Logo3
Ir Sport

ماه‌رویان- بهادر اميري و رضا يونسيان
سال 93 تا چند روز ديگر به پايان می‌رسد و همه منتظر استقبال از بهار خواهند بود. ورزش ايران هم به انتهاي كار خود در اين سال رسيده و بايد منتظر شروعي جديد در سال جديد براي ورزش باشيم. بد نيست مروري داشته باشيم بر اتفاقات ورزش ايران در سالي كه گذشت و البته نقدي نيز بر عملكرد فدراسيون‌هاي ورزشي در اين سال داشته باشيم.

فروردين
مسابقات تكواندو نوجوانان جهان در چين تايپه برگزار شد و تيم دختران ايران براي اولين بار نایب‌قهرمان جهان شد. تيم ايران با كسب يك طلا، يك نقره و دو برنز بعد از تيم كره جنوبي مقام دوم را به‌دست آورد. در قسمت پسران نيز با كسب يك طلا، يك نقره و يك برنز مقام چهارم را كسب كرديم البته تيم تكواندو كشور نيز در تورنمنت كشور آلمان حضور پيدا كرد و با كسب 6 طلا، 1 نقره و 1 برنز مقام قهرماني را به‌دست آورد.
مسابقات وزنه‌برداری معلولان جهان در دبي انجام شد و تيم ایران در دو بخش جوانان و بزرگسالان با كسب مجموع 6 طلا، 5 نقره و 1 برنز مقام چهارم جهان را به‌دست آورد.
تيم كشتي فرنگي نوجوانان كه در جام پيروزي تركيه حضور داشت با كسب 6 نقره و 5 برنز عنوان دومي را به خود اختصاص داد.
مسابقات واليبال قهرماني باشگاه‌های آسيا با قهرماني تيم متين ورامين ايران به پايان رسيد. تيم متين ورامين با كسب برتري 3-1 مقابل الريان قطر در ديدار نهايي مقام قهرماني اين رقابت‌ها را به‌دست آورد.
تيم چهار نفره منتخب پرش ايران كه در مسابقات سواركاري CSI كره‌جنوبي شركت كرده بود، موفق شد پس از تيم ژاپن عنوان نايب قهرماني مسابقات را كسب كند.
قرعه‌کشی رقابت‌های جام ملت‌های آسيا در استراليا انجام شد و تيم ملي ايران با تيم‌هاي امارات، قطر و بحرين هم‌گروه شد.
در حالی که فرهاد مجیدی با دعوت باشگاه اسپانیول برای حضور در اسپانیا و تماشای دربی کاتالونیا به بارسلون رفته بود؛ اخبار ضد و نقیضی درباره همکاری وی با این باشگاه به‌عنوان استعدادیاب خاورمیانه اسپانیول به گوش ‌رسید!
ماجراي پرداخت دو ميليارد كمك وزارت ورزش به پرسپوليس حسابي سروصدا به پا كرد. پرداختی که به جیب سرخ‌ها نرفت و علی کفاشیان در میانه راه مبلغ موردنظر را در حساب فدراسيون نگه‌داشت! كفاشیان می‌گفت: این مبلغ دردی از پرسپولیس دوا نمی‌کند و این مبلغ را برای رفع و رجوع بدهی‌های باشگاه پرسپولیس نیاز داریم. از این مبلغ حتی مقدار ناچیزی خرج پرسپولیس نشد؛ البته مبلغی از آن خرج قرارداد نلو وینگادا، سرمربی تیم امید ایران شد که پس از حضور در پرسپولیس و با توجه به بدهی مالیاتی، اجازه ورود و خروج به کشور را نداشت.
کفاشیان مبلغ فوق را خرج گره‌گشایی کارهای فدراسیون کرد و دست پرسپولیسی‌ها را در پوست گردو گذاشت. بعدها علی دایی از نامه‌ای 3 بندی از طرف وزارت ورزش پرده برداشت و گفت: «متوجه شدم که وزارت ورزش نامه‌ای محرمانه‌ به باشگاه فرستاده و برای پرداخت این دو میلیارد تومان، سه شرط گذاشته است: اولین شرط این بوده که بیش از ٥٠درصد به کسی پول داده نشود. شرط دوم این که به کادر فنی و عوامل اجرایی به هیچ عنوان پولی داده نشود؛ مثل اینکه کادر فنی از کره دیگری آمده و شرط سومشان هم که خیلی خنده‌دار بود این‌که تا جایی که می‌شود از بازیکنان تخفیف بگیرند! انگار شما یک کالا خریده‌اید و حالا می‌خواهید تخفیفش را بگیرید. من یک عذرخواهی به خودم مدیون هستم که بدون اینکه پولی به حساب اعضای تیم ریخته شود از وزارت ورزش تشکر کردم. من اشتباه کردم چراکه خبر نداشتم چه اتفاقاتی قرار است بیفتد.»
رقابت‌های ليگ يك فوتبال به پايان رسيد و تيم‌هاي پديده مشهد و نفت مسجدسلیمان جواز حضور در ليگ برتر را به‌دست آوردند.
تيم فولاد خوزستان قهرمان ليگ برتر فوتبال شد و تيم متمول مس كرمان در نهايت ناباوري به ليگ دسته يك سقوط كرد!
ارديبهشت
تيم كشتي آزاد ايران موفق شد در رقابت‌های قهرماني آسيا كه در كشور قزاقستان برگزار می‌شد با كسب 6 مدال طلا مقتدرانه عنوان قهرماني را از آن خود كند. هم‌چنين تيم كشتي فرنگي نيز با كسب 1 طلا، 1 نقره و 3 برنز پس از تيم‌هاي ميزبان و قرقيزستان مقام سوم آسيا را به‌دست آورد.
مسابقات واليبال نشسته قهرماني آسيا كه در مشهد دنبال می‌شد، با قهرماني تيم مردان ايران به پايان رسيد. تيم واليبال نشسته زنان هم با قبول شكست مقابل تيم چين در ديدار نهايي، مقام نايب قهرماني را كسب كرد.
سجاد انوشيرواني، وزنه‌بردار فوق سنگين كشور به دليل بالا بودن چربي خون و خطرات احتمالي براي ادامه فعاليت حرفه‌ای خود، به يكباره اردوي تيم ملي را ترك كرد. البته شائبه‌هایی نيز در خصوص اين ترك ناگهاني و بی‌ارتباط نبودن آن با حضور افسران نادو (مبارزه با دوپينگ) در اردوي تيم ملي نيز به وجود آمد.
مسابقات جام‌جهاني شمشيربازي در يونان انجام شد و تيم ایران در اسلحه سابر مقام يازدهم را به‌دست آورد.
احسان حميدي‌نژاد موفق شد در مسابقات اسنوكر قهرماني آسيا، مقام سوم را از آن خود كند.
مسابقات ليگ برتر بسكتبال كشور با قهرماني تيم پتروشيمي بندرامام به پايان رسيد. اين تيم پس از انجام 5 بازي مقابل تيم مهرام در نهايت عنوان قهرماني رقابت‌ها را براي دومين سال متوالي به‌دست آورد و تيم دانشگاه آزاد نيز مقام سوم را كسب كرد.
مسابقات قهرماني فوتسال آسيا در ويتنام انجام شد و تيم ملي ايران در ديدار نهايي در ضربات پنالتي بازي را به ژاپن واگذار كرد و نتوانست از مقام قهرمانی‌ خود دفاع كند و ناباورانه به‌عنوان دوم دست يافت.
مسابقات بین‌المللی جودو باكو با ناكامي تيم ملي همراه شد. 5 ورزشكار تيم ملي در اين رقابت‌ها بدون كسب حتي يك مدال به كشور بازگشتند!
