Logo3
ژنرال  و سربازانش

سال به سال كه مي‌گذره تعداد بازيكنان خارجي شاغل در ليگ بيشتر شده و استقلال پرافتخارترين تيم ايران در آسيا هم به دنبال استفاده از بازيكنان خارجي با كيفيت در تركيب خود هست. اما واقعا چقدر از اين بازيكنان خارجي كه به استقلال پيوستند براي اين تيم مفيد بودند؟ چقدر از اين بازيكنان باكيفيت بوده و در شان نام استقلال بودند؟ نگاهي به تمامي خارجي‌هاي استقلال در طول حيات اين باشگاه مي‌اندازيم تا به يك جمع‌بندي در اين خصوص برسيم.

پير كارلوس
دروازه‌بان مجارستاني كه در سال 29 به تاج پيوست و تا سال 34 در اين تيم حضور داشت. البته شايد قرار گرفتن نام كارلوس در اين ليست چندان هم منطقي نباشد چرا كه او 2 بازي ملي نيز براي تيم ملي ايران انجام داد!
رافت قلي اف
اما 50 سال استقلالي ها از بازيكن خارجي استفاده نكردند تا اينكه در سال 79 اين هافبك چپ پا و ريزنقش رو از تيم شفا باكو به خدمت گرفتند. او كه در تيم‌هاي نه چندان مطرح كشورش سابقه بازي داشت و البته سابقه بازي در تيم ملي آذربايجان را نيز به همراه داشت، نزديك دو فصل در استقلال بازي كرد و 4 گل نيز به ثمر رساند اما در اين تيم يك هافبك متوسط نشان داد كه شايد دليلش حضور بازيكنان به مراتب با كيفيت‌تر بود. قلي اف سال 81 به نفت آبادان پيوست و بعد از آن خبري از او در فوتبال ديده نشد!


فابريتسيو

Fabrits
مهاجم بي‌كيفيت برزيلي كه با كلي تبليغات به جمع آبي‌پوشان پيوست. بازيكني بدون سابقه بازي در تيم‌هاي حرفه‌اي كه هيچ مشخصاتي از سوابق باشگاهي‌اش در اينترنت نيز يافت نمي‌شود! او در طول يك فصل بازي در استقلال تنها 3 گل به ثمر رساند كه نشان‌دهنده كيفيت اين فوروارد بود! البته عاشق شدن در ايران نيز از جمله داستان‌هاي جالب توجه او بود!
رافائل گومز
هافبك دفاعي برزيلي كه از تيم اميدهاي واسكودوگاما به استقلال پيوست اما تنها با انجام دو بازي نصفه و نيمه قراردادش خيلي زود فسخ شد و به كشورش پس فرستاده شد! نكته جالب در مورد گومز اين است كه او در هيچ تيمي نتوانست بازيكن ثابتي باشد و شايد تنها كارنامه موفقش 15 بازي براي
تيم فيگورنسه برزيل باشد!
آگوستين گيلائوري
هافبك چپ گرجستاني كه سابقه بازي در ليگ كشور خود آن هم در تيم‌هاي متوسط را داشت كه در سال 1383 جذب شد. در سال اول حضورش بيشتر در تركيب ثابت بازي كرد و عملكرد نسبتا خوبي داشت و حتي 2 بار نيز براي اين تيم گلزني كرد اما به تدريج افت او در تيم مشهود بود كه در دو سال بعد به هيچ عنوان نتوانست انتظارات را به عنوان يك بازيكن خارجي برآورده كند و در پايان ليگ 85 از اين تيم جدا شد و به پگاه گيلان پيوست و بعد از يك فصل مجددا با بازگشت به ليگ كشورش، در تيم‌هاي متوسط مشغول بازي شد!
جورج توپالوويچ
دروازه‌بان صربستاني كه در سال 1383 دروازه‌بان اول استقلالي‌ها شد و عملكرد متوسطي در اين تيم داشت. او ستاره نبود و خيلي زود هم وحيد طالب‌لو او را نيمكت‌نشين كرد و در سال 84 در نهايت از اين تيم جدا شد! البته دليل افت او بيش از حد احساساتي بودن و وابستگي شديدش به همسر و خانواده‌اش عنوان شد! توپالوويچ كه سابقه حضور در تيم زير 21 سال يوگسلاوي را هم داشت شايد تنها حضور موفقش در تيم ووستوك بود كه طي دو فصل حضور كارنامه‌اي مانند استقلال داشت
يعني 23 بازي طي دو فصل!
