Logo3
1

خود باشگاه باید کرار را محروم می کرد

ماه‌رویان- علیرضا اشرف
پیشکسوت استقلال درباره شرایط کنونی این باشگاه نظرات جالبی دارد. او می‌گوید که استقلال مشکلات داخلی دارد و علاوه بر این مسئله برای رسیدن به قهرمانی مدعیان سرسختی هم در مقابل خود می‌بیند.
روشن اعتقاد دارد مشکلات مالی ممکن است استقلال را اذیت کند و در صورتی که برنامه‌ریزی و انتخاب‌های درستی در آکادمی و پرورش جوانان این باشگاه صورت می‌گرفت؛ این مسئله کمرنگ‌تر می‌شد.
استقلال هم‌چون سال‌های گذشته یکی از مدعیان قهرمانی است. عملکرد این تیم را در نیم فصل دوم تاکنون چطور ارزیابی می‌کنید؟
من مخالف امیر قلعه‌نویی نیستم و این به من ارتباطی ندارد که افراد در زندگی‌شان چه کار می‌کند. ما به عنوان پیشکسوت باید به مردم جواب بدهیم اما در قالب یک هوادار دوست دارم تیمم همیشه خوب نتیجه بگیرد. من با یک سری برنامه‌ریزی‌هایی که در باشگاه شده مشکل دارم.


