Logo3
محمد بنا

هنوز چند روز از حرف‌های ناامیدکننده وزیر ورزش و جوانان در خصوص غیرالمپیکی بودن فضای کشور نگذشته بود که سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی هم ساز ناامیدی کوک کرد و از خوب نبودن حال و روز رشته‌های المپیکی درکشور انتقادکرد.

در حالی که محمود گودرزی معتقد است ارمغان کاروان ورزشی ایران در خوشبینانه‌ترین شرایط تنها 6 مدال خواهد بود، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی از وضعیت و امکانات در اردوی این تیم انتقاد می‌کند و می‌گوید: متاسفانه دولت به طور کلی ورزش را به باد فراموشی سپرده و هیچ کدام از رشته‌های مدال‌آور ایران در المپیک حال و روز خوشی ندارند.
محمد بنا که معتقد است تعداد زیاد مسابقات، برنامه‌های تیم ملی را به هم‌ می‌ریزد، می‌گوید: ما در گذشته خیلی پاگیر حضور در این مسابقات نبودیم اما در حال حاضر 90 درصد کشتی‌گیران ما باید در رقابت‌هایی مثل جام باشگاه‌های جهان یا جام تختی کشتی بگیرند که همین امر به طور کلی برنامه‌های ما را برهم می‌ریزد.


