Logo3
ماه‌رویان- بهادر اميري


ليگ قهرمانان آسيا در فصل 2015 شروع شد و امسال چهار تيم پرسپوليس، نفت تهران، فولاد خوزستان و تراكتورسازي تبريز نماينده‌هاي فوتبال ايران خواهند بود كه اميدواريم بعد از 5 سال سنت شكني شده و حداقل يكي از تيم‌هاي ايراني فيناليست و قهرمان اين رقابت‌ها شوند. نگاهي كوتاه به تاريخچه اين رقابت‌ها مي‌ا‌ندازيم.

شروع جام باشگاه‌ها


اولين بار در سال 1967 مسابقات تحت عنوان قهرماني باشگاه‌هاي آسيا برگزار شد كه از ايران تيمي شركت نداشت. در دومين دوره مسابقات در سال 1969 تيم پرسپوليس حاضر بود كه در گروه خود حذف شد. اما در سال 1970 تيم استقلال (تاج سابق) موفق شد به عنوان اولين تيم ايراني فاتح اين رقابت‌ها شود. اين بازي‌ها تا سال 1971 ادامه يافت و سپس تا سال 1986 اين مسابقات ديگر برگزار نشد. اما از اين سال تحت عنوان جام باشگاه‌هاي آسيا مسابقات مجدد از سر گرفته شد كه طي اين سال‌ها تيم‌هاي استقلال با يك قهرماني در سال 1990 و دو نايب قهرماني در سالهاي 1991 و 1999 و پاس با قهرماني در سال 1992، از جمله تيم هاي پرافتخار كشور بودند.


از سال 2003 با تغيير شكل برگزاري مسابقات و افزايش سهميه هاي كشورها مسابقات با عنوان ((‌ليگ قهرمانان آسيا)) انجام شد كه تا امروز نيز ادامه دارد. دو تيم اصفهاني سپاهان و ذوب آهن در سال هاي 2007 و 2010 با كسب دو مقام نايب قهرماني، تنها تيم هاي موفق ايراني در اين ليگ بودند. اما در طول ادوار برگزار شده اين رقابتها، تيم هاي پوهانگ كره با 3 قهرماني، الهلال عربستان با 2 قهرماني و 3 نايب قهرماني و استقلال ايران و سئونگنام كره با 2 قهرماني و 2 نايب قهرماني عناوين اول تا سوم را دارا مي باشند. تيم استقلال با 13 حضور در بين تيم هاي ايراني ركورددار بوده و تيم هاي پرسپوليس و سپاهان با 10 بار شركت در اين مسابقات در رده دوم قرار دارند.
به وضعيت نمايندگان كشورمان در اين دوره از مسابقات و بررسي تيم هاي همگروه آنها خواهيم پرداخت تا از چگونگي مسير صعود تيم هاي ايراني در ليگ قهرمانان 2015 آگاه شويم.

پرسپوليس

پرطرفدارترين تيم آسيا كه فصل گذشته عنوان دومي ليگ را كسب كرد، امسال فصلي كابوس وار را در ليگ سپري مي كند. پرسپوليس كه اين فصل در رده نهم ليگ قرار دارد، با انجام بازيهاي ضعيف و عدم كسب نتيجه، بسياري از هواداران خود را نااميد كرد اما بازي فوق تصور در هفته اول ليگ قهرمانان مقابل تيم متمول لخويا، نشان داد كه اين تيم در آسيا متفاوت از ليگ خواهد بود.

