Logo3
 پل پوگبا

نيما تاجيك
یکی از بازیکنان جوانی که در یکی دو فصل اخیر سروصدای زیادی به پا کرده است، پل پوگباست. این بازیکن دو پا یکی از کامل‌ترین بازیکنان حال حاضر فوتبال جهان است. یک بازیکن استثنایی. پوگبا بازیکن دوپایی است که با هر دو پای خود قادر به شوت‌زنی است. پوگبا به خوبی گل می‌زند، به خوبی دفاع می‌کند، تکل می‌زند و با سرعت و قدرت مثال زدنی خود جلو می‌رود. آنتونیو کونته سرمربی سابق یوونتوس و فعلی تیم ملی ایتالیا پوگبا را یک مثال کامل برای فوتبالیست‌های امروزی می‌داند. ماسیمیلیانو آلگری سرمربی فعلی یوونتوس درباره پوگبا می‌گوید: پل خیلی آرام است یک پسر آرام و باهوش. او می‌خواهد پیشرفت کند و این موضوع را هر روز در تمرین‌های تیم نشان می‌دهد. در لیگی که بازیکنان جوان برای حضور در ترکیب اصلی می‌جنگند، پوگبا یک استثنااست. وقتی پوگبا در 19 سالگی به يوونتوس پیوست، خیلی‌ها تصور می‌کردند او به سختی راهی به ترکیب اصلی تیمش پیدا می‌کند. آن هم در شرایطی که آندره‌آ پیرلو، کلودیو مارکیزیو و آرتورو ویدال در خط هافبک بیانکونری بود. او ابتدا بازیکن ذخیره بود و در دقایق کمی به میدان می‌آمد تا میانه زمین را پوشش دهد.

او خیلی زود توانایی‌های خودش را به معرض نمایش گذاشت و با گل‌ها و عملکرد خوبش نشان داد چه بازیکن باارزشی است. زمانی که آلگری به عنوان سرمربی یوونتوس انتخاب شد در اولین نشست خبری خود گفت: او یکی از بهترین بازیکنان جوان جهان است ولی من از او انتظارات زیادی دارم و می‌خواهم پوگبا بیشتر در خط حمله باشد. باید بازیکنی باکیفتی فنی او بیشتر در خط حمله باشد. آلگری تیمش را در یوونتوس تحویل گرفت که توانسته بود با کونته 102 امتیاز کسب کند و رکورد بزند. آلگری هم مثل کونته از سیستم 2-5-3 استفاده کرد. آلگری کم کم از سیستم 2-4-4 استفاده کرد تا نقش هجومی پوگبا بیشتر شود. این هافبک فرانسوی نیز با بازی خوب خود جواب اعتماد آلگری را داد. این مربی ایتالیایی در سیستم 2-4-4 آندره‌آ پیرلو را درست جلوی مدافعان تیمش قرار داد. پوگبا و مارکیزیو در دو جناح چپ و راست قرار گرفتند و آرتورو ویدال را نیز در قسمت جلو قرار داد.پوگبا با قدرت بدنی بالا و پاس‌های بلند دقیق تقریبا در تمام نقاط زمین دیده می‌شود. پوگبا در پست جدید خود نیز به خوبی درخشید تا نشان دهد از توانایی‌های بالای برخوردار است. خیلی از کارشناسان فوتبال ایتالیا معتقد هستند بهترین پست برای این بازیکن 21 ساله، قرار گرفتن جلوی مدافعان تیم‌شان است. پستی که در حال حاضر در اختیار آندره‌آ پیرلو قرار دارد.
پوگبا فرانسوی که تابستان 2014 در 20 سالگی حضور در جام جهانی را تجربه کرد و بازی‌های خوبی از خود به نمایش گذاشت معتقد است لیگ ایتالیا به افزایش کیفیت او کمک کرده است. او درباره حضور در لیگ ایتالیا می‌گوید: در ایتالیا شرایط تمرین نسبت به جاهای دیگر متفاوت است. شما می‌توانید ساعت‌ها در روز به تمرین‌های تاکتیکی بپردازید تا جایی که همه چیز خوب وعالی شود. بازیکنی مثل پیرلو به تمام نقاط زمین آگاه است و می‌داند کجای زمین باید چه کار کند. همیشه تلاش می‌کنم تا حرکات او را در تمرین‌ها با دقت نگاه کنم تا بتوانم از تجربه او چیزهای زیادی یاد بگیرم. پیرلو الگوی فوتبالی من است و خیلی خوشحالم که با او هم‌تیمی هستم. خیلی‌ها نیز معتقد هستند آلگری در استفاده از پوگبا اشتباه می‌کند و بازیکنی با توانایی‌های او باید پشت مهاجمان بازی کند. درست مثل گرت بیل که هافبک هجومی است و در رئال مادرید پشت سر مهاجمان بازی می‌کند و به خوبی نیز توانسته است در این پست موفق باشد. اگر پوگبا نیز مانند گرت بیل در جلوی خط هافبک بازی کند، می‌تواند باهوش و توانایی‌هاای فردی که دارد به گل زدن تیمش کمک کند. شاید انعطاف‌پذیری بالای پوگبا به ضرر او شده است. شاید اگر او در یک پست توانایی بیشتری می‌داشت، می‌توانست به طور ثابت در آن پست ارزش‌های خود را به خوبی نشان دهد. فابیو کاپلو سرمربی سابق یوونتوس که در حال حاضر هدایت تیم ملی روسیه را عهده‌دار است درباره پل پوگبا می‌گوید: او بازیکنی است که قدرت و تکنیک را همزمان در بازی‌ خود نشان می‌دهد. من هافبک دیگری را ندیدم که مثل او باشد. پوگبا به تنهایی می‌تواند شرایط یک بازی را تغییر دهد و آن را به نفع تیم خود درآورد. پوگبا نه تنها به خوبی دفاع را پوشش می‌دهد، بلکه فرصت‌های زیادی را نیز در خط حمله برای مهاجمان این تیم کارلوس توس و فرناندو یورنته فراهم می‌کند. او تنها بازیکنی است که تمام ویژگی‌های مثبت یک فوتبالیست را در بازی خود نشان می‌دهد. هر وقت پوگبا برای تیمش به میدان می‌رود، کارهای سخت برای یووه خیلی راحت انجام می‌شود. شماره 6 یوونتوس رهبری خوبی در خط هافبک از خود نشان می‌دهد که برای بازیکنی با سن و سال او عجیب است.
آلگری اخیرا با تمجید از پوگبا گفت: پل فوق‌العاده است و روز به روز پیشرفت می‌کند ما تا امروز نتوانستیم همه کیفیت بازی او را کشف کنیم. او انگیزه زیادی برای موفقیت و پیشرفت در فوتبال دارد. پل سن و سال کمی دارد و تا الان هم یکی از برترین بازیکنان جهان است.
پوگبا سال 2016 باید همه این تعریف و تمجیدها را کنار بگذارد و تمرکز خود را معطوف به یوو کند. فرانسه بیش از هر سال دیگری به قهرمانی در جام ملت‌های اروپا نیاز دارد و آن‌ها در صورتی می‌توانند به این مهم برسند که یک پل پوگبای آماده را در ترکیب تیم خود داشته باشند. پوگبا در کنار کریم بنزما و آنتونی گریژمان می‌توانند فرانسه را پس از یورو 2000 برای اولین بار به قهرمانی در جام ملت‌های اروپا برسانند.