مسابقات كشتي آزاد و فرنگي نوجوانان آسيا در تايلند به پايان رسيد و تيم كشتي فرنگي با كسب 4 طلا، 4 نقره و 1 برنز مقام قهرماني آسيا را به‌دست آورد. در رشته آزاد نيز با كسب 3 نقره و 5 برنز پس از تيم هند به‌عنوان دومي دست يافتيم.
تيم ملي كشتي فرنگي كه ديگر محمد بنا را به‌عنوان سرمربي كنار خود نداشت، با هدايت ناصر نوربخش در مسابقات جام‌جهاني در تهران حاضر شد و موفق به كسب عنوان قهرماني اين مسابقات گرديد. بعد از اين رقابت‌ها، احد پازاج به‌عنوان سرمربي تيم ملي انتخاب شد.
جلال کوزه‌گری، ریيس فدراسيون هندبال، 9 ماه زودتر از به پايان رسيدن دوران رياستش از اين سمت استعفاء داد. مسئله‌ای كه به تعبيري دیگر، استعفايي اجباري به دليل بازنشسته بودن او بود اما قطعا اعتراضات اهالي هندبال و برخي از بازيكنان تيم ملي كه خواهان بركناري کوزه‌گری از وزير ورزش شده بودند، در اين اتفاق بي‌تاثير نبود!
تيم واليبال متين ورامين كه در رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان حضور داشت با شكست مقابل نمايندگان برزيل و روسيه و تنها يك پيروزي مقابل نماينده پورتوريكو، از دور رقابت‌ها حذف شد.
مسابقات تنيس روي ميز جهان در كشور ژاپن برگزار شد و تيم‌هاي مردان و زنان ايران نتوانستند به ترتيب به‌دسته اول و دوم مسابقات راه يابند اما پس از اين رقابت‌ها، تيم مردان ايران در رنكينگ جهاني در رده 29 و تيم زنان نيز به رده 53 صعود كردند.
عليرضا سليماني، قهرمان فوق سنگين كشتي آزاد كشور به دليل سكته قلبي در سن 58 سالگي درگذشت.
بازی‌های جام باشگاه‌های آسیا در سال 2014 با حضور 4 نماینده از ایران آغاز شد. سپاهان، فولاد ، تراکتور و استقلال نمایندگان فوتبال کشورمان در این دوره از مسابقات بودند. بازی‌هایی که با نمایش ضعیف نمایندگان فوتبال ایران همراه بود و هر 4 نماینده از دور رقابت‌ها کنار رفتند. دردناک‌تر آن بود که تنها فولاد خوزستان توانست از دور گروهی به مرحله بعد مسابقات صعود کند.
خرداد
تور دوچرخه‌سواری ژاپن با قهرماني تيم پتروشيمي ايران به پايان رسيد.
تيم پتروشيمي عنوان قهرماني ليگ برتر تنيس روي ميز كشور را به‌دست آورد.
مسابقات تكواندو قهرماني آسيا در ازبكستان با قهرماني تيم ايران به پايان رسيد و تيم ايران با كسب 3 طلا، 2 نقره و 1 برنز مقام نخست اين مسابقات را كسب كرد.
تيم‌هاي كشتي فرنگي و آزاد جوانان عنوان قهرماني آسيا را به‌دست آوردند و تيم كشتي فرنگي با 5 طلا، 1 نقره و 2 برنز و تيم كشتي آزاد با 6 طلا، 1 نقره و 1 برنز در رده اول آسيا ايستادند.
مسابقات ليگ جهاني واليبال آغاز شد و تيم ايران با تيم‌هاي ايتاليا، برزيل و لهستان
هم‌گروه شد.
تيم تنيس ايران در مرحله گروهي با برتري مقابل تيم‌هاي امارات، لبنان و سنگاپور به مرحله بعد راه يافت و در اين مرحله با شكست تيم سوريه موفق به صعود به گروه دوم جام ديويس منطقه آسيا-اقيانوسيه گرديد.
تيم واليبال نشسته ايران مقام سوم جهان را به‌دست آورد. در اين مسابقات كه در كشور لهستان برگزار شد، تيم ايران با برتري مقابل مصر در ديدار رده‌بندی عنوان سوم را به خود اختصاص داد.
سومين ليگ جهاني كاراته موسوم به كاراته وان در اندونزي انجام شد كه تيم ملي ايران با كسب 7 طلا، 4 نقره و 5 برنز مقام قهرماني اين رقابت‌ها را كسب كرد.
در پایان لیگ برتر، علی دایی به همراه محمد پنجعلی به دیدار اسماعیل کوثری یکی از نمایندگان تهران در مجلس رفت؛ دیداری که سروصدای زیادی به راه انداخت. دایی به مجلس رفته تا پرده از تخلف بزرگی که سال‌ها در فوتبال کشور در حال اتفاق است، بردارد و بعد از آن دیدار بود که شایعه جعلی بودن کارت معافیت بعضی بازیکنان قهرمان لیگ برتر شنیده شد و تا جایی پیش رفت که گفته شد شاید قهرمانی را از فولادی‌ها بگیرند. با شکایت باشگاه فجر از پیکان به خاطر شائبه مشکل کارت پایان خدمت سعید حلافی، بازیکن تیم تهرانی، پرونده سربازها و کارت پایان خدمت وارد فاز جدیدی شد.
تیم شرکت ملی حفاری عنوان قهرمانی لیگ برتر فوتسال بانوان را به‌دست آورد.
تيم ملي فوتبال در جام جهاني برزيل عملكردي مطلوب نشان داد. تيم ايران با كسب تساوي 0-0 مقابل نيجريه و يك بازي درخشان مقابل آرژانتين كه در دقيقه 90 مغلوب هنر ليونل مسي شد و 0-1 بازي را واگذار كرد و شكست 1-3 در بازي آخر مقابل بوسني به كار خود در اين رقابت‌ها پايان داد. هرچند كه قبل از اين رقابت‌ها، داستان‌ها و تنش‌هاي بين كي‌روش و فدراسيون در نوع خود عجيب بود!
شاید کمتر کسی باشد که جریان البسه تیم ملی و مصاحبه‌های کی‌روش و کفاشیان و همین‌طور پاسخ‌های گودرزی را فراموش کرده باشد. کارلوس کی‌روش از آل‌اشپورت انتقاد و این کمپانی را متهم کرد که در فرستادن پیراهن به تیم‌ملی‌ خساست به خرج داده و بازیکنان تیم‌ملی‌ در تمام اردوی آفریقای جنوبی و اتریش باید با یک دست لباس به فعالیت ادامه دهند.
تير
تيم پرورش‌اندام ايران عنوان قهرماني آسيا را به‌دست آورد. تيم ايران در اين مسابقات كه در كشور سريلانكا برگزار می‌شد با كسب 5 طلا، 4 نقره و 2 برنز عنوان قهرماني را كسب كرد.
تيم ملي واليبال ايران در ليگ جهاني شاهكار بزرگي انجام داد و موفق شد در مرحله گروهي، پس از ايتاليا مقام دوم گروه را به‌دست آورد و به مرحله نهايي رقابت‌ها راه يابد. تيم ايران در مرحله نهايي با تيم‌هاي برزيل و روسيه هم‌گروه شد.
مسابقات جهاني بسكتبال با ويلچر در كره‌جنوبي برگزار شد و تيم ملي ايران با دو پيروزي مقابل تيم‌هاي ژاپن و آرژانتين و شكست مقابل تیم‌هایی چون اسپانيا، هلند، انگليس، كره‌جنوبي و آمريكا به مقام هشتم دست يافت.
تيم ملي بسكتبال ايران با برتري 89-78 مقابل تيم چين‌تايپه عنوان قهرماني رقابت‌های كاپ آسيا را كسب كرد. در اين مسابقات كه در كشور چين برگزار می‌شد، تيم ايران با اين قهرماني، جواز صعود به رقابت‌های جام ملت‌های آسيا را نيز به‌دست آورد.