النصر عربستان

 

تيم قدرتمند عربستان كه فصل قبل قهرمان ليگ كشورش شد و در حال حاضر نيز در رده اول ليگ عربستان قرار دارد با سرمربيگري خورخه داسيلوا اروگوئه اي و البته حضور رنه هيگوئيتا دروازه بان مشهور كلمبيايي به عنوان مربي دروازه بانان، بي شك رقيبي جدي براي ديگر تيم هاي گروه محسوب مي شود. حضور بازيكني باتجربه چون حسين عبدالغني 38 ساله در اين تيم به همراه مهاجم خطرناك تيم يعني محمد السهلاوي، زنگ خطري جدي محسوب مي شود. اين تيم 4 بازيكن خارجي به نام هاي محمد حسين از بحرين، آرماندو ويلا از اكوادور، آدريان ميرژفسكي از لهستان و فابين استويانف از اروگوئه را در تركيب خود دارد. ميرژفسكي سابقه بازي در ترابوزان اسپور تركيه و استويانف نيز حضور در تيم هاي پانيونيس يونان، ديپورتيولاكرونيا و رئال وايادوليد را در كارنامه خود دارد.

لخويا قطر

صدرنشين فعلي ليگ ستارگان قطر و قهرمان سال گذشته اين كشور، تنها 6 سال از حيات باشگاهش گذشته كه در اين مدت 4 بار قهرمان ليگ كشورش شده است. اين تيم متمول قطري كه مايكل لادروپ مربي نامدار دانماركي هدايت آن را بر عهده دارد، به عبارتي منتخب جهان بوده نه يك تيم قطري! دام ترائوره فرانسوي، لوئيز جونيور برزيلي و سباستين سوريا از اروگوئه بازيكناني هستند كه با گرفتن تابعيت كشور قطر، به عنوان يك قطري در تركيب اين تيم به ميدان مي روند. اما بازيكناني همچون يوسف مساكني از تونس، ولاديمير وايز از اسلواكي، نام تائه هي از كره، چيكو فلورس اسپانيايي و ايوا فيلدو رودريگز برزيلي و كلود امين فرانسوي دو دروازه بان خارجي اين تيم محسوب مي شوند. وايز با سابقه حضور در تيم هايي چون بولتون، رنجرز و اسپانيول و فلورس با سابقه حضور در جنوا ايتاليا و سوانسي انگليس، از جمله بازيكنان مطرح اين تيم به شمار مي روند.

بنياد كار ازبكستان

تيمي كه با 7-8 سال پيش با نام (( كوروفچي)) شناخته مي شد، پس از كسب مقام چهارم ليگ كشورش در فصل گذشته، در رقابتهاي پلي اف موفق به حذف تيم الجزيره امارات شد و جواز حضور در اين مرحله را كسب كرد. سرمربيگري اين تيم بر عهده سرگئي لوشان بوده و از جمله بازيكنان نامدار اين تيم مي توان به پاول بوگالو دروازه بان 40 ساله و كهنه كار ازبكستان، انور برديف و الدور شاهمرادف اشاره كرد. بنيادكار ايوان ميلوسوويچ يوگسلاو، مينوري ساتو ژاپني، شاكر ذواقي تونسي و سمير بكريچ بوسنيايي را در تركيب خود دارند. سمير بكريچ نامي آشنا براي فوتبالدوستان ايراني بوده كه سابقه حضور در تيم هاي مس كرمان و فجرسپاسي را نيز دارد.
با توجه به بازي خوب پرسپوليس مقابل لخويا، به نظر مي رسد اگر اين بازي يك جرقه زودگذر نبوده و اين روند ادامه پيدا كند، سرخپوشان تهراني يكي از تيم هاي صعود كننده از اين گروه خواهند بود. هرچند كه جدي ترين رقيب اين تيم النصر بوده كه با توجه به ستارگانش، ديدار با اين تيم بسيار سخت خواهد بود.

نفت تهراننفت

 

تيم جوان و دوست داشتني تهران كه اين فصل تا اينجا صدرنشين ليگ برتر بوده، به لطف كسب مقام سوم در فصل گذشته راهي مرحله پلي اف شد و با غلبه بر الجيش قطر، گام در اين رقابتها گذاشت. شاگردان عليرضا منصوريان تيمي يكدست و بي ادعا نشان دادند كه تنها نقطه ضعف بزرگشان نداشتن تجربه كافي در ميادين بين المللي است كه اين مسئله در بازي اول مقابل پاختاكور كاملا خود را نشان داد.

