Logo3

سخنگوی محترم شورای نگهبان گفت که «ممکن است بعضی از اعضای شورای نگهبان در مقاطعی گزینه‌های سیاسی خودشان را در جامعه پررنگ اعلام کرده باشند و من به‌عنوان عضو شورای نگهبان با چنین شیوه‌ای موافق نیستم و شخصا به این سمت خواهم رفت که به‌عنوان عضو شورای نگهبان‌‌ همان منش و روشی را که مقام معظم رهبری داشتند یعنی رای مخفی و رایی که کسی از آن مطلع نباشد؛

در مورد گزینه شخصی خودم داشته باشم تا داوری من در مدتی که عضو شورای نگهبان هستم، اعتماد بیشتری در مردم ایجاد کند. ممکن است بازهم در مورد شیوه‌های عملکرد یا شیوه‌های انعکاس رفتار‌ها، انتقاداتی داشته باشیم؛ مثلا من همیشه نظرم این است که هیچ عضو شورای نگهبان انتخاب سیاسی خودش را با صدای بلند فریاد نزند. در کنار عملکرد چند دهه‌ای، اگر این نکته را هم اضافه کنیم به نظرم انتقادات فعلی هم به پایین‌ترین سطح خودش خواهد رسید. اشخاصی هستند که ممکن است بنده به آن‌ها رای نداده باشم ولی من حاضر هستم پشت سرشان نماز بخوانم. این‌ها ایثارگر و از خانواده شهدا هستند، به رهبری و نظام و قانون اساسی ملتزم هستند، از این‌جور افراد کم نیستند، من این نکته را قبلا اشاره کردم برای اینکه در یک مبارزه سیاسی هزینه جناح مقابل را بالا ببریم؛ حواسمان باشد این هزینه بالا بردن، منتهی به بالا بردن هزینه‌ها برای نظام نشود. این خیلی مهم است که در رقابت سیاسی مصالح ملی رعایت شود. من برای این‌که شما را از رده خارج کنم، به سبک و سیاقی متوسل می‌شوم که هزینه‌اش را باید نظام بدهد....»

و انصافا چه نیکو سخنان و مواضعی است که سخنگوی محترم شورای نگهبان بیان و اتخاذ فرمودند. آنچه اساس یک داوری مطلوب، قابل ‌قبول، بدون خدشه و حتی بدون شک و شبهه از آن می‌توان نام برد در کلام جناب ابراهیمیان ساری و جاری‌شده است و کیست که این بیان شیوا را که از دل و بر مبنای اعتقاد راسخ برآمده است را شاهد نشستنش بر دل نباشد. طبیعی و بدیهی است که در چنین صورتی همگان با اطمینان خاطر در عرصه انتخابات که نماد شخصیت و تبلور دیدگاه و نگرش جامعه‌ای بزرگ و انقلابی است، با عشق و علاقه حاضرشده و دین خود را با دادن رای و انتخاب منتخب خویش ادا نموده و در جهت تثبیت و استحکام هرچه بیشتر نظام جمهوری اسلامی تلاشی مضاعف خواهند کرد. اهمیت، انعکاس و نمودِ بیرونیِ این حرکت یعنی بی‌طرفی و نگاه منصفانه داوران که فی‌الواقع ناظر، حَکَم و قاضی در عرصه انتخابات می‌باشد به‌ویژه در حوزه نظارت بر حُسن اجرای قانون، فوق‌العاده مهم و اثرگذار است.
نقش این ناظر نه ‌تنها در مجموعه شورای محترم نگهبان که در اقصی نقاط کشور، مراکز استان‌ها و در کل شهرستان‌ها که متولی برگزاری انتخابات هستند و به نام شوراهای نظارت انتخابات شناخته می‌شوند، نقش کلیدی و پراهمیت خود را که همانا اجرای صحیح موازین و پیشگیری از هرگونه کوتاهی از قانون و دفاع از داوطلبین و رای مردم است، نمایان شده و اثر مثبت خود را نشان خواهد داد. چنانچه همان‌گونه که سخنگوی محترم شورای نگهبان به نیکی اشاره فرمودند؛ عمل شود و همه به‌‌ همان نگاه و ضوابطی که برای داور و ناظر در انتخابات ترسیم‌شده، عمل کنند بدون شک همه مردم با اطمینان از سلامت و صحت کار با طمانینه و طیب خاطر رای می‌دهند، به رای خود افتخار می‌کنند و این عملِ خود را یک وظیفه انسانی، ملی و دینی برمی‌شمارند.
اما چنانچه مردم که در صداقت و سلامت نفس، در آزمون‌های مختلف خود را اثبات کرده‌اند، مشاهده کنند ناظری که بناست در حوزه انتخابیه‌ای، داوری و بر تبلور شخصیت آنان که همانا رای و دیدگاه و اعتقادشان است، قضاوت کند؛ خدای‌ناکرده تبلیغ‌کننده برای فرد و یا نگرش خاصی است و یا به صورتی علنی و در حد تبلیغ هوادار کاندیدای خاصی باشد، یا در جمعی که شائبه تبلیغ بر آن برای فردی خاص مترتب است و آن ناظر و داور در کنار یک نامزد در محفل و مجلسی مشاهده شده، اینجا مردم نسبت به قضاوت آن داور و خدای‌ناکرده، در ادامه و نهایتا نسبت به نتیجه این بازی و داوریِ آن مشکوک و معترض خواهند بود و نادیده گرفتن این امر مهم بر اعتماد عمومی تاثیر سوء خواهد گذاشت و سلامت نتیجه انتخاب که با همه زحمات کشیده شده برای آن امید‌ها بسته شده به نتیجه مورد انتظار که همانا جلب اعتماد مردم است نمی‌رسد.
بنابراین سلامت برگزاری انتخابات منوط به مجریان و ناظران بی‌طرف، آن‌هم در اقصی نقاط کشور و همه حوزه‌های انتخاباتی است. ناظر و داور کسانی باشند که حاضر نیستند نه با قدم، قلم، سخن و... پیامی له یا علیه هیچ کاندیدایی اظهار کنند؛ هرچند خودشان نظر و دیدگاه خاصی دارند اما احدی از موضع و رای آن‌ها مطلع نیست.تا چه رسد به اینکه ناظری خدای‌ناکرده همراه کاندیدا و در نقش طرفدار و حامی کاندیدایی خاص در محل و جلسه‌ای مشاهده شود. این حرکت نقطه شروع بی‌اعتمادی خواهد بود که می‌طلبد دقت و توجه ویژه در این مرحله مهم به عمل آید تا همگان مطمئن باشند حاصل قضاوت خوب، خوبی و افزایش اعتماد عمومی خواهد بود.
ان‌شاءاله همگان اعم از مجریان و ناظران بر مبنای قانون و بدون گرایش علنی به احدی از کاندیدا‌ها آنچه مرضی خداوند متعال و پیام خون شهداء و انتظار مردم که ولی‌نعمت هستند، انتخاب شوند و دراین‌باره فرهیختگان و صاحب‌نظران بیشتر قلم زنند تا لطافت و شفافیت در این عرصه بیش‌ازپیش برای همگان مشهود و افرادی در حد و قواره نظام جمهوری اسلامی، امر خطیر اجرا و نظارت را در انتخابات در مناطق مختلف عهده‌دار شوند.
*استاد دانشگاه
و فعال اصلاح‌طلب خوزستان

 

ماه رویان شماره : 321