ولاديمير آخالايا
مهاجم تند و تيز و گرجستاني كه عملكردي درخشان در تيم دينامو تفليس داشت و در نيم فصل دوم ليگ 84 به استقلال پيوست اما بدون حتي يك دقيقه بازي، قراردادش را با استقلال فسخ كرد! آخالايا درست بعد از اين سال هيچ‌گاه نتوانست بازيكن ثابتي در تيم‌هاي باشگاهي‌اش باشد و همواره مصدوم بود! تنها تيم مطرح اين مهاجم ملي‌پوش گرجستاني، تيم زوريخ سویيس بود!
رودريگز داسيلوا
مهاجم برزيلي كه با درخشش در تيم ذوب آهن براي خود نامي در فوتبال ايران دست و پا كرد و در فصل 85 جذب آبي‌پوشان پايتخت شد. ابتدا بازيكن فيكس استقلال شد اما خيلي زود نيمكت‌نشين شد و در نهايت توفيقي در اين تيم كسب نكرد و تنها 3 گل براي آبي‌ها به ثمر رساند! داسيلوا بعد از جدايي از استقلال مدتي در تيم چونبوري تايلند و بعد در ليگ‌هاي پايينتر برزيل مدتي مشغول بازي شد!
لئوناردو كوئيكه
مهاجم كامروني كه در نيم فصل دوم ليگ 85 به استقلال پيوست و در 8 بازي كه براي اين تيم به ميدان رفت علي رغم اينكه موفق به گلزني نشد اما نشان داد بازيكن ضعيفي نيست! او بعد از جدايي از اين تيم يك فصل در استيل آذين بازي كرد و سپس به دي استرادا اسلواكي رفت. كوئيكه قرضي براي تيم‌هاي اينتراخت فرانكفورت و انرگي كوتبوس آلمان بازي كرد اما اوج درخشش‌اش در تيم اسپارتاپراگ چك بود كه 3 فصل بازي كرد و بعد به ريزه اسپور تركيه رفت. به هر صورت از توانايي‌هاي او در استقلال استفاده نشد و شايد بعدها آن‌ها حسرت از دست دادن اين مهاجم را خوردند!
سردان اورسوويچ
هافبك تدافعي صرب كه در سال 86 جذب اين تيم شد و تنها 8 بازي به ميدان رفت و يك گل نيز بثمر رساند! عملكرد ضعيف او در پست هافبك دفاعي كه جايگزين حسين كاظمي شده بود، باعث گرديد قرارداداش نيم فصل نرسيده فسخ شود و او به خانه برگردد! بعد از جدايي از استقلال، تنها در يك مقطع در تيم lliopoli يونان حضوري نسبتا موفق داشت!
فابيو جانواريو
هافبك خوش چهره برزيلي كه سابقه بازي در تيم هاي ژيل ويسنته و بلننزه پرتغال را داشت و پس از يك فصل بازي در فولاد در ليگ يك، در سال 1387 به استقلال پيوست. او طي دو فصل بازي محبوبيت خاصي بين هواداران استقلال دست يافت اما در سال 89 به سپاهان پيوست و دو سال نيز در اين تيم بازي كرد. جانواريو در سال 91 مجدد به جمع آبي پوشان پايتخت بازگشت اما به دليل مصدوميت شديد در ميانه فصل، نامش از ليست استقلال خارج شد و او هم براي هميشه فوتبال را كنار گذاشت!
رينالدو كروزادو
هافبك پرويي كه سابقه بازي در تيم گراس هاپرز سویيس را داشت، در نيم فصل دوم ليگ 87 جذب تيم شد اما چندان فرصت بازي به او نرسيد! در ليگ 88 و با سرمربيگري صمد مرفاوي نيز چندان از به رينالدو اعتماد نشد و در پايان فصل او اين تيم را ترك كرد! اما كيه وو ايتاليا، نيواولد بويز آرژانتين و ناسيونال اروگوئه از جمله تيم‌هاي بعدي او بودند تا استقلالي‌ها متوجه شوند آن طور كه بايد و شايد نتوانستند از بازيكن تيم ملي پرو در تركيب خود استفاده كنند!