تيم ملي بوكس كه براي شركت در تورنمنت بین‌المللی چين به اين كشور سفر كرده بود، با كسب 1 طلا، 2 نقره و 2 برنز مقام سوم اين مسابقات را كسب كرد. تيم‌هاي بوكس چين و كوبا به ترتيب اول و دوم شدند.
علی کریمی در ۲۹ تیر 93 برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد و در حالی که او اعلام کرده بود امیدوار است بتواند با پیراهن پرسپولیس از فوتبال خداحافظی کند اما این‌طور نشد. بدین ترتیب تراکتورسازی تبریز آخرین باشگاهی بود که کریمی پیراهن آن را بر تن کرد.
مرداد
ساره جوانمردي و مهدي زماني موفق شدند در رقابت‌های تيراندازي معلولان جهان در كشور آلمان مقام قهرماني را كسب كنند.
تيم واليبال ايران كه به مرحله نهايي ليگ جهاني واليبال راه يافته بود، پس از قبول شكست مقابل تيم آمريكا، به مقام ارزشمند چهارم دست يافت. هم‌چنين با كسب اين نتايج تيم واليبال در رنكينگ جهاني در رده يازدهم قرار گرفت.
مسابقات كشتي آزاد نوجوانان جهان در اسلواكي برگزار شد و تيم ايران با كسب 2 طلا و 5 برنز، نايب قهرمان جهان شد.
در مسابقات شمشيربازي جهان كه در روسيه برگزار می‌شد، تيم ايران در اسلحه سابر با قبول شكست مقابل تيم ايتاليا به مقام
نهم دست يافت.
مسابقات تكواندو نونهالان جهان در آذربايجان با قهرماني تيم ايران در بخش پسران و دختران به پايان رسيد. تيم پسران با كسب 3 طلا، 3 نقره و 1 برنز و تيم دختران با 4 طلا و 1 نقره، مقتدرانه عنوان قهرماني جهان را از آن خود كردند.
حسين خواجه‌وندي، فرنگي‌كار تيم ملي جوانان؛ حسين معدني، مربي خوشنام تيم ملي واليبال؛ ناصر احمدپور از خبرنگاران قديمي ورزشي و مهدي نفر، خبرنگار جوان و دوست‌داشتني خبرگزاري فارس، در اين ماه جان به جان آفرين تسليم كردند.
سرانجام پس از بررسی‌های به عمل آمده از سوی سازمان‌های ذی‌ربط اعلام شد که ادعای مربی پرسپولیس در خصوص جعلی بودن کارت پایان خدمت بختیار رحمانی و علی حمودی درست بوده و این بازیکنان باید به خدمت سربازی بروند!
شهريور
تيم فوتسال دبيري تبريز در مسابقات فوتسال جام باشگاه‌های آسيا به مقام سوم دست يافت. در اين مسابقات كه در كشور چين برگزار می‌شد، تيم دبيري كه با شكست مقابل ناگويا ژاپن از رسيدن به فينال بازمانده بود، با شكست دادن تيم شنزن چين در ضربات پنالتي مقام سوم آسيا را به خود اختصاص داد.
تيم كاراته ايران در پنجمين مرحله از ليگ جهاني كاراته در ژاپن با كسب 3 طلا، 2 نقره و 3 برنز، نايب قهرمان جهان شد. هم‌چنين در ششمين مرحله ليگ جهاني كه در تركيه برگزار شد، تيم ايران مقام سوم را به خود اختصاص داد و كاراته ايران با كسب 2 طلا، 2 نقره و 2 برنز صاحب اين مقام شدند.
مسابقات جام‌جهاني بسكتبال در كشور اسپانيا برگزار شد و تيم ايران با شكست مقابل تيم‌هاي اسپانيا، برزيل، صربستان و فرانسه و تنها يك برد مقابل مصر به كار خود در اين رقابت‌ها پايان داد.
مسابقات جهاني واليبال در كشور لهستان برگزار شد و تيم ايران در مرحله گروهي در دور اول با تيم‌هاي فرانسه، آمريكا، ايتاليا، بلژيك و پورتوريكو هم‌گروه شد و به‌عنوان تيم دوم راهي دور دوم شد كه در اين مرحله پس از شكست دادن تيم‌هاي استراليا، صربستان و آرژانتين و شكست مقابل لهستان موفق شد با كسب مقام سوم گروه به دور سوم راه يابد كه در اين مرحله مقابل تيم‌هاي فرانسه و آلمان موفق نبود و از رسيدن به مرحله نهايي بازماند. تيم ايران در ديدار مقابل روسيه نيز 0-3 شكست خورد تا در رده ششم مسابقات جهاني واليبال قرار گيرد.
مسابقات كشتي آزاد و فرنگي قهرماني جهان در ازبكستان برگزار شد و تيم كشتي آزاد با كسب 3 نقره و 2 برنز پس از تيم روسيه به مقام نايب قهرماني جهان دست يافت اما در كشتي فرنگي تيم ايران به سرمربيگري احد پازاج موفق شد با كسب 1 طلا، 1 نقره و 2 برنز براي اولين بار در تاريخ به مقام قهرماني اين رقابت‌ها دست يابد.
باخت سه بر یک پرسپوليس مقابل تراکتورسازي هیات‌مدیره را بر آن داشت تا تصمیم به اخراج دایی بگیرند. رحيمي، مدیرعامل تيم در مقابل این تصمیم مقاومت کرد تا هیات‌مدیره در اقدامی عجیب علاوه بر دایی، مدیرعامل تیم را هم برکنار کند. داستان حضور درخشان به‌عنوان گزینه جدید هیات‌مدیره برای سرمربیگری و علی دایی مربی سابق پرسپولیس به‌صورت هم‌زمان در تمرین پرسپولیس هم یکی دیگر از اتفاقات نادر فوتبال ایران بود.
سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس، رفت و آمد، مذاکره و مصاحبه قرارداد کارلوس کی‌روش با تیم ملی ایران تمدید شد. قراردادی که با توجه به طولانی شدن پروسه تمدید آن، بسیاری از برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی ایران برای جام ملت‌ها را لغو کرد و تیم ملی ایران فرصت‌های بسیاری را برای استفاده از دست داد. قرارداد جدید سه مرحله دارد؛ مرحله اول پس از جام ملت‌های آسیا است که در آن مقطع عملکرد کی‌روش را ارزیابی می‌کنیم و اگر از او راضی بودیم به کارش ادامه می‌دهد وگرنه قرارداد را فسخ می‌کنیم. مرحله دوم پس از صعود به جام‌جهانی ۲۰۱۸ است و در صورتی که این اتفاق بیفتد، کی‌روش تا پایان جام‌جهانی به کارش ادامه می‌دهد.
تیم ملی فوتبال نوجوانان ايران در مسابقات قهرماني آسيا در ضربات پنالتی مقابل کره شمالی شکست خورد تا از صعود به جام‌جهانی باز بماند.
تيم ملي جوانان ايران در رقابت‌های قهرماني آسيا با دو شكست مقابل تيم‌هاي تايلند و يمن از دور رقابت‌ها حذف شد.
تيم اميد از در مرحله گروهي بازی‌های آسيايي اينچئون حذف شد. تیم ایران در دو بازی که در این مسابقات انجام داد، ابتدا چهار بر یک مغلوب ویتنام شد و بعد از آن با تساوی یک بر یک مقابل قرقیزستان متوقف شد.
این ناکامی ضعیف‌ترین نتیجه‌ تیم ملی امید در تاریخ بازی‌های آسیایی است چرا که ایران پرافتخارترین کشور در رشته فوتبال این بازی‌ها است. بعد از این شکست تحقیرآمیز بود که نلو وینگادا، سرمربی تیم امید ایران از کار
برکنار شد.
