Logo3
قهرمان روس، کاغذی از آب درآمد /تا اطلاع ثانوی هرکول ایرانی رکورددار است

هرکول نام قهرمان اسطوره‌ای یونان و روم باستان است و فرزند پادشاه خدایان زئوس و آلکمنه بود که نام‌آورترین قهرمان اسطوره‌ای یونان است. 

هرکول آخرین پسر فناپذیر زئوس و همچنین تنها کسی بود که از مادری فانی به دنیا آمد. او پس از مرگش تبدیل به خدا شد و هنگامی که در گهواره بود، دو مار را خفه کرد و در سنین نوجوانی توانست شیری را از پا درآورد. او هرگز در هیچ یک از شهرهایی که به ماجراجویی می‌پرداخت، مقیم نشد و سرگردانی‌هایش باعث شد فراسوی مرزهای یونان مثل آفریقا و آسیای صغیر را درنوردد.


هرکول ایرانی
وقتی در میان چشمان گرد شده حاضرین در سالن مسابقات وزنه‌برداری المپیک آتن رضازاده، ویکتور زاسکرباتیس لیتوانیایی و لیچکو چولاکف بلغار را در مبارزه با آهن پشت سر گذاشت، یونانیان گمان کردند که قهرمان افسانه‌ای آنان از سرزمین پارس ظهور کرده است؛ غافل از اینکه این قهرمان در سرزمین خودش اسطوره‌ای به نام رستم دارد و دوست دارد اگر قرار است قهرمان افسانه‌ای نام گیرد، با نام اسطوره مملکت خویش صدا شود.
اما دیگر دنیا رضازاده را با نام هرکول ایرانی می‌شناخت؛ هرکولی که با مهار وزنه ۲۶۳ کیلوگرمی در حرکت دو ضرب و مجموع رکورد ۴۷۲ کیلوگرم توانسته بود قوی‌ترین مرد جهان لقب گیرد.
شوک یک رکورد
خبر گرچه برای ایرانیان حتی آنهایی که به نوعی دل خوشی از رضازاده وارد سیاست شده، نداشتند اما به سرعت دهان به دهان چرخید تا کام بسیاری از ایرانیان از شکستن رکورد 15 ساله یک
ایرانی تلخ گردد. در روزی که سالن جورج آر براون شهر هیستون بیشترین جمعیت را در خود جای داده بود، رقابت‌های دسته فوق سنگین با حرارت و هیجان بالایی برگزار شد و با قدرت‌نمایی و قهرمانی تنها نماینده روس‌ها در این وزن خاتمه یافت.
الکسی لوچف که در غیاب روسلان البگوف، شانس اول روسیه برای کسب مدال طلای این وزن به شمار می‌رفت، در حرکت‌های یک ضرب با مهار وزنه‌های ۲۰۰، ۲۰۶ و ۲۱۱ کیلوگرم از سایر مدعیان این وزن سبقت گرفت و خود را به ۳ کیلوگرمی رکورد جهانی بهداد سلیمی
نزدیک کرد.
بعد از لوچف، لاشا تالاخادزه از گرجستان با وجود از دست دادن وزنه ۲۰۰ کیلویی در اولین حرکت خود، در ادامه وزنه‌های ۲۰۰ و ۲۰۷ کیلوگرم را بالای سر برد تا به مدال نقره یک ضرب دست یابد. مدال برنز این حرکت نیز به گور میناسیان، وزنه‌بردار ۲۱ ساله ارمنستانی رسید که هر ۳ حرکت خود را با موفقیت سپری کرد و پس از مهار وزنه‌های ۱۹۵ و ۲۰۱ کیلوگرم، وزنه ۲۰۳ کیلویی را بالای سر برد.
اما شاید تمام نگاه‌ها می‌بایست به غول جدید روس‌ها معطوف می‌شد؛ جایی که این قهرمان روس در حرکت‌های دوضرب پس از مهار وزنه‌های ۲۴۲ و ۲۴۸ کیلوگرم و مسجل کردن قهرمانی خود در دوضرب و مجموع، به سراغ وزنه ۲۶۴ کیلوگرم رفت تا به رکورد دوضرب و مجموع دسته فوق سنگین حمله کند.
اما انگار بعد از ۱۱ سال رکورد دوضرب دنیا و بعد از ۱۵ سال رکورد مجموع دسته فوق سنگین، وقت آن رسیده بود که وزنه‌برداری از روسیه این رکوردها را جا به جا کند. لوچف در سکوت سالن جورج آر هیوستون آمریکا پشت وزنه ۲۶۴ کیلوگرم ایستاد و چنان این وزنه را سبک بالای سر برد که گویی توان بلند کردن وزنه ۲۷۰ کیلویی را هم داشت. بعد از اعلام ۳ چراغ سفید از سوی داوران، سالن هم تا مرز انفجار رفت و غوغایی غیرقابل وصف به خود گرفت. لوچف با مهار این وزنه ضمن شکستن رکورد دوضرب دنیا به میزان یک کیلوگرم، رکورد مجموع دسته فوق سنگین را هم با میزبان ۳ کیلوگرم ارتقا بخشید و با حدنصاب ۴۷۵ کیلوگرم، روی سکوی قهرمانی جهان ایستاد.
غول کاغذی
اما ظاهرا قرار نبود این غول کاغذی روس‌ها، پا جای پای هرکول ایرانی بگذارد. در حالی که شاید الکسی لوچف هنوز هم مشغول بازدید از صفحه اینستگرام خود و تامل درخصوص جملات توهین‌آمیز تعداد زیادی از بازدیدکنندگان ایرانی از صفحه‌اش بود، اعلام مثبت بودن نتیجه آزمایش دوپینگش شادی او را به بهت و ماتمی شدید فرو برد.
بعد از اعلام لیست دوپینگی‌های رشته وزنه‌برداری از سوی فدراسیون جهانی الکسی لوچوف، وزنه‌بردار روس دوپینگی از آب در آمد تا همچنان حدنصاب هرکول ایرانی به عنوان سنگین‌ترین وزنه تاریخ که یک انسان بلند کرده، پابرجا بماند.
فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با اعلام این خبر در سایت خود نوشت: «در تست گرفته شده از لوچف نوعی هرمون تقویتی دیده می‌شود که از موادممنوعه است.»
فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعلام کرد لوچف برای استفاده از این ماده نیروزا که در نمونه اولیه خون او وجود داشت، از کلیه فعالیت‌های ورزشی محروم است.
معمولا وقتی نمونه تست اولیه مثبت اعلام می‌شود، نمونه ثانویه هم مثبت می‌شود و شاید روس‌ها فکر این را نمی‌کردند که در آمریکا، نادوی آمریکا مستقل از فدراسیون جهانی، از ورزشکاران تست بگیرد.
این نمونه مثبت اعلام شده به جای آزمایشگاه تخصصی فدراسیون جهانی در مجارستان، در آمریکا مثبت اعلام شد و ضربه‌ای بزرگ برای ورزش روسیه بود که احتمالا نمی‌توانند با لابی مشکل را حل کنند چون نام داروی مصرف شده را این ورزشکار از قبل در لیست به فدراسیون جهانی اعلام نکرده بود. در هر حال با اعلام مثبت نتیجه این آزمایش، رکورد لوچف از کتاب رکوردها پاک شد تا رضازاده همچنان قوی‌ترین مرد دنیا بماند و امیدها برای بهداد سلیمی همچنان زنده باشد.