فيليپ آلوز
هافبك سيه چرده برزيلي كه سابقه حضوري موفق در تيم واسكودوگاما كشورش را داشت بعد از حضوري موفق در ملوان بندانزلي، در سال 1389 به استقلال پيوست. اما در يك فصل حضورش در استقلال چيز خاصي از خود نشان نداد و سپس به ذوب‌آهن پيوست. بعد از ترك ايران نيز نتوانست چندان در تيم‌هاي مطرحي بازي كند! حضور آلوز در استقلال را بي ارتباط با اميد مظلومي مديربرنامه‌هايش كه برادرزاده سرمربي وقت تيم ‌پرويز مظلومي بود، نمي‌دانند!
آندرسون ريكاردو دوس سانتوس

Anderson
مهاجم بلند قامت برزيلي كه سابقه حضور در تيم هاي متوسطي در ليگ تركيه مانند سيواسپور، ريزاسپور و اسكي شهير اسپور را داشت و مدتي نيز در تيم سئول كره بازي مي كرد، در سال 89 به استقلال پيوست. او كه از همان ابتدا مشخص بود مشكل اضافه وزن را دارد، نتوانست بازيكن مفيدي براي اين تيم باشد و با تنها 7 بازي، قراردادش را خيلي زود فسخ شده ديد! بوتافوگو برزيل و تيان جين چين ديگر تيم هاي او بودند كه البته در هر دو تيم نيز ناموفق بود!
آندره لوئيز

Andre
مدافع راست برزيلي كه در سال 1389 جايگزين خسرو حيدري در استقلال شد. او كه با تبليغات وسيع از تيم پاراناي برزيل جذب گرديد، هيچگاه نتوانست بازيكن فيكس براي آبي پوشان باشد و تنها 15 بازي براي اين تيم به ميدان رفت و در پايان فصل نيز از تيم كنار گذاشته شد! لوئيز بعد از ترك ايران در تيم هاي ليگ هاي دسته پايين برزيل نصفه و نيمه بازي كرد!!!
هوار ملا محمد
هافبك عراقي و خوش تكنيكي كه سابقه بازي در تيم هاي آپولون و آنورتوسيس قبرس و العين امارات و پرسپوليس را داشت. او تنها در 10 بازي در نيم فصل دوم ليگ 89 به ميدان رفت و 2 گل نيز بثمر رساند هرچند كه بي نظمي هاي متعددش كه خاص بسياري از فوتباليست هاي عراقي شاغل در ليگ ايران بود، باعث گرديد تا نتواند بازيكن ثابتي براي استقلالي ها باشد و با اتمام فصل اين تيم را ترك كرد! هوار بعد از جدايي از استقلال تنها در تيم اربيل عراق توانست ثابت بازي كند چرا كه عملكردش در ذوب آهن نيز همانند سرخابي هاي پايتخت بود!
جاسم كرار
هافبك تكنيكي و عصبي عراقي كه از الوكره قطر به تراكتورسازي پيوست و با درخشش در اين تيم، در سال 1390 به استقلال پيوست اما با درگيري و اختلافي كه با مجتبي جباري در حين يك بازي استقلال پيدا كرد، قراردادش فسخ شد! او پس از حضوري كوتاه در شاهين بوشهر، مدتي در عجمان امارات و ليگ كشورش مشغول شد تا اينكه در ابتداي ليگ امسال مجددا به استقلال پيوست و از جمله بازيكنان كليدي اين تيم محسوب مي شود البته اگر بتواند بر اعصابش مسلط باشد و در خدمت تيم قرار بگيرد!
وليد علي
هافبك خوش فكر و ملي پوش كويتي كه در سال 1390 به عنوان يكي از خريدهاي خوب راهي استقلال شد. اما تنها دو بازي به ميدان رفت و يك گل نيز وارد دروازه فجرسپاسي شيراز كرد! وليد علي به خاطر قرار نگرفتن نامش در بين بازيكنان استقلال در دربي از اين تيم جدا شد و مجددا به تيم سابق خود يعني الكويت بازگشت.
الونگ الونگ
هافبك كامروني كه سابقه حضوري درخشان در پرسپوليس را داشت، بعد از چند فصل دوري از ليگ ايران در اواسط ليگ 90 به ليست بازيكنان استقلال اضافه شد اما او تنها 4 بار فرصت بازي در اين تيم را پيدا كرد و با كارنامه اي ضعيف از اين تيم جدا شد. الونگ سابقه بازي در تيم ملي كامرون را نيز داشت اما مصدوميت هاي متعدد باعث گرديد تا كلا از فوتبال دور شود!