مهر
هفدهمين دوره بازی‌های آسيايي در اينچئون كره برگزار شد كه كاروان ورزش ايران با كسب 10 مدال طلا، 11 نقره و 8 برنز در رده پنجم رقابت‌ها قرار گرفت. چين همانند دوره‌های گذشته بازهم با اقتدار عنوان نخست را كسب كرد اما حضور درخشان بانوان در اين مسابقات و درخشش آن‌ها، افتخاري بزرگ براي كاروان ورزش كشور بود. هم‌چنين در رشته‌هایی چون تير و كمان، قايقراني، تكواندو و كاراته، كشتي آزاد، شمشيربازي و دوچرخه‌سواری به همراه واليبال عملكرد قابل قبولي داشتيم اما رشته‌هایی چون هندبال، دو و ميداني، جودو، كشتي فرنگي و فوتبال عملكرد خوبي نداشتيم.
سرمربی تیم استقلال در مصاحبه‌ای اعلام کرد که جواد نکونام در ترکیب استقلال در سال جدید جایی ندارد و او سال گذشته هم در فهرست بازیکنان موردنظر نبود و فقط با توصیه رییس فدراسیون فوتبال و به خاطر منافع ملی وی را جذب کردم.
انتشار این مصاحبه قلعه‌نوعی با انتشار مصاحبه‌ای از جواد نکونام پاسخ داده شد؛ مصاحبه‌ای که حاوی جملاتي چون بعد از باخت 3 بر 2 استقلال مقابل پرسپوليس، رقص و شادي مي‌كردند، مشكلم وقتي شروع شد که به رفيق آقايان سیم‌کارت ندادم، مافيا در فوتبال ايران وجود دارد، دو هفته پشت فنس‌ها تمرين لوركوزن را ديدند، دوست خانوادگي آقايان از بازيكن پول گرفته بود، با بازيكن يقه به يقه مي‌شود، تركيب استقلال در قهوه‌خانه فرحزاد لو مي‌رفت، بود.
آبان
دومين دوره مسابقات پاراآسيايي در اينچئون با كسب مقام چهارم كاروان ورزش ايران همراه شد. ورزشكاران ايراني با كسب 31 مدال طلا، 41 نقره و 21 برنز عملكرد خوبي در اين دوره از بازی‌ها داشتند.
مسابقات وزنه‌برداری قهرماني جهان در قزاقستان برگزار شد و تيم ايران با كسب 2 طلا، 3 نقره و 1 برنز به مقام نازل هفتم دست يافت. كيانوش رستمي مدال طلا گرفت و بهداد سليمي نيز ناباورانه به مدال نقره دست یافت. اين مقام براي تيم ايران در حالي به‌دست آمد كه در دو دوره گذشته رقابت‌ها، مقام سوم جهان را كسب كرده بوديم.
تيم وزنه‌برداری ملي حفاري ايران عنوان قهرماني وزنه‌برداری جام باشگاه‌های آسيا- آفريقا را از آن خود كرد.
از سوي كميته پاراالمپيك آسيا، ساره جوانمردي، تيرانداز ايراني به‌عنوان بهترين ورزشكار زن آسيا در سال 2014 انتخاب شد. جوانمردي موفق به كسب دو مدال طلا در بازی‌های پاراآسيايي اينچئون و طلاي تيراندازي معلولان جهان در آلمان شده بود.
تيم كاراته ايران در مسابقات جهاني برمن آلمان با كسب يك مدال طلا در بخش كوميته تيمي و 2 نقره حميده عباسعلي و سجاد گنج‌زاده و 2 برنز امير مهدي‌زاده و كاتاي تيمي دختران در اين مسابقات درخشيد.
بابك قرباني، قهرمان سابق تيم ملي كشتي فرنگي كه به دليل ارتكاب قتل مدتي در زندان به سر می‌برد، در اقدامي غيرمنتظره در زندان اقدام به خودكشي كرد. هم‌چنين فريدون برادران، قهرمان سابق دوچرخه‌سواری ايران و غلامحسين مظلومي، فوتباليست بزرگ تيم استقلال و تيم ملي ايران نيز در اين ماه دار فانی را وداع گفتند.
به دنبال شکایت علی دایی از محمد مایلی‌کهن به دلیل نشر اکاذیب و رای دادگاه مبنی بر ۴ ماه حبس تعزیری سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال به زندان اوین رفت.
آذر
اولين دوره ليگ باشگاه‌های جهان در رشته‌های كشتي آزاد و فرنگي برگزار گرديد كه تيم‌هاي بيمه رازي شهداي جويبار با غلبه بر تيمي از آمريكا قهرمان باشگاه‌های جهان در رشته آزاد و تيم مركز جراحي پاستور انديمشك با برتري مقابل تيمي از روسيه عنوان قهرماني در رشته فرنگي را به‌دست آوردند.
تيم ملي جودو جوانان ايران در مسابقات جوانان آسيا كه در كشور هنگ‌کنگ برگزار شد با كسب 1 طلا، 1 نقره و 8 برنز به مقام ششم دست يافت.
مسابقات واترپلو جام باشگاه‌های آسيا در تهران با قهرماني تيم آستانه قزاقستان به پايان رسيد. اين تيم قزاقستاني در فينال مسابقات با نتيجه 17 بر 6 تيم زرين معدن آسيا زنجان را شكست داد و عنوان نخست را از آن خود كرد. هم‌چنين ديگر نماينده ايران يعني نفت اميديه نيز با شكست مقابل القادسيه خبر عربستان به مقام چهارم دست يافت.
حاشیه‌ها در فدراسيون دو و میدانی در اين ماه به اوج رسيد و به دليل مصاحبه‌های متعدد دو دونده كشور يعني سجاد مرادي و احسان طهماسبي عليه افشين داوري، ریيس فدراسيون، اين دو نفر با محروميت‌هاي سنگين يك ساله مواجه شدند.
مسابقات جام جهاني تكواندو در كشور مكزيك برگزار شد و تيم ملي ايران علی‌رغم شايستگي در مرحله نیمه‌نهایی با ناداوري و ايجاد جنگ رواني از سوي مکزیکی‌ها، مغلوب اين تيم شدند و به مدال برنز بسنده كردند.
تيم كبدي ايران كه در مسابقات جهاني حاضر شده بود، موفق شد پس از تیم‌های هندوستان و پاكستان مقام سوم جهان را كسب كند.
در حالی که روی کاغذ استقلال برنده بی‌چون و چرای دربی 79 بود؛ این پرسپولیس بود که با یک بازی برتر به پیروزی رسید. در این بازی رکورد ۱۲بازی بدون باخت قلعه‌نویی شکسته شد و پس از ۴ بازی بدون برنده، این بازی برنده داشت. استقلال ابتدا توسط سجاد شهباززاده در دقیقه 44 به گل رسید ولی پرسپولیس با گل‌های محمد نوری 72 و امید عالیشاه 82 بازی را به نفع خود به پایان بردند.
تيم‌هاي نفت تهران و ذوب‌آهن اصفهان با برتري مقابل حريفان خود را به‌عنوان فيناليست‌هاي جام حذفي فوتبال ايران معرفي كردند.
حمیدرضا سیاسی، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس پس از حضور در شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه‌(شعبه ویژه جرایم ورزشی) پس از تفهیم اتهام بازداشت موقت شد؛ زنداني شدني كه تا امروز ادامه پيدا كرد و معلوم شد مسئله فراتر از يك داستان ورزشي می‌باشد!
پس از مدت‌ها كش و قوس و انتخاب زلاتكو كرانچار به‌عنوان سرمربي تيم اميد و سپس بيان مشكلات اخلاقي وی از سوي وزارت ورزش و مخالفت آن‌ها، سرانجام محمد خاكپور به‌عنوان سرمربي تيم اميد انتخاب شد.
انتخابات سال AFC برگزار شد و فوتبال ايران تنها در بخش مرد سال فوتسال آسيا كه به علی‌اصغر حسن‌زاده رسيد، موفق شد مقام كسب كند!
