Logo3
John

34 ساله است اما هنوز مثل یک جوان در خط دفاعی چلسي با مهاجمان حریف می‌جنگد. تیمش امسال فوق‌العاده عمل کرده و او می‌خواهد یک بار دیگر لیگ برتر را فتح کند.
فوتبال خود را در تیم‌های محلی و بازی‌های یکشنبه‌ها شروع کرد. خیلی‌ها آنجا بودند؛ ستارگانی که به تیم ملی هم راه یافتند مثل سول کمپل، لدلی کینگ و جرمن دفوئه. 12 ساله بود که به باشگاه وستهام یونایتد رفت و آنجا در تیم نوجوانان کار خود را جدی‌تر دنبال کرد. در سال 1995، یعنی 4 سال بعد استعدادیاب‌های چلسی ستاره‌ای جوان را کشف کردند که می‌تواند آینده فوتبال آنان را تضمین کند. آن زمان‌ها جان، در خط میانی بازی می‌کرد.
اولین بار سال 1998 بود که به تیم بزرگسالان چلسی راه پیدا کرد و توانست قراردادی حرفه‌ای به امضا برساند؛ اگرچه در فصل 1989-1988 تنها 2 بار در لیگ برتر به او میدان داده شد. فصل بعد عملکردش از 2 بازی به 4 بازی رسید اما در فصل 2001-2000 شرایط فرق کرد و او کم‌کم به بازیکنی ثابت تبدیل شد. فصل 2000-1999 مدتی به ناتینگهام فارست قرض داده شد و آنجا هم 6 بار با پیراهن این تیم به میدان رفت.


در دوران اسون گوران اریکسون سوئدی بود که جان تری به تیم ملی انگلستان دعوت شد. سال 2003 نخستین بازی خود را مقابل صربستان و مونته نگرو برگزار کرد. با وجود حضور در تورنمنت‌های مهمی چون جام ملت‌های اروپا و جام جهانی، او افتخار خاصی نتوانست به دست آورد.
جان و همسرش تونی (نی پول) صاحب دوقلویی به نام‌های جورج جان تری و سامر رز تری هستند که روز 18 مه 2006 به دنیا آمده‌اند. جان تری می‌گوید که هر 2 فرزندش از طرفداران پروپا قرص لیونل مسی، ستاره آرژانتینی بارسلونا هستند! مشخص نیست در بازی‌های چلسی و بارسلونا، این دو طرفدار پدر هستند یا لئو؟!
با وجود این‌که تری در چلسی رشد کرده و نقش مهمی در موفقیت‌های این تیم داشته اما ذاتا طرفدار منچستریونایتد است! او همیشه یونایتد را دوست داشته و هرگز نتوانسته آن را کتمان کند اما این علاقه‌مندی خود را هرگز در زندگی حرفه‌ای وارد نکرده است. وی جز معدود بازیکنانی است که بابت نوشتن زندگی‌نامه‌اش بیش از یک میلیون پوند دریافت کرده‌ است. او قراردادش را برای چاپ کتاب در سال 2004 میلادی به امضا رساند و توانست پول خوبی از این راه به دست آورد. به طور حتم خاطرات این ستاره بزرگ خواندنی است؛ به‌خصوص با حواشی جالبی که او در طول زندگی حرفه‌ای خود داشته است!
جان تری در کنار مایکل اوون از اصلی‌ترین چهره‌های تبلیغاتی شرکت آمبرو هستند. این شرکت تولیدکننده پوشاک و لوازم ورزشی انگلیسی در بسیاری از محصولات جدید خود از چهره تری استفاده کرده است؛ به‌خصوص زمانی که کیت‌های تیم ملی انگلستان را تولید می‌کرد. تری هم‌چنین با شرکت سامسونگ هم قرارداد خوبی دارد و محصولات این شرکت را تبلیغ می‌کند.
در پارکینگ منزل جان تری خودروهای زیادی پیدا می‌شود. مثلا یکی از آن‌ها فراری 458 است که تری پس از خرید آن، یواشکی به نقاط خلوت می‌رفت و سعی می‌کرد رانندگی با این ابرخودرو را تمرین کند! تری در خرید و فروش خانه هم تبحر خاصی دارد. او تاکنون چندین و چند منزل عوض کرده که فروش‌ها غالبا توام با سود بوده است. در یک نمونه او منزلی را که 6 میلیون پوند در سال 2007 برایش تمام شده بود، به قیمت 16 میلیون پوند به فروش رساند! این
یعنی 10 میلیون پوند سود حاصل.