وی که اینک یکی از پر افتخارترین مربیان کشتی جهان محسوب می‌شود، می‌افزاید: باید در برگزاری چنین مسابقاتی حساب شده و با برنامه‌تر حرکت کنیم تا تیم ملی برای حضور در مسابقات مهم آسیب نبیند. بعد از مدت‌ها پیگیری بالاخره با لطف فدراسیون پزشکی ورزشی 2 فیزیوتراپ در اختیار تیم ملی قرار گرفت که جا دارد از دکتر نوروزی، رییس فدراسیون پزشکی ورزشی تشکر کنم.
شرایط به هیچ وجه المپیکی نیست
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با انتقاد از شرایط و امکانات اردوی تیم ملی کشتی فرنگی در آماده‌سازی حضور در المپیک 2016 ریو می‌گوید: متاسفانه شرایط به هیچ وجه المپیکی نیست و اصلا نگاه المپیکی وجود ندارد.
بنا از عدم وجود مدیریتی پاسخگو در عرصه ورزش انتقاد می‌کند و می‌گوید: یکی می‌گوید وزارت ورزش باید کمک کند و دیگری می‌گوید کمیته ملی المپیک. من نمی‌دانم چه کسی باید به داد این وضعیت ما، کمبود امکانات و بی‌توجهی‌ها برسد. البته سعی و تلاش می‌کنند اما متاسفانه کمبودهای زیادی داریم. تیمی که در المپیک قبل قهرمان شد، نباید در چنین شرایطی قرار داشته باشد و با هزار جور دردسر دست و پنجه نرم کند.
باید جهادی کار کنیم
وی می‌افزاید: ما در این فاصله اندک تا رقابت‌های المپیک باید جهادی کار نماییم تا بتوانیم در المپیک آبروداری کنیم اما متاسفانه از داشتن معمولی‌ترین امکانات نیز محروم هستیم. البته فدراسیون کشتی تمام سعی خود را می‌کند تا شرایط مناسب را فراهم کند اما تا حدی حجم مسابقاتی مانند گراپلینگ، کشتی کمربند، کشتی بانوان و... زیر نظر فدراسیون زیاد است که دیگر شرایط اجازه نمی‌دهد بتوان کاری بیش از این انجام داد.
بنا با بیان اینکه دولت به طور کلی ورزش را به باد فراموشی سپرده، می‌افزاید: متاسفانه دولت نه تنها ورزش اول ایران بلکه کل ورزش را فراموش کرده است. مگر اوضاع کدام رشته مدال‌آور ایران خوب است که وضع کشتی خوب باشد؟ تکواندو، وزنه‌برداری یا دوومیدانی؟! همه این رشته‌ها که امید این مردم برای کسب مدال در المپیک هستند، اصلا حال و روز خوبی ندارند و کسی هم نیست که به داد آنها برسد. کشتی هم که حال و روزش کاملا مشخص است و با این بی‌توجهی‌ها و مشکلات توقع دارند در المپیک بهترین نتایج را به دست بیاوریم.
آخر اصلا با این شرایط
کسی مدال می‌گیرد
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با اشاره به تعیین جایزه 300 سکه طلا برای طلایی‌های المپیک می‌گوید: آخر مگر با این شرایط اصلا کسی مدال می‌گیرد که اینها برایش 300 سکه طلا جایزه تعیین کرده‌اند؟ ما الان به توجه نیاز داریم.
بنا مجدد لب به انتقاد از نبود امکانات می‌گشاید و می‌گوید: وقتی در اردوی تیم قهرمان المپیک یک باند یا چسب وجود ندارد آخر حرف دلمان را به کی بزنیم؟ بعد می‌آیند و می‌گویند فلان قدر جایزه به مدال‌آوران می‌دهیم. همه دنیا با تمام وجود در حال کار و تمرین برای موفقیت در المپیک است و آن وقت ما باید دایم درگیر چنین مسایلی باشیم. به من نان هم ندهند به خاطر عشقم به کشتی و مردم کار می‌کنم و دم نمی‌زنم اما با چه زبانی بگویم این امکانات در خور و شایسته یک تیمی که قهرمان
المپیک شده نیست.
سرمربی تیم ملی کشتی از عدم نگاه یکسان مدیران ورزشی کشور به فوتبال و سایر رشته‌های ورزشی نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید: تیم فوتبال ما بعد از 30 سال می‌خواهد به المپیک برود و این همه برایش اردوی خارجی و بهترین امکانات را مهیا کرده‌اند. آن وقت با تیم ملی کشتی فرنگی ایران که 3 طلا در المپیک قبل به دست آورده این طور رفتار می‌کنند.
وی ادامه می دهد: صبح تا شب باید در اتاق‌هایی زندگی کنیم که بوی گند آن اجازه نمی‌دهد آقایان یک ساعت هم در آن طاقت بیاورند. به‌وا... این شرایط در شان این قهرمانان نیست که بارها باعث افتخار این سرزمین شده‌اند. البته این وضعیت مختص همه رشته‌ها است. مگر سایر رشته‌های ما حال و روز بهتری از ما دارند؟ مگر در مجموع چند رشته داریم که می‌توانند در المپیک به مدال برسند؟ آیا در چنین شرایط حساسی که وضعیت ورزش ما به هیچ وجه خوب نیست و در المپیک کار بسیار سختی در پیش دارد، باید با یک تیم قهرمان المپیک این گونه برخورد شود؟ مسئولان باید برای تمامی کشتی‌گیران بهترین شرایط را به وجود بیاورند و میلیاردی هزینه کنند تا بدون دغدغه تنها به فکر موفقیت و مدال‌آوری در المپیک باشند اما حتی نمی‌خواهند صد هزار تومان هم خرج کنند!
بنا در ادامه می‌افزاید: همین شرایط باعث شد کشتی‌گیر من که باید در این فاصله کم تا المپیک همه فکر و ذکرش کسب موفقیت در المپیک باشد، به خاطر اینکه خرج سالانه‌اش را دربیاورد، در رقابت‌هایی چون جام باشگاه‌های جهان کشتی می‌گیرد. بعد از آن هم باید در جام تختی، قهرمانی آسیا، جام جهانی، وهبی امره ترکیه، زومباتلی مجارستان، انتخابی تیم ملی و... کشتی بگیرند و بعد آنها را با بدنی خسته به المپیک ببریم.
مردم از تیم ملی کشتی فرنگی
توقع نداشته باشند
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی با تاکید بر اینکه مردم نباید با وجود چنین شرایطی از تیم ملی کشتی فرنگی برای موفقیت در المپیک توقع داشته باشند، می‌گوید: متاسفانه از پایه و اساس هیچ چیز درست نیست و اگر هم در المپیک به موفقیتی برسیم فقط و فقط با غیرت همین بچه‌ها به ‌دست می‌آید و نه چیز دیگری. من نمی‌دانم مسئول این وضعیت چه کسی است. من فقط با یک نفر و آن هم رییس فدراسیون طرف هستم و فدراسیون باید امکانات مناسب را در اختیار ما بگذارد و از ما نتیجه بخواهد. البته همانطور که گفتم فدراسیون تمام تلاشش را می‌کند و همواره در حال دویدن است.
بنا در پایان خاطرنشان کرد: ما در المپیک به خاطر مردم و خوشحالی آنها کم نخواهیم گذاشت اما اگر الان این مشکلات را نگویم فردا اگر نتیجه نگیرم می‌گویند ما همه امکانات را برای بنا مهیا کردیم اما نتوانست نتیجه بگیرد. آخر یک نفر بیاید و به من بگوید استاندارد امکانات مناسب برای یک تیم در حد قهرمان المپیک چیست. اگر به داشتن تشک باشد که آن را در خانه خودمان هم داریم با این تفاوت که در خانه بر روی آن می‌خوابیم و در اینجا بر روی آن کشتی می‌گیریم!