Logo3
اعتماد به نفس

دوران نوجوانی و جوانی دورانی پر از تنش و چالش، هیجان، ترس، اضطراب، شادی، نگرانی و ناامیدی و امیدواری، پر از اشک و لبخند، پر از کشف رمز و راز، پر از عشق و امید است. 

نوجوانی مهمترین دوران زندگی و زمان شکل‌گیری هویت و به عبارت دیگر دوران کاشتن بذرهاست، هر چه بکاریم آن را برداشت می‌کنیم.


از مهمترین عوامل و زمینه‌های پیشرفت و کسب موفقیت در دوران نوجوانی، تقویت اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس به معنی باور به توانایی‌ها و نقاط قوت و مثبت خویشتن است و کمک شایانی به داشتن خودپنداره مثبت و یا تصور مثبت نوجوانان از خود می‌کند.
نوجوانانی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند توانایی بیشتری برای مقابله و رویارویی با مشکلات را دارند. قطعا با یادگیری صحیح و اصولی آن می‌توانند بهتر با دیگران ارتباط موثر برقرار کنند و مهارت حل مساله را به راحتی درک و به کار ببرند.
اعتماد به نفس یعنی شناخت خود ما و اینکه چه خصوصیات شخصیتی و اخلاقی داریم. شکل‌گیری اعتماد به نفس از کودکی شروع شده و تا بزرگسالی ادامه پیدا می‌کند. یادگیری ارزش‌هایی همچون وفاداری، حمایت، همدلی، همدردی و غیره کمک زیادی به افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان خواهد کرد.
اعتماد به نفس باعث می‌شود که نوجوانان، خود را دست‌کم نگیرند و در مقابل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند.
تاب‌آوری و مقابله با ترس، اضطراب و دیگر موارد از این قبیل در نوجوانی نشات گرفته از اعتماد به نفس است و در این مسیر والدین می‌توانند به عنوان الگو نقش موثری در ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان داشته باشند.
ضعف یا عدم اعتماد به نفس در نوجوانان و جوانان مشکلات و معضلات اجتماعی از جمله گرایش به مصرف موادمخدر را در پی خواهد داشت.
همواره والدین که به عنوان رکن اصلی و اساسی جامعه مطرح هستند می‌بایست مهارت‌های زندگی از جمله راه‌های افزایش اعتماد به نفس و خودباوری را فرا گرفته و نسبت به انتقال صحیح و به موقع آنها به فرزندان اقدام نمایند تا مانع از بروز و یا گسترش آسیب‌های اجتماعی شوند.

 

* کارشناس آسیب‌شناسی اجتماعی

 

ماه رویان شماره : 319