جي لويد ساموئل
هافبك سيه چرده اهل ترينيداد و توباگو با كارنامه درخشان كه شامل بازي در تيم هايي چون: آستون ويلا و بولتون انگليس بود، در نيم فصل دوم ليگ 90 به استقلال پيوست. ساموئل تا سال گذشته در اين تيم بازي كرد كه البته اوج درخشش در سال 1391 بود. او امسال به پيكان پيوست و به نظر مي رسد با روزهاي خوب خودش فاصله گرفته و دچار افت محسوسي شده است!
گوران يركوويچ
مهاجم اهل فرانسه كه نشان داد يك تمام كننده است! او كه سابقه بازي در تيم هاي شارلوا بلژيك و تاراس ليتواني را داشت در نيم فصل دوم ليگ 90 به جمع استقلالي ها اضافه شد و طي 15 بازي 6 گل بثمر رساند اما با تغيير كادر فني در شروع ليگ 91 او در ليست مازاد تيم قرار گرفت! يركوويچ در حال حاضر نزديك 3 فصل مي باشد كه در ليگ تايلند مشغول بازي است.
رودريگو توزي
هافبك برزيلي كه سابقه بازي در ليگ سوئيس و تيمي چون لوزان را داشت به تيم تراكتورسازي پيوست و با درخشش در اين تيم، همراه امير قلعه نويي در سال 1391 راهي تيم استقلال شد. اما بعد از انجام تنها 9 بازي و بثمر رساندن يك گل، به دليل اختلافات مالي با باشگاه، قراردادش را فسخ كرد و براي ادامه بازي راهي كشور برونئي شد!
ليام ردي
دروازه بان استراليايي كه سابقه حضور در بسياري از تيم هاي ليگ كشورش را داشت در ليگ 91 به عنوان ذخيره مهدي رحمتي به استقلال آمد اما بدون انجام حتي يك بازي رسمي، قراردادش با اين تيم فسخ شد! هرچند كه دليل اصلي آن، بازگشت مجدد فرهاد مجيدي به استقلال بود كه نياز به خارج كردن نام يك بازيكن از اين ليست بود! او پس از بازگشت به كشورش مجددا در تركيب تيم هايي چون سيدني يونايتد و سنترال مارينرز به ميدان رفت.
ويسنته آرزه
هافبك اهل بوليوي كه سابقه بازي در تيم ملي كشورش را داشت، در نيم فصل دوم ليگ 91 به استقلال پيوست. او كه سابقه بازي در تيم هايي چون ونكوور وايت كپس و شارلواي بلژيك را داشت، تنها در 7 بازي به ميدان رفت كه البته موفق شد 2 بار گلزني كند! با وجود عملكرد نسبتا خوبش اما قرارداد او تمديد نشد! آرزه بعد از استقلال در ليگ اوكراين مشغول بازي گرديد.
گوران لاوره
هافبك صربستاني كه كارنامه نسبتا خوبي با بازي در تيم هاي اندرلخت بلژيك، خرونينخن هلند، بارنزلي انگليس و پارتيزان صربستان داشت، با شروع ليگ 92 به عنوان جانشين مجتبي جباري كه از جمع آبي پوشان جدا شده بود، به اين تيم پيوست. اما با انجام تنها 2 بازي نصفه و نيمه و عملكرد ضعيف در اين تيم هيچگاه نتوانست مهره اي موثر براي آبي پوشان باشد و سرانجام در ميانه فصل قراردادش فسخ شد! او بعد از ترك ايران در بوندس ليگا 2 در تيم اولم مشغول بازي شد.
بوبكر كبه
در نيم فصل دوم ليگ 92 مهاجم اهل بوركينا فاسو از تيم داماش به جمع استقلالي ها اضافه شد. كبه كه سابقه بازي در تيمي چون استراسبورگ فرانسه و تيم زير 23 سال بوركينافاسو را داشت، در 7 ديداري كه براي استقلال به ميدان رفت موفق شد 4 گل بثمر برساند اما اختلافاتش با علي نظري جويباري باعث گرديد، فصل تمام نشده از اين تيم جدا شود! كبه بعد از جدايي از استقلال به تيم الهلال سودان پيوست!