العين امارات

اين تيم اماراتي كه يكي پر افتخار ترين تيم هاي كشور امارات بوده و سابقه قهرماني در ليگ قهرمانان در سال 2003 را داشته و در اين فصل نيز تا اينجا صدرنشين ليگ امارات بوده، به لطف قهرماني در جام حذفي در فصل گذشته جواز حضور در اين رقابتها را به دست آورد. زلاتكو داليچ سرمربي بوسنيايي هدايت اين تيم را بر عهده دارد و بدون شك عمر عبدالرحمان ستاره فوتبال امارات، بازيكني كليدي براي اين تيم محسوب مي شود. آساموا ژيان مهاجم غنايي اين تيم كه سابقه حضور در ساندرلند را نيز دارد، از جمله بازيكنان خارجي مطرح اين تيم به شمار مي رود. لي ميونگ جو از كره جنوبي، ژيرس كمبو اكوكو مهاجم فرانسوي سابق تيم رن و ميروسلاو استوك مهاجم اهل اسلواكي كه به صورت قرضي از تيم فنرباغچه تركيه به اين تيم پيوسته، از جمله خارجي هاي ديگر اين تيم مي باشند.

الشباب عربستانالشباب عربستان

يكي از تيم هاي قديمي كشور عربستان كه اين فصل در رده پنجم ليگ اين كشور قرار دارد. الشبابي ها فصل گذشته قهرمان جام حذفي شدند و با هدايت خيم پاچه كو پرتغالي اين فصل را آغاز كردند. عمر الغمدي هافبك كهنه كار اين تيم از مردان كليدي الشباب محسوب مي شود. طارق خطاب از اردن، محمد آوال و جان آنتوي از غنا به همراه رافينيا ي برزيلي خارجي هاي اين تيم هستند.

پاختاكور ازبكستانپاختاكور

بدون شك پاختاكور پرافتخار ترين تيم ازبك ها بوده كه با 10 عنوان قهرماني ركورددار بين ديگر تيم هاي ازبكستاني مي باشد. آنها فصل گذشته بدون حتي يك باخت موفق به كسب عنوان قهرماني ليگ ازبكستان شدند. سرمربيگري اين تيم بر عهده ساموئل بابايان بوده و ايگور سرگئيف مهاجم خطرناك اين تيم مي باشد. عدنان اوراهوواچ از مونته نگرو و كاخي ماخارادزه هافبك گرجستاني اين تيم بازيكنان خارجي اين پاختاكور بوده كه ماخارادزه مرد همه كاره اين تيم در خط مياني مي باشد.
نفت تهران بازي اول را در حالي كه مي توانست با كسب امتياز به پايان برساند، با بي تجربگي از دست داد و در ادامه راه با توجه به قدرت و تجربه ديگر تيم هاي گروه به خصوص پاختاكور و العين با توجه به نيروي جواني اش و عدم تجربه كافي كاري دشوار پيش رو دارد. اميدواريم با درايت و شجاعت عليرضا منصوريان نفت در اولين تجربه آسيايي خود موفق ظاهر شود.

فولاد خوزستانفولاد

قهرمان فصل گذشته ايران پس از تغيير سرمربي خود و آمدن دراگان اسكوچيچ كروات به جاي حسين فركي، موفقيت هاي خود را در اين فصل نيز ادامه داده و هرچند كه فعلا در رده پنجم ليگ قرار دارند اما يكي از مدعيان جدي قهرماني در اين فصل هستند. فولاد يك باشگاه به معناي واقعي در فوتبال ايران بوده و جوانگرايي و بازيكن سازي از جمله شاخصه هاي اين تيم به شمار مي رود.