دي
انتخابات كنفدراسيون وزنه‌برداری آسيا برگزار شد و پس از چندين سال سمت دبيركلي اين كنفدراسيون كه در اختيار نماينده ايران، علي مرادي بود از دست رفت تا هيچ كرسي در كنفدراسيون وزنه‌برداری قاره نداشته باشيم! البته حضور حسين رضازاده در هيات اجرايي كنفدراسيون شايد باعث رضايت برخي از اهالي وزنه‌برداری شده باشد!
جام‌جهاني هندبال در كشور قطر برگزار شد كه تيم ملي ايران براي اولين بار جواز حضور در اين رقابت‌ها را كسب كرد. تيم ايران با 5 شكست متوالي در گروه خود و شكست دادن تيم‌هاي شيلي و عربستان مقام بيست و يكم اين رقابت‌ها را كسب كرد.
سعيد معروف، پاسور محبوب تيم ملي واليبال و باشگاه شهرداري اروميه با امضاي قراردادي براي يك نيم فصل به تيم زنيت كازان روسيه پيوست.
در اولين مرحله از ليگ جهاني كاراته در سال 2015 در فرانسه، تيم ايران تنها با كسب 1 مدال طلا و 1 برنز به كار خود پايان داد تا در اولين مرحله اين رقابت‌ها ناكام باشد.
تيم دوچرخه‌سواری پيشگامان كوير يزد عنوان قهرماني رقابت‌های جاده ايران را به‌دست آورد.
درست در روزی که تیم ملی ایران عازم رقابت‌های جام ملت‌های آسیا بود، علی کریمی اردوی تیم ملی ایران را ترک کرد و همراه تیم به فرودگاه نرفت! علی کریمی در صفحه شخصی‌ خود در اینستگرام متنی را با این مضمون که «اگر نمی‌توانی خدمت کنی برو تا خیانت نکنی» قرار داد و همراه تیم ملی به جام ملت‌های آسیا نرفت.
مسابقات جام ملت‌های آسيا در استراليا برگزار شد و تيم ملي ايران پس از سه پيروزي پياپي در مرحله گروهي مقابل تيم‌هاي بحرين، قطر و امارات به مرحله يك چهارم نهايي راه يافت كه در اين مرحله به مصاف عراق رفت كه در يك بازي مهيج و زيبا كه البته با قضاوت ناعادلانه و ضعيف داور استراليايي همراه بود، دو تيم به تساوي 3-3 رسيدند و در ضربات پنالتي اين تيم ايران بود كه از گردونه رقابت‌ها حذف شد. هم‌چنين درخشش عليرضا فغاني، داور كشورمان در اين رقابت‌ها افتخاري بزرگ براي ايران بود تا جايي كه تيم داوري وی قضاوت ديدار نهايي اين رقابت‌ها را برعهده داشت.
مزایده باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس 27 بهمن‌ماه در سازمان خصوصی‌سازی باید برگزار می‌شد که به دلیل نرسیدن پاکتی برای خرید و یا شرکت در این مزایده، این جلسه لغو شد. قیمت پایه در نظر گرفته شده برای هر یک از دو باشگاه 290 میلیارد تومان بود و در این مزایده برند ساختمان باشگاه به همراه یک زمین ورزشی به خریدار واگذار می‌شد. پس از ناکامی سازمان خصوصی‌سازی در واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در روز ۲۷ بهمن به دلیل نبود متقاضی، با تایید اعضای هیات واگذاری دو تیم سرخابی با همان قیمت پایه ۲۹۰ میلیارد تومانی برای هر باشگاه دوباره به مزایده گذاشته خواهند شد.
بهمن
تيم تكواندو شهرداري ورامين موفق شد در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسيا مقتدرانه عنوان قهرماني را از آن خود كند.
در مرحله چهارم ليگ نیمه‌حرفه‌ای بوكس جهان در بلغارستان، احسان روزبهاني بوكسور شايسته ايران موفق شد با غلبه بر حريفي از موريتاني، اولين سهميه المپيك 2016 برزيل را براي ورزش ايران كسب كند.
ليگ تيراندازي كشور به پايان رسيد كه در رشته تفنگ بادي تيم مقاومت و در رشته تپانچه تيم نزاجا عناوين قهرماني را كسب كردند.
تيم وزنه‌برداری ذوب‌آهن اصفهان موفق شد پس از چهار سال قهرماني متوالي تيم ملي حفاري، عنوان نخست ليگ وزنه‌برداری كشور را از آن خود كند.
مسابقات جام‌جهاني كشتي فرنگي در تهران برگزار شد كه تيم ايران برخلاف انتظار و ناباورانه مقام سوم رقابت‌ها را كسب كرد. تيم ملي آذربايجان كه جمشيد خيرآبادي، مربي سابق تيم ملي، هدايت آن را بر عهده داشت با غلبه بر روسيه در ديدار نهايي، عنوان قهرماني جهان را كسب كرد.
مسابقات جام‌جهاني هاكي داخل سالن در كشور آلمان برگزار شد كه تيم ملي هاكي ايران شگفتی‌ساز شد و موفق به كسب مقام چهارم اين رقابت‌ها گرديد.
اولين دوره ليگ ملي بسكتبال با قهرماني تيم مهرام به پايان رسيد. مهرام پس از 4 ديدار در نهايت موفق شد 3-1 تيم پتروشيمي بندرامام را شكست دهد و عنوان اول اين ليگ را كسب كند.
تيم دوچرخه‌سواری ايران با كسب 3 مدال طلا، 4 نقره و دو برنز در مسابقات قهرماني آسيا در تايلند، براي اولين بار پس از پيروزي انقلاب به چنين نتايجي دست يافت. هم‌چنين حسين عسگري، ركاب‌زن با تجربه كشور موفق به گرفتن دومين سهميه المپيك گرديد.
اسفند
حميدرضا گرشاسبي به‌عنوان مديركل اداره ورزش و جوانان استان تهران به‌جای محمدحسين نژاد فلاح منصوب شد.
تيم هندبال ثامن‌الحجج سبزوار مقام قهرماني ليگ هندبال بانوان را كسب كرد.
تيم دانشگاه آزاد موفق شد عنوان قهرماني ليگ واترپلو را با برتري مقابل تيم سپاهان اصفهان به‌دست آورد.
مسابقات ليگ ووشو جام ستارگان با قهرماني تيم پارس جنوبي به پايان رسيد. اين تيم در يك ديدار پاياپاي، در بازي آخر موفق شد تيم دانشگاه آزاد را شكست داده و مقام نخست ليگ را به خود اختصاص دهد.
تيم بیس‌بال ايران عنوان نایب‌قهرمانی بازی‌های غرب آسيا را به‌دست آورد. در دوازدهمين دوره اين رقابت‌ها تيم ايران با برتري مقابل هند و عراق و شكست مقابل تيم ميزبان يعني پاكستان مقام دوم را كسب كرد.
تيم بيليارد ايران با كسب 4 مدال طلا، 1 نقره و دو برنز در رقابت‌های قهرماني آسيا كه در امارات برگزار می‌شد، مقام قهرماني را از آن خود كرد.
تيم شهرداري ورامين موفق شد در فاصله يك هفته مانده به پايان ليگ تكواندو، عنوان قهرماني رقابت‌ها را كسب كند. البته سرمربي آنها پيام خانلرخاني از سال آينده كنار اين تيم نخواهد بود و سرمربيگري تيم ملي گرجستان
را برعهده خواهد داشت.
تيم شمشيربازي ايران در مسابقات جهاني كلاس A در لهستان در اسلحه سابر شركت كرد كه براي نخستين بار موفق به كسب مقام هشتم جهان شد. اين مقام با شكست دادن تيم آمريكا نایب‌قهرمان المپيك به‌دست آمد. هم‌چنين مجتبي عابديني، شمشيرباز شايسته كشور در اين رقابت‌ها درخشيد و با شكست مقابل شمشيربازي از روماني كه قهرمان المپيك بود مقام هشتم را به‌دست آورد.