آنتونيو كارواليو
مدافع راست برزيلي كه عضو تيم بواويشتا پرتغال بود و از اين تيم به صورت قرضي در تيم هاي مختلفي بازي كرده بود در نيم فصل دوم ليگ 92 به استقلال پيوست و تنها در 8 بازي فرصت بازي پيدا كرد و مطابق انتظار در پايان فصل نيز قراردادي با او بسته نشد! معلوم نشد بعد از جدايي از استقلال سرنوشت فوتبالي توني به كجا انجاميد؟!!
رافائل داسيلوا
دروازه بان بلندقامت برزيلي كه سابقه حضور در تيم هايي چون واسكودوگاما و فلوميننزه را داشت، بعد از جدايي رحمتي از استقلال به اميد حضوري ثابت درون دروازه راهي استقلال شد اما دريغ از حتي يك دقيقه حضور درون قفس توري آبي ها! داسيلوا در نهايت قيد ماندن و نيمكت نشيني در استقلال را زد و در نيم فصل از اين تيم جدا شد!
هراير مگويان
مدافع تنومند ارمنستاني كه حضوري موفق در تيم هايي چون شيراك، آرارات و ميكا در ليگ كشورش را داشت، در ابتداي اين فصل به استقلال پيوست. او كه عضو تيم ملي ارمنستان نيز مي باشد، به دليل مصدوميت مدافعين اصلي تيم، در ابتداي فصل بيشتر فرصت بازي در تركيب ثابت تيم را پيدا كرد اما فعلا چاره اي جز نيمكت نشيني ندارد مگر اينكه اتفاق خاصي رخ دهد! هرچند كه مصدوميت نيز در كنار رفتنش از تركيب اصلي تيم بي تاثير نبود!
هنريك هلمكه
هافبك آلماني كه سابقه حضور در ليگ هاي نروژ، فنلاند و ايسلند را داشت، در نيم فصل به جمع استقلالي ها اضافه شد اما پس از مصدوميت در ديدار دوستانه مقابل نفت آبادان و با اعلام اينكه بايد جراحي شود و 6 هفته از شرايط مسابقه به دور خواهد بود، قراردادش فسخ شد! با وجود اعلام اين خبر، هلمكه بلافاصله با قراردادي 5/3 ساله به تيم الاهلي مصر پيوست و نكته جالب اينجاست كه پزشكان اين تيم هرگونه جراحي براي او را غيرضروري دانستند!
خريدهاي مفيد يا بنجل؟!
اين ليستي از بازيكنان خارجي استقلال بود كه در كل 30 بازيكن در طول تاريخ به عضويت اين تيم در آمدند. امير قلعه نويي در دوران سرمربيگري اش در اين تيم 16 بازيكن و پرويز مظلومي 9 بازيكن خارجي براي تيم جذب كردند. از اين تعداد 10 بازيكن برزيلي بودند و 3 بازيكن اهل صربستان و كشورهاي عربي مثل عراق و كويت 3 بازيكن در اين تيم داشتند. با نگاهي به اين بازيكنان و عملكردشان در تيم، به اين نتيجه مي رسيم تنها سه بازيكن به نام هاي فابيو جانواريو، ساموئل و جاسم كرار بسيار موفق تر از بقيه عملكرد كردند و بهترين بازيكنان خارجي اين تيم بودند. هر چند بازيكناني مانند كوئيكه، رينالدو و حتي وليدعلي هم بودند كه از حضورشان در تيم به بهترين نحو استفاده نشد! بقيه بازيكنان نيز در حد بسيار متوسطي بودند و ديگران هم كه....
جذب اين بازيكنان متوسط و ضعيف كه البته اغلب آنها برزيلي هاي تيم بودند، نشان دهنده عدم بررسي صحيح در مورد كيفيت فني آنها قبل از جذب مي باشد. بسياري از خارجي ها كيفيتي پايينتر از بازيكنان داخلي و اگر خوشبينانه نگاه كنيم بعضي از آنها همطراز بازيكنان داخلي بودند. البته در تيمي مثل استقلال كه هميشه از نظر بازيكن در سطح مطلوبي قرار داشته،‌ در مجموع بازيكنان خارجي چندان فرصت عرض اندام و به رخ كشيدن توانايي هايشان را نداشتند و بودند بازيكنان با كارنامه و نسبتا مطرحي كه هيچگاه فرصت بازي در تركيب ثابت تيم را به دست نياورند! اميدواريم در سالهاي آينده بازيكناني در شان نام استقلال جذب اين تيم شوند. قضاوت در مورد خوب بودن يا بد بودن بازيكنان خارجي استقلال بر عهده شما استقلالي هاي عزيز.