در این مورد بیشتر توضیح می‌دهید؟
بگذارید مثالی بزنم؛ قبل از بازی این هفته تراکتورسازی با الاهلی در لیگ قهرمانان آسیا که در تبریز برگزار شد، من به همراه چند تن از مسئولان باشگاه اماراتی به این شهر رفتیم و دیدیم که در تبریز برف سنگینی باریده و زمین بازی را هم تحت تاثیر قرار داده است. این از بدشانسی تیم اماراتی بود که پس از چند وقت دوباره در تبریز این چنین برفی می‌آمد. آن‌ها که در زندگی‌شان زیاد برف ندیده‌اند، فکر می‌کردند این برف تا یک ماه آب نمی‌شود اما ما می‌دانستیم که آن برف زود آب می‌شود. البته بماند که ما این همه سال در استقلال بودیم اما فقط چند سال در الاهلی بازیکن و مربی بودم و آنها مرا به عضویت کمیته پیشکسوتان خود درآوردند. به هر حال می‌خواستم این نکته را بگویم که من چند سال پیش مربی جوانان این تیم بودم و بازیکنانی را تربیت کردم که امسال با تیم ملی امارات، نتایج خوبی در آسیا گرفتند. من اماراتی نیستم اما این یک افتخار برای من است که 8 بازیکن تیم فعلی امارات از شاگردان من در این تیم بودند. البته الاهلی نگاه ملی داشت و هر 8 بازیکنش را در اختیار تیم ملی قرار داد. الان با همین بازیکنان، الاهلی جایگاه خوبی در لیگ امارات دارد. در حالی که سال‌های قبل وضعیت خوبی نداشت.
منظورتان این است که استقلال هم باید همین شیوه را در پیش بگیرد؟
بله. دقیقا همین است. دلیل مخالفت من با آقایان هم این است که چرا از سرمایه جوان‌ها استفاده نمی‌کنید؟ وزارت ورزش هم که پولی برای استقلال ندارد و اکثر بازیکنان از بیرون استقلال آمده‌اند و باید پولشان را داد. در صورتی که اگر بازیکنان استقلال از تیم‌های پایه به باشگاه آمده بودند؛ حداکثر 100 میلیون تومان می‌گرفتند. الان بازیکنی مثل مجتبی جباری که محصول آکادمی استقلال است شرایط خوبی در قطر دارد و احتمالا دو تا سه سال دیگر در آنجا می‌ماند و فوتبال خود را تمام می‌کند.
نتایج استقلال در نیم فصل دوم چگونه بوده است؟
این‌که استقلال در سه بازی در دقایق
90 گل می‌زند باعث خوشحالی است، اما اگر این گل‌ها زده نمی‌شد چه نتیجه‌ای به دست می‌آمد؟ به نظر من مشکلات باشگاه استقلال داخلی است. شما ببینید افشارزاده به کرار اجازه می‌دهد برود اما قلعه‌نویی با این مرخصی مخالفت می‌کند. این تصمیمی است که به سرمربی مربوط می‌شود و به مدیرعامل ارتباطی ندارد. متاسفانه افرادی در باشگاه و آکادمی حضور دارند که خیانت کردند و از پدر و مادر بازیکنان پایه پول گرفته‌اند. هیچ کس نمی‌آید بچه اش را به تیم‌های پایه راه‌آهن و نفت بفرستد. همه دوست دارند به استقلال و پرسپولیس بروند اما بعضی آقایان از والدین این بچه‌ها برای نشستن روی نیمکت و یا 10 دقیقه بازی کردن پول می‌گیرند. این وضع آکادمی استقلال است که من معتقدم باید بازوی سازنده‌ای باشد برای آینده باشگاه. قلعه‌نویی ابتدای فصل قول داد دو جام را می‌گیرد. فعلا یکی را که از دست داده و در لیگ برتر هم مدعیان زیادی برای قهرمانی وجود دارد؛ بنابراین کار استقلال به هیچ وجه ساده نیست. به عبارت دیگر من معتقد هستم که استقلال برای قهرمانی دو مانع دارد؛ یکی مشکلات داخلی و دیگری سایر مدعیان قهرمانی که هر کدام برای خود آرزوهایی دارند. شما چه زمانی به یاد دارید که قلعه‌نویی بعد از گل زدن استقلال مثل لحظه به ثمر رسیدن گل دوم این تیم مقابل سپاهان به داخل زمین بدود و شادی کند؟ این نشان از استرس و سنگینی رقابت‌ها دارد.
شما همیشه یکی از منتقدان امیر قلعه‌نویی بوده‌اید. آیا امسال هم با وجود حضور آبی‌پوشان در کورس قهرمانی به عملکرد تیم ایراد دارید؟
متاسفانه افرادی که دو، سه سال پیش زیر سوال بوده‌اند و در آکادمی آن کارها را انجام دادند؛ الان باز هم در باشگاه هستند و مشاور شده‌اند. من بارها به فتح‌اله‌زاده گفتم که قائم مقام باشگاه را فردی تحصیلکرده بگذارید نه حسنعلی که چیزی از مدیریت فوتبال نمی‌داند. اما فتح‌اله‌زاده هم مثل خود قلعه‌نویی افراد ضعیف‌تر از خودشان را کنارشان می گذارند و این یک عیب است. حتی من شنیدم که احتمال دارید زرینچه از استقلال جدا شود. زرینچه کسی نیست که استقلالی‌ها بتوانند به او اعتراض کنند. او برای این تیم زحمت کشیده، علم فوتبال را دارد و تقلب هم نکرده و حق خود را با تلاش به دست آورده است. متاسفانه ما همه چیزمان در این
باشگاه به هم خورده است.
درباره محرومیت کرار چه نظری دارید؟ خیلی‌ها معتقد بودند که او باید بیشتر محروم می شد.
محرومیت کرار بستگی به گزارش داور بازی دارد. من که آن صحنه را ندیدم و دقیقا نمی‌دانم کرار چه کرده اما به یاد داریم که او سال‌های گذشته هم از این دست رفتارها انجام داده بود و کلا عصبی است. حتی تیم ملی عراق برای جام ملت‌های آسیا این بازیکن را با خود به استرالیا نبردند. نه به خاطر مسایل فنی بلکه به دلیل همین اخلاق و رفتارش. این خیلی مسئله جالب و البته مهمی است. او به عراق نرفت اما در استقلال به ویژه در نیم فصل اول مهره تاثیرگذاری بود. البته در این رابطه یک موضوع هم وجود دارد. یک بار یک جانباز 75 درصد به من می‌گفت که ما این همه از عراقی‌ها ضربه خوردیم حالا چرا باید بازیکن آن‌ها در کشور ما این‌قدر پول بگیرد؟ البته من قبول دارم که الان روابط دو کشور کاملا تغییر کرده اما دیگر نباید شرایط به گونه‌ای باشد که کرار هرکاری دوست داشت انجام دهد. اگر این اتفاق در هر جای دیگری می‌افتاد قبل از رای فدراسیون، خود باشگاه، بازیکن را محروم می‌کرد. مگر در زمان ما این مسایل نبود؟ رایکوف آن‌قدر سخت‌گیر بود که اگر ما یک کارت زرد اشتباه می‌گرفتیم؛ جریمه می‌شدیم. حالا چطور است که کرار مدام از پول حرف می‌زند و بی‌انضباطی هم می‌کند اما خبری از تنبیه و جریمه برای او نیست؟
البته پس از صدور رای جدید برای کرار جاسم، رییس هیات مدیره و سخنگوی باشگاه استقلال اعلام کردند این رای ناعادلانه است و به آن اعتراض می‌کنند.
اگر استقلال بخواهد به این رای اعتراض کند یعنی حرکت کرار را تایید کرده است. البته من نمی‌دانم دانش فوتبالی سخنگوی استقلال که از دوبی به ایران آمده چقدر است و اصلا او چیزی از فوتبال می‌داند یا خیر. در هر صورت کرار عمل زشتی مرتکب شده و باید تنبیه شود.
پیش‌بینی شما از ادامه کار استقلال در این فصل چیست؟
استقلال در نیم فصل دوم چند بازیکن به ترکیب خود اضافه کرد و توانست بالانس بیشتری ایجاد کند اما اگر منابع مالی نرسد کار تیم برای ماندن در کورس قهرمانی سخت خواهد بود. اگر مشکلات مالی حل شود می‌توان امیدوار بود که استقلال بتواند به قهرمانی برسد.