فرهاد وارسته، پدر كاراته ايران پس از طي يك دوره بيماري درگذشت.
حسين ساوه شمشكي در رقابت‌های آلپاين آسيا در كره جنوبي در قسمت مارپيچ كوچك مدال طلا و در قسمت مارپيچ بزرگ مدال نقره را كسب كرد.
رییس جدید هیات فوتبال استان تهران انتخاب شد. انتخابات هیات فوتبال استان تهران برگزار شد که بر اساس رای‌گیری صورت گرفته، حبیب‌اله شیرازی با 47 رای از 49 رای ماخوذه بار دیگر به‌عنوان رییس هیات فوتبال استان تهران انتخاب شد. اين انتخاب در حالي انجام شد كه در طول اين سال همواره به عملكرد شيرازي انتقاد شده بود و حتي اجازه برگزاري انتخابات از سوي كميسيون اصل 90 مجلس نيز داده نشد!
حال نگاهي داريم به عملكرد فدراسیون‌ها در سال 93 تا مشخص شود كدام موفق و يا كدام ناكام بودند؟!
اسكواش- پيشرفت ميان جوانان
ورزشي كه هم‌چنان در كشور نوپا بوده و علی‌رغم اينكه در مسابقات قهرماني آسيا به جمع هشت تيم پاياني راه يافت اما خبري از ورزشكاران ايراني در بازی‌های آسيايي اينچئون نبود اما در رده تيم‌هاي پايه مثل جوانان پيشرفت قابل ملاحظه‌ای ديده شد كه نويد آینده‌ای روشن براي اسكواش در آسيا می‌دهد. تيم جوانان ايران موفق شد در آسيا مقام پنجم را كسب كند و اسکواش‌بازان جوان و نوجوان ايران در مسابقات قهرماني آسيا كه در كيش برگزار شد نيز عملكرد نسبتا خوبي داشتند كه اين روند رو به رشد جوانان در مسابقات آسيايي هم‌چنان ادامه دارد. هم‌چنين مسابقات ليگ برتر كشور در امسال با قهرماني تيم شهرداري تهران در قسمت مردان و زنان به پايان رسيد و مسعود سليماني، ریيس فدراسيون نيز براي يك دوره ديگر در سمت خود ابقاء شد.
اسكي- عملكرد خوب در آسيا در پايان سال
فدراسيون پس از سال‌ها رياست ساوه شمشكي بالاخره دچار تغييراتي شد و ناصر طالبي به‌عنوان ریيس فدراسيون انتخاب شد اما در سطح بین‌المللی در اين سال در رقابت‌های چنداني حضور نداشتيم و تنها تورنمنت آلپاين تركيه بود كه در مارپيچ بزرگ عملكرد خوبي داشتيم. بی‌شک مهم‌ترین رويداد اين سال يعني رقابت‌های جهاني بود كه به دليل دير صادر شدن ويزا و دير رسيدن تيم ملي و همین‌طور خستگي ورزشكاران جهت شركت در مسابقات قهرماني آلپاين آسيا، با انصراف فدراسيون همراه شد اما در پايان سال در مسابقات آلپاين قهرماني آسيا در كره جنوبي با كسب مدال طلا و نقره حسين ساوه شمشكي در مارپيچ كوچك و بزرگ، اين سال شيرين براي اسكي به پايان رسيد و اين مدال طلا براي اولين بار در تاريخ براي اسكي ايران به‌دست آمد.
بدمينتون- نياز به تجربه در ميادين بین‌المللی
فدراسيون بدمينتون با رياست محمدرضا پوريا در سال 93 جز شركت در 3 تورنمنت بین‌المللی چندان پركار نبود و توفيقي به‌دست نياورد! درخشش در تورنمنت كنيا و همین‌طور مدال طلاي تيم دو نفره پسران در تورنمنت آفريقاي جنوبي ازجمله افتخارات اين ورزش در اين سال بود كه البته قطعا ورزشكاران حاضر در اين رقابت‌ها در زمره برترين‌هاي جهان نبودند! به هر صورت عيار بدمينتون در بازی‌های آسيايي با ناكامي دو ورزشكار اعزامي مشخص شد و بازی‌هایی كه تيم ما بدون مربي در آن حضور داشت!
بسكتبال- شروعي خوب و پاياني تلخ!
بسكتبال در اين سال شروع خوبي داشت و قهرماني در مسابقات كاپ آسيا بسيار شيرين بود اما نتايج ضعيف در جام‌جهاني و از دست دادن طلاي مسلم بازی‌های آسيايي از نكات ضعيف فدراسيون در اين سال بود. تيم جوانان در بازی‌های قهرماني آسيا و نوجوانان در بازی‌های غرب آسيا نيز به مقام نایب‌قهرمانی رسيدند. به هرحال رياست محمود مشحون در سال 93 به پايان رسيد و فدراسيون در انتظار ریيس جديد به سر می‌برد.
بولينگ و بيليارد- در انتظار موفقيت
بيليارد براي ما ورزشي نوظهور در عرصه ميادين بین‌المللی بود كه در اواخر امسال موفق به كسب مقام قهرماني بازی‌های غرب آسيا شد. اين قهرماني نشان داد در اين رشته استعدادهاي زيادي در كشور وجود دارد كه قطعا در آينده نزديك شاهد موفقيت‌هاي بيشتري در سطح قاره خواهيم بود.
بوكس- گرفتن اولين سهميه المپيك
شروع امسال براي بوكس خوب نبود و جوانان در مسابقات قهرماني جهان ناكام بودند البته در بازی‌های آسيايي اينچئون نيز تنها 2 مدال نقره و يك برنز به‌دست آمد كه هرچند بدشانسي نيز بي‌تاثير نبود اما انتظارات برآورده نشد! احمد ناطق نوري نيز كه از سال 68 رياست فدراسيون را بر عهده دارد، براي يك دوره ديگر در سمت خود ابقاء شد و در اواخر اين سال نيز احسان روزبهاني موفق به گرفتن سهميه المپيك گرديد تا اولين ورزشكار المپيكي ايران باشد.
تنيس- حضور در گروه دوم جام ديويس
تنيس سالي همانند گذشته را سپري كرد و پس از سال‌ها موفق شد به گروه دوم جام ديويس در قاره آسيا- اقيانوسيه راه يابد و در مسابقات فيوچرز نيز توافقی به‌دست نيامد. به هر صورت به‌جز موفقيت در ديويس كاپ، تنيس هم‌چنان مانند گذشته است و فدراسيون مجيد شايسته پيشرفت فراواني در اين سال نداشت.
تنيس روي ميز- ناكام
راكت به‌دستان در اين سال دست‌خالی از تورنمنت‌هاي معتبر بازگشتند! پس از ناكامي در صعود به‌دسته يك مردان جهان و دسته دو زنان، در بازی‌های آسيايي اينچئون هم مطابق انتظار شاهد حذف ورزشكاران ايران در همان ابتداي راه بوديم و جام دهه فجر هم برگزار شد كه تنها در بخش دو نفره مردان قهرمان شديم. فدراسيون محمد زارع‌پور به دليل نداشتن بودجه از اعزام تيم ملي به تورنمنت مجارستان نيز در اواخر اين سال خودداري كرد و زارع‌پور نيز با پايان دوران رياستش كنار رفت!