الهلال عربستانالاهلی عربستان

پر افتخار ترين تيم كشور عربستان با 13 عنوان قهرماني در ليگ و 2 قهرماني در آسيا در سالهاي 1991 و 2006، فصل گذشته نايب قهرمان عربستان شد و اين فصل نيز تا اينجا در رده چهارم قرار دارد. اما الهلال هميشه يك قدرت بزرگ در سطح قاره آسيا بوده و به راحتي نمي توان از نام اين تيم گذشت. جورجيوس دونيس يوناني سرمربيگري اين تيم را بر عهده دارد. محمد الشلهوب، ناصر الشمراني و ياسر القحطاني از بازيكنان سرشناس و كليدي اين تيم بوده و تياگو نه وس و ديژائو برزيلي، كواك تاي هوي كره اي و جورجويس ساماراس يوناني، بازيكنان خارجي اين تيم مي باشند. ساماراس مهاجم سرشناس و كهنه كار تيم ملي يونان كه سابقه بازي در تيم هايي چون سلتيك و وست بروموويچ را دارد، از اين تيم به صورت قرضي به الهلال پيوسته است.

السد قطرالسد قطر

تيم قديمي و پر افتخار قطر با وجود 13 قهرماني در ليگ كشور خود، فصل گذشته با كسب مقام سومي راهي پلي اف شد و در اين مرحله به زحمت در ضربات پنالتي از سد تيم الوحده اردن گذشت تا به مرحله نهايي راه يابد. البته السد اين فصل تيمي آماده نشان داده و فعلا در رده دوم ليگ ستارگان مي باشد. حسين عموتا مراكشي سرمربيگري اين تيم را بر عهده دارد. خلفان ابراهيم هافبك سرشناس قطري از مهره هاي ارزشمند اين تيم بوده هرچند كه اين تيم كلكسيوني از بازيكنان خارجي را دارد كه تابعيت قطري را گرفته اند! ابراهيم مجيد و طلال البوشي از كويت، محمد صغر از سنگال، علي اسدالله از بحرين، صالح بدراليزيدي از يمن، يوسف احمد از عربستان و محمد كازولا از غنا، بازيكنان خارجي- قطري اين تيم هستند. البته به غير از اين نفرات، لي جونگ سو از كره جنوبي، نادر بلحاج از الجزاير، موريكوي و گرافيته از برزيل نيز ديگر بازيكنان خارجي اين تيم مي باشند. بلحاج با سابقه حضور در تيم پورتسموث انگليس و گرافيته بازيكن سابق وولفسبورگ آلمان از جمله بازيكنان مطرح و خطرناك اين تيم به شمار مي روند.

لكوموتيو تاشكند ازبكستان

اين تيم ازبك هيچگاه نتوانسته در كشورش به مقام قهرماني برسد و به لطف عنوان نايب قهرماني فصل گذشته، توانست براي سومين بار جواز حضور در ليگ قهرمانان آسيا را به دست آورد. سرمربيگري اين تيم بر عهده واديم آبراموف آذربايجاني بوده و اگناتي نستروف دروازه بان و تيمور كاپادزه هافبك تيم ملي ازبكستان از جمله بازيكنان با تجربه اين تيم به شمار مي روند. همچنين ساخوب ژورائف و شوكت ملاخانف از ديگر بازيكنان كليدي اين تيم مي باشند. مهاجمي از روسيه به نام روسلان كوريان و مدافعي از يوگسلاوي به نام نمانيا يانيچيچ تنها بازيكنان خارجي لكوموتيورانان هستند.
فولاد در گام اول مقابل السد در حالي متوقف شد كه از نيمه دوم ده نفره شده بود و قضاوت داور اين ديدار نيز بسيار ضعيف بود، اما به هر صورت فولاد 2 امتياز با ارزش را از دست داد و در ادامه راه ديدارهاي دشواري مقابل الهلال و همين السد در قطر خواهد داشت. بازي‌هايي بسيار دشوار در اين گروه در انتظار خوزستاني ها مي باشد و اميد داريم فولادي ها با خلق شگفتي مقابل رقباي خود، بتوانند جواز صعود به مرحله بعد را كسب كنند.

