بسته بودن دروازه‌های فرهنگی استان به روی اقوام داخلی و فرهنگ‌های خارجی دارد. هرچند آنچنان باید غنی باشیم که ورود فرهنگ‌های خارجی بی‌تاثیر و در رقابت با فرهنگ و هنر ما کمترین باشند. حال باید به وضع صنایع و صادرات استان نگاهی انداخت. اوضاع دراین بخش نیز چندان روبه راه نیست.
رییس سازمان صنایع ومعادن استان فارس چندی پیش اعلام کرد که زیرساخت‌های توسعه صادرات در فارس وجود ندارد و مرزهای صادرات فارس با مرزهای بین‌المللی فاصله دارد واین نقیصه باید از طریق توسعه خطوط هوایی و ریلی جبران شود. گویا قوانین دست و پاگیر در این مسیر بسیار است و نمایندگان استان تلاشی برای برچیدن موانع توسعه که در قالب قوانین کهنه و قدیمی سد راه شکوفایی اقتصاد استان شده‌اند، تلاشی نکردند!
این در حالی است که بزرگترین فرودگاه استان در شیراز با وجود بین‌المللی بودن اما از وجود سردخانه بزرگ و استاندارد محروم است و نمی‌توان محاسبات اقتصادی تجاری دقیقی بر روی آن داشت. فرار سرمایه‌گذار از فارس نیز نتیجه همین بی‌تدبیرها است که نوک پیکان انتقاد را متوجه این دولت وآن دولت نمی‌کند وگویا مدیران اجرایی فارس توان ساماندهی ماجرا را ندارند چراکه سرمایه‌گذاران فارس در استان‌های دیگر موفق اما در فارس غریب هستند. با تمام این حرف وحدیث‌ها نباید چندان ناامید بود و تدبیر به درد همین مواقع می‌خورد.
اما استاندار فارس با حرکت کند خود گویا در حال فرصت سوزی است و او که در روزهای آغازین ورودش به فارس رویای تبدیل شدن استان به قطب انرژی وپشتیبانی پارس جنوبی را در سر داشت وتلاش می‌کرد تا فارس را به بنادر جنوب و آب‌های گرم خلیج فارس متصل کند، آنچنان با حوصله و دست به عصا در حال حرکت است که گویا انگار نه انگار در هر ملاقات مردمی صدها نامه مبنی بر تقاضای اشتغال از جوانان دریافت می‌کند!
مع‌الوصف کارگروه‌های بررسی مشکلات صنعت فارس یکی پس از دیگری تشکیل اما گره اقتصادی صنایع استان همچنان باز نشدنی است. ایجاد آرامش بزرگترین دستاورد دولت اعتدال و امید در فارس بوده است؛ دستاوردی به قمیت سکوت در برای خواسته‌های توسعه محور نخبگان استان حال چه باید کرد، در حالی که با کوله بار مشکلات باید قدم به سال 94 گذاریم و هم‌چنان در تفکر حل معضلات
گذشته باشیم تا تفکر به رشد و توسعه آینده.
[zt_blockquotes author="farhad foroohi" author-link="https://google.com/+MahrooyanIrweekly"]Editor[/zt_blockquotes]