Logo3
Barnett Jonathan 67798

‌اين‌جا هم دلال‌ها

ماه‌رویان- نيما تاجيك
تجارت در فوتبال امروز از لحاظ اهمیت و حجم پول جابه‌جا شده با معاملات نفتی نیز رقابت می‌کند. هر چند در لیگ‌های کوچک فوتبال میزان پول هزینه شده برای نقل و انتقال بازیکنان هم کوچک است اما در اروپا که دارای محبوب‌ترین لیگ‌های فوتبال در انگلیس، اسپانیا، آلمان و یا ایتالیا است، اوضاع کاملا فرق می‌کند.

 

در این‌جا مالکان سوپر میلیاردر باشگاه‌ها به تیم‌های خود از جنبه‌ سرگرمی نگاه می‌کنند و حاضر هستند پول‌های کلانی جهت پر و بال دادن به این سرگرمی خود بپردازند.
یک لیگ فوتبال پرشور و نشاط نمی‌شود؛ مگر آن‌که بازیکنان و مربیان صاحب‌نامی در آن حضور داشته باشند. کار جابه‌جایی بازیکنان و مربیان فوتبال در کنار انتخاب باشگاه مناسب برای آنان همگی در حوزه مسئولیت عاملان فروش یا همان ایجنت‌ها در فوتبال است.
آنان کارگزاران میان بازیکنان و باشگاه‌‌ها هستند و وظیفه انجام مذاکرات را بر عهده می‌گیرند. بازیکن و یا مربی که قصد عزیمت به باشگاهی جدید را داشته باشد؛ مجبور است یک ایجنت استخدام کند و با توجه به سابقه کاری و میزان مهارت این فرد، دستمزد او هم متفاوت خواهد بود. زمانی که عامل فروش توانست باشگاهی جدید برای مشتری خود بیابد، قسمت اصلی
و پرسود کار او آغاز می‌شود.
علاوه بر دستمزد وی که در ابتدا به این دلال فوتبال پرداخت شد، وی قانونا مالک 3 تا 6 درصد کل مبلغ قرارداد خواهد بود. به عنوان مثال اگر مبلغ قرارداد بازیکن و یا مربی 50 میلیون دلار باشد، عامل فروش برای چند هفته مذاکره‌ای که انجام داده بین 1.5 تا 2.5 میلیون دلار دریافت می‌کند. حال آن‌که مشتری باید به صورت اقساط و طی چند سال مدت قرارداد دستمزد خود را از باشگاه بگیرد. 10 دلال زرگ فوتبال مدرن جهان عبارت‌اند از:

1. خورخه مندس
در تمام دنیای فوتبال مندس بزرگ‌ترین و بانفوذترین ایجنت بازیکنان و مربیان است. او حتی یک بار هم پایش به زمین فوتبال نرسیده اما غول نقل و انتقالات فوتبال محسوب می‌شود. مندس پرتغالی، مدیر فروش افراد صاحب‌نامی مانند: ژوزه مورینیو، کارلوس کی‌روش، لوییس فیلیپه اسکولاری، کریستیانو رونالدو، سیمائو سابروسا، اندرسون لوییس دی آبریو اولیویرا، فابیو کونترائو، پپه، آنخل دی‌ماریا، رادامل فالکائو، ریکاردو کاروالیو، نانی و ریکاردو کوارشما و بسیاری دیگر از فوتبالیست‌های سرشناس است. وی کسی است که می‌تواند بازیکنی مانند کریس رونالدو را برای رئال مادرید نگه دارد و اجازه انتقال او به منچستریونایتد را ندهد.


