Logo3
نگاهی به «محمدعلی کلی» در قاب سینما

قهرمان افسانه‌ای بوکس سنگین‌وزن جهان در پنج دهه گذشته کانون توجه بسیاری از فیلم‌های سینمایی جهان بوده است.
«کاسیوس کلی» که پس از مسلمان شدن نام محمدعلی را برای خود برگزید، سرانجام پس از سال‌ها مبارزه با بیماری پارکینسون در سن 74سالگی در بیمارستانی در آمریکا درگذشت.
وی یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های ورزشی در جهان بود که در داخل و خارج از رینگ طرفداران زیادی داشت، پس مطمئناً مورد توجه ویژه صنعت سینما نیز گرفت و در چنین فیلم به زوایای گوناگون زندگی او پرداخته شد.


* «علی مبارز»


اولین فیلم درباره این ستاره ورزشی در سال1971 با عنوان «علی مبارز» به کارگردانی مشترک «ریک باکستر» و «ویلیام گریواس» ساخته شد که ماجرای آن حول محور اولین تقابل وی با «جو فریزر»، مهمترین رقیبش و جنجال‌های خارج از رینگ بود. در این فیلم «محمد علی کلی» و «جو فریزر» در نقش‌های خودشان بازی کردند.

* «بزرگترین»


بزرگترین دومین فیلم با حضور کلی در نقش خودش در سال1977 به کارگردانی «تام گریس» رقم خورد که درباره زندگی وی پس از المپیک سال1960 تا کسب مجدد قهرمانی سنگین وزن جهان و بازپس گرفتن قهرمانی از «جو فورمن» بود.

* «وقتی ما پادشاه بودیم»


مستند وقتی ما پادشاه بودیم در سال۱۹۹۶ به کارگردانی «لئون گست» ساخته شد که به مسابقه مشت‌زنی دسته سنگین‌وزن جهان بین «محمدعلی کلی» و «جورج فورمن» می‌پرداخت. این مسابقه که در سی‌ام اکتبر۱۹۷۴ برگزار شد، با نام «غرش در جنگل» شناخته می‌شود. در این فیلم افراد مشهوری چون «جیمز براون»، «بی بی کینگ»، «نورمن میلر» و «اسپایک لی» حضور دارند. نمایش فیلم «وقتی ما پادشاه بودیم» در سال۱۹۹۴ با استقبال منتقدان مواجه شد و این فیلم در همین سال جایزه اسکار بهترین فیلم مستند بلند را دریافت کرد.

* «علی: قهرمان آمریکایی»


به کارگردانی «لئون ایکاسو»، فیلم تلویزیونی زندگی‌نامه محمد علی کلی در سال2000 بود که بیشتر از طریق فلش‌بک به زندگی وی زمانی که هنوز مسلمان نشده بود می‌پردازد. این فیلم که در آن «دیوید رامسی» در نقش محمدعلی بازی می‌کند، شامل جدال معروف قهرمانی جهان در سال1974 با «جورج فورمن» نیز می‌شود.

* «علی»


فیلم علی محصول سال2001 ساخته «مایکل مان» یکی از منحصر به فردترین فیلم‌ها درباره محمد علی کلی است، چرا که بر خلاف اغلب آن‌ها در قالب مستند ساخته نشده است. این فیلم به روایت زندگی این بوکسور در خلال سال‌های۱۹۶۴ تا ۱۹۷۴میلادی می‌پردازد و در آن «ویل اسمیت» بازیگر معروف آمریکایی در نقش محمد علی به ایفای نقش پرداخته است و برای این نقش نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد سال۲۰۰۱ شد.

* «رو در روی علی»


در مستند رو در روی علی که در سال2009 که توسط «پیت مک کورماک» ساخته شد، زندگی این ستاره دنیای مشت‌زنی از زبان 10نفر از مهمترین رقبای او روایت می‌شود که به ستایش از وی در طول دوران حرفه‌ای ورزشی‌اش می‌پردازند. این فیلم در نهایت به جمع نامزدهای نهایی بخش مستند اسکار راه یافت، اما موفق به کسب جایزه نشد.

* «محاکمه محمد علی»


مستند محاکمه محمد علی ساخته «بیل سیگل» در سال2013 روایتگر مسلمان شدن وی و همچنین امتناع او از حضور در جنگ ویتنام است. در این مستند به واکاوی عقاید کِلی درباره نابرابری نژادی و همچنین مذهب پرداخته شده است.

* «من علی هستم»


اما مستند من علی هستم که جدیدترین فیلم درباره قهرمان سه دوره بوکس سنگین وزن جهان است در سال2014 به کارگردانی «کلر لوئینس» است که با استفاده از فایل‌های صوتی مصاحبه با کِلی و خانواده‌اش، روایت مستند از داستان زندگی او ارائه می‌دهد. در این پروژه سینمایی «مارک تایسون» و «جورج فورمن» از قهرمانان پرآوازره بوکس جهان نیز مقابل دوربین رفته‌اند.

ماه رویان شماره : 331