تراكتورسازي تبريزتراكتورسازي

تيم پرطرفدار و دوست داشتني آذربايجان فصل گذشته علي رغم داشتن مشكلات بسيار، موفق به كسب مقام قهرماني در جام حذفي شد تا براي سومين سال متوالي در ليگ قهرمانان آسيا حضور پيدا كند. تراكتوري ها كه قهرمان نيم فصل ليگ شده بودند، با شروع نيم فصل دوم دچار افت محسوسي شدند كه اين مسئله با اختلافات داخلي بين مديران و كادر فني همراه شد كه در نهايت منجر به بركناري رسول خطيبي و بازگشت مجدد توني اوليويرا به تبريز گرديد. تراكتور در حال حاضر در رده دوم ليگ برتر قرار دارد.

الاهلي عربستانالاهلی عربستان

قديمي ترين تيم حاضر در ليگ قهرمانان با قدمتي 78 ساله، با وجود اينكه طي اين سالهادر ليگ كشور خود موفق نبوده و تنها 2 عنوان قهرماني را به دست آورده است اما در سال هاي 1986 و 2012 موفق به كسب مقام دوم در آسيا گرديد! الاهلي پس از كسب عنوان سوم در فصل گذشته راهي رقابتهاي پلي اف شد كه در اين مرحله با شكست دادن تيم القادسيه كويت به مرحله گروهي راه يافت. اين تيم در حال حاضر در مكان دوم جدول رده بندي كشور عربستان قرار دارد. كريستين گروس سوئيسي هدايت اين تيم را بر عهده دارد. اوساما هوساوي مدافع با تجربه اين تيم از جمله بازيكنان كليدي محسوب مي شود. البته محمد عبدالشافي مدافع مصري اين تيم به همراه عمر السومه سوريه اي، اوسوالدو و برونو سزار برزيلي كه هر سه مهاجم هستند، از بازيكنان خارجي و كارآمد اين تيم به شمار مي روند.

الاهلي اماراتالاهلي امارات

قهرمان فصل گذشته ليگ امارات در اين فصل چندان وضعيت مناسبي نداشته و فعلا در رده ششم ليگ اين كشور قرار دارد. كاسمين اولاريو رومانيايي سرمربيگري اين تيم را به دست دارد. لوئيز آنتونيو خيمنز هافبك شيليايي اين تيم كه تابعيت فلسطين را گرفته از جمله بازيكنان سرشناس الاهلي بوده كه سابقه بازي در تيم هايي چون لاتزيو، فيورنتينا و پارما را دارد. البته بازيكنان خارجي ديگري نيز در اين تيم حضور دارند. بازيكناني چون اورتون ريبرو برزيلي، اوساما اوسيدي مراكشي و كي وون كيونگ ون از كره جنوبي از جمله مهره هاي تاثير گذار الاهلي مي باشند.

نسف قارشي ازبكستان

اين تيم ناشناخته ازبكي تا به حال نتوانسته به افتخاري چون قهرماني ليگ كشورش دست يابد اما حضور در نيمه نهايي ليگ آسيا و قهرماني در AFC كاپ بزرگترين افتخارش به شمار مي رود. نسف قارشي فصل گذشته به سرمربيگري رزيگول برديف موفق به كسب مقام سوم ليگ ازبكستان شد. اليخوم شاهمرادف مهاجمي خطرناك و زهردار در اين تيم به شمار مي رود. آرتور گوركيان هافبك تركمنستاني به همراه الكساندر كابلاش اكرايني، دو بازيكن خارجي اين تيم مي باشند.
هيچكس انتظار شكست تراكتور مقابل شايد ضعيف ترين تيم گروه در روز اول را نداشت اما با اين نتيجه تراكتوري ها اميد به حمايت پرشور تماشاگران خود در ديدارهاي خانگي خواهند داشت. هرچند الاهلي امارات تيمي قدرتمند در اين گروه مي باشد، اما تراكتورسازان با اندكي اعتماد به نفس و داشتن تمركز به شرط كسب 9 امتياز كامل ديدارهاي خانگي اين شانس را خواهند داشت تا يكي از تيم هاي صعود كننده اين گروه باشند.