2. پائول استرنفورد
استرنفورد کسی است که استعداد یک فوتبالیست 16 ساله انگلیسی را شناسایی کرد و با سرمایه‌گذاری بر روی وی، وین رونی را تحویل فوتبال مدرن داد. او نماینده انتقال مربیان صاحب‌نامی مانند هری ردنپ و روبرتو مانچینی هم بوده است.
3. پر گوارديولا
برادر بزرگ‌تر پپ گواردیولا، سرمربی موفق تیم بایرن مونیخ هم در عرصه فوتبال فعالیت می‌کند با این تفاوت که پر گواردیولا در زمینه جابه‌جایی بازیکنان است. او ستاره‌های فراوانی از جمله کتور بلرین، جان تورال و یا اسحاق کوئنکا را به جهان فوتبال معرفی کرد اما اوج کار پر گواردیولا زمانی بود که لوییس سوارز، ملی‌پوش اوروگوئه‌ای را در حالی که چهار ماه از سوی فیفا محروم شده بود با رقم کهکشانی 130 میلیون دلار به باشگاه بارسلونا منتقل کرد. به نظر می‌رسد خانواده گواردیولا دارای ژن حرفه‌ای بودن هستند.
4. جاناتان بارنت
بارنت حوزه فعالیت خود را به فوتبال محدود نکرده و مدیر فروش دیگر ورزشکاران از قبیل بوکسورهای حرفه‌ای نیز هست. وی در سال 2005 مدیر برنامه اشلی کول بود و بدون دریافت اجازه از آرسنال، مشغول مذاکره با چلسی برای فرستادن کول به استمفوردبریج بود و این موضوع برای دریافت دردسرهایی به وجود آورد. از مشتریان سرشناس وی می‌توان به ووچک چنسی، جوهارت، دارن بنت و گرت بیل اشاره کرد.
5. منيو رايولا
تخصص رایولا کشف استعدادهای جوان، معرفی آنان به تیم‌های اروپایی، بستن قراردادهای چند میلیون دلاری و در نهایت ثروت‌‌اندوزی برای خود است! از میان مشتریان او کسی را نمی‌توان یافت که بیشتر از زلاتان ابراهیموویچ موفق و سرشناس شده باشد. زلاتان توسط همین مدیر فروش از باشگاهی مطرح به باشگاهی مطرح‌تر منتقل شد. ادینسون کاوانی، ماریو بالوتلی، اتین کاپوئو و پائول پوگبا از
دیگر مشتریان رایولا هستند.
6. پيني زاهاوي
زاهاوی کسی بود که در سال 2003 به رومان آبرامویچ کمک کرده باشگاه چلسی را خریداری کند. او هم در زمینه خرید و فروش سهام باشگاه‌ها فعالیت می‌کند و هم نقل و انتقال بازیکنان فوتبال. خدماتی که وی به آبرامویچ کرد، موجب شد زاهاوی هم‌‌اکنون در حلقه دوستان نزدیک این سوپرمیلیاردر روس قرار بگیرد. وی هم‌چنین ملیت اسراییلی دارد.
جدیدترین نقل و انتقالات صورت گرفته توسط زاهاوی به کارلوس توز و ریوفردیناند مربوط می‌شود.
7. تيم هيگر
هر چند نام هیگر در دنیای فوتبال چندان شناخته شده نیست اما او در سکوت مطبوعاتی مشغول به انجام کارهای بزرگی است. بیشتری مشتریان او فرانسوی هستند و مسئولیت مدیریت فروش یان ام ویلا، ممدو ساخو و آنتونی گریزمن را بر عهده دارد. هر 3 این بازیکنان در عضویت تیم ملی فرانسه هستند. انتقال اخیر گریزمن به اتلتیکو مادرید سود خوبی برای
تیم هیگر به همراه داشت.
8. ژروم اندرسون
معروف‌ترین عامل فروش و نقل و انتقال بازیکنان در انگلیس آندرسون است. او نام‌های بزرگی را در لیگ برتر جزیره منتقل کرده که از مهم‌ترین آن می‌توان به تیری آنری، دنیس برگ کمپ، تونلی آدامز، یان رایت و بسیاری دیگر اشاره کرد. او این روزها ارتباط خود با باشگاه منچستر سیتی را
نزدیک‌تر کرده است.
9. سزاري كوشارسكي
او بزرگ‌ترین دلال ورزشی در لهستان زادگاه خود است. انتقال رابرت لواندوفسکی، ملی‌پوش لهستانی به بایرن مونیخ و یاکوب بلاژکوفسکی به دورتموند در نتیجه تلاش‌‌های او ممکن شد. کوشارسکی تا سال 2007 مشغول به بازی فوتبال بود اما در 42 سالگی تصمیم گرفت به امور تجاری در این ورزش پرطرفدار بپردازد.
10. بري سيلك من
سیلک من مشتریان خود را از میان باشگاه‌های مطرح انتخاب می‌کند. او 16 سال مشغول به بازی فوتبال بود و تجربه خوبی در زمینه نقل و انتقالات دارد. از مهم‌ترین مشتریان سیلک من می‌توان به داوید ویا و راول
موریسون اشاره کرد.