تكواندو- سالي درخشان
بدون شك سال 93 براي تكواندو بسيار درخشان بود. قهرماني تيم نونهالان در مسابقات جهاني ، نایب‌قهرمانی تيم نوجوانان دختران در مسابقات جهاني و قهرماني رقابت‌های آسيايي همراه با عملكرد عالي تيم ملي تكواندو در بازی‌های آسيايي اينچئون كه با كسب 4 مدال طلا و 2 نقره و 1 برنز همراه بود، به همراه درخشش در مسابقات جهاني مكزيك كه اسير حاشیه‌های تيم ميزبان شديم و مقام سوم را كسب كرديم، گوشه‌ای از عملكرد عالي فدراسيون محمد پولادگر در اين سال به حساب می‌آید.
تيراندازي- درخشش چشمگير بانوان
علی‌رغم تمام محدودیت‌ها در اين رشته و با وجود تحریم‌ها و نداشتن فشنگ براي تمرين ورزشكاران اما ورزشكاران تيراندازي دست از تمرين و عشق و علاقه خود به اين رشته ورزشي برنداشتند و نتيجه آن درخشش بانوان تيرانداز كشور در بازی‌های آسيايي اينچئون بود. عملكرد فدراسيون سيدمهدي هاشمي در اين سال رضایت‌بخش بوده و ورزش‌دوستان انتظار افتخارآفريني در ميادين بین‌المللی را به‌خصوص از ورزشكاران زن ايراني در اين رشته دارند. نجمه خدمتي بانوي 18 ساله با درخشش خود در سال 93، از ظهور يك ستاره براي تيراندازي كشور را نويد داد.
تيراندازي با كمان- افتخارآفرینی در كامپوند
فدراسيون محمدعلي شجاعي سالي خوب را پشت سر گذاشتند و در رشته كامپوند در بازی‌های آسيايي درخشش اسماعيل عبادي را شاهد بوديم كه مدال طلاي آسيا را كسب كرد و تيم ايران نيز برنز گرفت. در مجموع با وجود اين‌كه هنوز در بخش ريكرو كه رشته‌ای المپيكي است در سطح آسيا مطرح نيستيم و حواشي در خصوص مربي سابق کره‌ای تيم به وجود آمد اما فدراسيون شجاعي كه هم‌چنان بر سر مسئله دو شغله بودن او گمانه‌زنی‌ها بسيار است، نمره قبولي گرفت.
جودو- ضعیف‌ترین سال
سالي بسيار ضعيف براي جودو ايران كه شاهد ناكامي‌هاي متوالي در سطح قاره بوديم. به جز چند مسابقه جايزه بزرگ در كشورهايي چون مغولستان، تركيه و گرجستان كه جودوكاران ايراني مثل جواد محجوب و امير قاسمي‌نژاد مدال برنز را به‌دست آوردند، در تورنمنت‌هاي معتبر هيچ عنوان شاخصي را نداشتيم. پس از ناكامي در بازی‌های آسيايي اينچئون و همین‌طور كسب مقام ششم در مسابقات قهرماني نوجوانان و جوانان آسيا، تنها مدال طلاي در مسابقات پاراآسيايي نقطه روشن جودو در سال 93 بود. با انتصاب مجيد زارعيان به‌عنوان سرمربي تيم ملي اميدوار هستیم سال آينده براي اين ورزش
سالي خوب باشد.
دو و میدانی- ناكامي ورزش مادر
سال 93 به هيچ عنوان براي فدراسيون افشين داوري خوب سپري نشد و دو و میدانی در تنها مسابقات معتبر بین‌المللی كه حضور داشت يعني بازی‌های آسيايي عملا با كسب تنها دو مدال، ناكام لقب گرفت! درگیری‌ها و اختلافات بين ورزشكاران مطرحي همچون سجاد مرادي با ریيس فدراسيون نيز از ديگر نكات منفي اين رشته ورزشي بود. به هرحال با توجه به اينكه در سال آينده مسابقات قهرماني آسيا و جهان پيش روست، اميدوار هستيم تحولاتي در ساختار اين ورزش مادر شاهد باشيم تا سال آينده ناكامي را در اين رشته شاهد نباشيم كه به نظر می‌رسد با استعفاي داوري در شروع سال جديد، اتفاقات تازه‌ای پيش روي دو و میدانی خواهد بود!
دوچرخه‌سواری- فراتر از انتظار
يكي از ورزش‌هایی كه بدون ترديد عملكردي فراتر از حد انتظار از خود نشان داد. صدرنشيني در رنكينگ قاره در سطح ملي و باشگاهي و درخشش در بازی‌های آسيايي به همراه موفقيت بی‌سابقه در اواخر سال در مسابقات قهرماني آسيا از جمله افتخارات فدراسيون خسرو قمري در اين سال بود. در اين رشته ورزشي حسين عسگري موفق شد تا دومين ورزشكار ايراني باشد كه سهميه المپيك را به‌دست آورد.
ژيمناستيك- سرمایه‌گذاری براي آينده
رشته ژيمناستيك را به‌عنوان رشته‌ای مدال‌آور نگاه نبايد كرد چرا كه اين ورزش پايه به تازگي روند رو به رشد خود را در پيش گرفته و با توجه به حضور قدرت‌های جهان در آسيا،‌كار سختي پيش رو دارد. كسب مقام هشتم در بازی‌های آسيايي اينچئون اين اميدواري را به اهالي ورزش داد تا در آينده‌اي نه چندان دور، ورزشكاران ما در اين رشته افتخارآفريني را آغاز خواهند كرد. به هرصورت به فدراسيون جعفر درويش‌زاده بايد يك خسته نباشيد گفت.
سواركاري- آرام در سال اسب!
در سال اسب فدراسيون مسعود خليلي در ميادين بین‌المللی سالي آرام را سپري كرد و تنها بخش شاخص آن كسب مقام نایب‌قهرمانی تيم پرش ايران در تورنمنت كره جنوبي بود. مسابقات داخلي در رشته‌های مختلف مانند سال‌های گذشته انجام شد.
شمشيربازي- تنها موفق در سابر
رياست مجدد فضل‌اله باقرزاده در فدراسيون شمشيربازي با عملكرد نسبتا مطلوب اين رشته ورزشي در تورنمنت‌هاي معتبري هم‌چون بازی‌های آسيايي همراه شد. البته اين موفقيت هاي نسبي تنها در اسلحه سابر به‌دست آمد و ما هم‌چنان در اپه و فلوره ضعيف هستيم! حضور در دو دوره مسابقات جهاني و كسب مقام‌هاي نهم و يازدهم، و مقام هشتم در مسابقات لهستان نسبتا براي اين رشته خوب بود اما اوج كار كسب مدال نقره بازی‌های آسيايي در بخش تيمي در اسلحه سابر بود كه براي اولين بار در طول تاريخ رخ داد.
شنا و شيرجه و واترپلو- تنها موفقيت در واترپلو باشگاهي
با وجود حضور شنا در بازی‌های آسيايي اما اين رشته توفيقي در كسب مدال به‌دست نياورد و تنها در عرصه جابجا شدن ركوردهاي ايران سالي خوب براي شناگران رقم خورد. شيرجه نيز سالي آرام با پيگيري ليگ را داشت و تنها در واترپلو بود كه در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسيا تيم زرين معدن آسيا مقام نایب‌قهرمانی را از آن خود كرد و اين اتفاقات سال 93 فدراسيون
محسن رضواني بود.
فوتبال- ناكامي در تمامي رده‌ها و فقط سرمربي محبوب!
فدراسيون علي كفاشيان قطعا فدراسيون مورد علاقه فوتبال‌دوستان نبوده و نيست. سال 93 همراه با ناكامي در رده تيم‌هاي نوجوانان، جوانان و اميدها بود و در جام‌جهاني تنها يك امتياز به‌دست آمد و در جام ملت‌های آسيا نيز در مرحله 4/1 نهايي حذف شديم! شايد بتوان گفت تنها نقطه روشن فدراسيون حضور كارلوس كي‌روش به‌عنوان سرمربي تيم ملي بود كه با توجه به محبوبيت بيش از حد او بين مردم، ناكامي‌هاي تيم ملي بزرگسالان از نظر كسب نتيجه از نظر فوتبال‌دوستان به فراموشي سپرده شد.
قايقراني- موفقيت پس از دو سال بلاتكليفي
قايقراني سال را خوب شروع نكرد اما در تابستان بود كه بالاخره فدراسيون ریيس‌دار شد و غلامرضا اميني اين سمت را عهده‌دار شد. بازی‌های آسيايي اينچئون با كسب 9 مدال رنگارنگ عملكرد خوبي براي اين رشته بود. به نظر می‌رسد با توجه به برنامه‌ریزی‌هاي صحيح و هدفمند روي اين رشته با توجه به مدال‌آور بودن آن از نظر تعداد، آينده خوبي در انتظار اين ورزش آبي می‌باشد.
كاراته- سال درخشان پرحاشيه
كاراته سالي عالي اما همراه با حاشيه را سپري كرد. كاراته ايران در چند مرحله از ليگ جهاني شركت كرد و نتايج خوبي نيز به‌دست آمد. در بازی‌های آسيايي نيز با كسب 3 طلا و 2 برنز نتايج خوبي به‌دست آمد اما شاهكار كاراته ايران در مسابقات جهاني برمن آلمان بود كه يك طلا، 2 نقره و 2 برنز حاصل كار تيم ايران بود كه مدال كوميته تيمي بسيار ارزشمند بود. به هرصورت نمره فدراسيون عليرضا سمندر قطعا بسيار بالا خواهد بود.
كشتي- سالي پركار و البته موفق
فدراسيون رسول خادم در سال 93 بسيار پركار بود و در تمامي رده‌ها نيز عملكرد خوبي از خود به‌جای گذاشت. نایب‌قهرمانی نوجوانان جهان در آزاد، قهرماني جوانان در آسيا در فرنگي و آزاد، قهرماني بزرگسالان در آسيا در آزاد و سومي فرنگي و قهرماني و سومي تيم كشتي فرنگي از افتخارات قابل ملاحظه كشتي ايران در اين سال بود. هرچند كه عملكرد كشتي آزاد در بازی‌های آسيايي نيز بسيار خوب بود. فدراسيون كشتي نيز از جمله فدراسيون هاي موفق سال بود.
واليبال- همه عاشق واليبال
اغراق نيست اگر بگوييم واليبال مردم را عاشق كرد. مردم عاشق اين رشته شدند و تنها دليل آن نيز تيم دوست‌داشتنی ايران بود كه با درخششي فوق تصور در ليگ جهاني و مسابقات جهاني داشت. واليبال ايران فراتر از آسيا بوده و مدال طلاي بازی‌های آسيايي كاملا قابل پیش‌بینی و عادي بود! مدالي كه هیچ‌گاه در كلكسيون افتخارات فدراسيون واليبال ديده نشده بود و اين بار به نام فدراسيون محمدرضا داورزني زده شد! واليبال هم سردمدار فدراسيون‌هاي موفق اين سال به شمار می‌آید.
جانبازان و معلولين- تداوم موفقیت‌ها
فدراسيون جانبازان به رياست محمود خسروي وفا بازهم به موفقیت‌ها و افتخارآفريني‌هاي خود علی‌رغم نداشتن بودجه مناسب ادامه می‌دهد. قهرماني وزنه‌برداران و تيراندازان در مسابقات جهاني، درخشش ورزشكاران در بازی‌های پاراآسيايي و در مجموع كسب 117 مدال رنگارنگ از جمله افتخارات اين فدراسيون موفق بود.
ووشو- سالي آرام
سال 93 براي ووشو بسيار آرام سپري شد و هيچ تورنمنت رسمي در سطح ميادين جهاني حضور نداشت اما كسب 1 طلا، 2 نقره و 1 برنز در بازی‌های آسيايي تنها عملكرد ووشو در اين سال در ميادين بین‌المللی بود. با وجود ستارگاني چون محسن محمدسيفي، سجاد عباسي و همچنين خواهران منصوريان، ووشو در اين سال نسبت به گذشته افتي نامحسوس داشت و هرچند در بخش تالو انتظارات را برآورده نكرديم. اميد است دوره جديد رياست مهدي علي‌نژاد مجدد با درخشش ووشوكاران در ميادين بین‌المللی همراه شود.
وزنه‌برداری- دور از روزهاي طلايي
فدراسيون حسين رضازاده يكي از بدترين سال‌های خود را سپري كرد. بعد از ناكامي نسبي در بازی‌های آسيايي كه تنها با يك طلا و يك نقره به پايان رسيد، در مسابقات جهاني نيز در مجموع با كسب 2 طلا، 3 نقره و 1 برنز توسط دو مدال‌آور اين رشته در بازی‌های آسيايي يعني كيانوش رستمي و بهداد سليمي، تيم ايران در رده هفتم قرار گرفت تا به اين صورت سال 93 سال ناكامي و نتيجه نگرفتن وزنه‌برداری باشد.
كبدي- زير سايه هند!
فدراسيون كبدي زير نظر محمدرضا مقصودلو در سال 93 در حد بضاعت خود عملكردي چشمگير در سطح جهان داشت. در بازی‌های آسيايي اينچئون با كسب دو مدال نقره در دو بخش مردان و زنان در اين رشته موفقيت بزرگي را كسب كرد. هرچند كه در اين ورزش هند حرف اول را مي‌زند و هم‌چنان برترين تيم در سطح قاره و جهاني بود؛ فعلا كبدي ايران زير سايه هند قرار دارد! اما با اين وجود تيم كبدي ايران موفق شد در رقابت‌های جهاني مقام سوم دنيا را پس از هند و پاكستان تصاحب كند.
هاكي- شگفتی‌آفرین!
فدراسيون هاكي با رياست بهرام شفيع در اين سال كاري كرد كارستان و با كسب مقام چهارم دنيا در بخش داخل سالن موفق شد شگفتي بزرگي خلق كند. هاكي ايران با برگزاري مسابقات داخلي منظم و كسب اين عنوان با ارزش نشان داد در صورت حمايت در آينده حرف‌های بسياري براي گفتن در ميادين بزرگ خواهد داشت.
هندبال- سالي نابسامان
هندبال بعد از مشكلاتي كه در كادر فني تيم ملي پيدا كرد و سپس جلال کوزه‌گری مجبور به استعفا از رياست فدراسيون شد، سالي پر از نابساماني و پر از حاشيه را سپري كرد. بازی‌های آسيايي اينچئون تيم ملي بدون ستارگان خودش به مقام چهارمي رضايت داد و در مسابقات نوجوانان و جوانان آسيا نيز مقام‌هاي هفتم و چهارم از آن تيم ايران شد! اما در نخستين حضور در جام‌جهاني نيز هندبال ايران با دو پيروزي و پنج شكست مقام بيست و يكم را به‌دست آورد تا يكي از فدراسيون‌هاي ناموفق لقب گيرد؛ البته اواخر امسال انتخابات فدراسيون انجام شد و ابوالحسن مهدوي به‌عنوان رییس جديد فدراسيون برگزيده شد. يعني می‌شود در سال 94 هندبال رنگ آرامش و موفقيت را به خود ببيند؟!
در انتها بايد ذكر كرد فدراسیون‌هایی مانند چوگان و شطرنج نيز بودند كه فعاليت شاخص و عمده‌ای در اين سال نداشتند و همانند سال‌هاي گذشته‌ در سطح مسابقات داخلي و يا برخي تورنمنت‌هاي بین‌المللی حضور داشتند. به هر صورت سال 93 براي ورزش ايران به پايان رسيد و بررسي عملكرد رشته‌های ورزشي موفق يا ناموفق در اين سال بر عهده شما ورزش دوستان است. در سال 94 آرزوي موفقيت براي ورزشكاران و سرافرازي پرچم ايران عزيز را در ميادين بین‌المللی داريم.