Logo3
عمو همایون

انگار قرار است جامعه ورزش ایران هر هفته در داغ یکی از اسطوره‌های خود به سوگ بنشیند، سوگی که اینبار در خانه سر طلایی فوتبال ایران را زد تا نه تنها پرسپولیسی‌ها که تمام اهالی فوتبال را در آخرین پرواز همایون به سوگ بنشاند.

همایون بهزادی که از مدتی پیش به بیماری ریوی مبتلا بود، در نهایت روز جمعه ۲ بهمن (۲۲ ژانویه) ساعت ۲ به وقت محلی در خانه خود در تهران درگذشت و هنگام مرگ ۷۴ سال داشت.


خانواده همایون به واسطه شغل پدر سال 1320 در خرم آباد زندگی می‌کرد و در دی‌ماه آن سال صاحب پسری شد که نامش را همایون گذاشتند.
همایون تا توانست روی پای خود بایستد، نتوانست علاقمندی به توپ را در وجودش پنهان سازد. تنها 12 سال داشت که در تیم‌های زیرگروه شاهین عضو شد و تیم‌های کودک شاهین، کولاک، سیمرغ و بالاخره بزرگسالان شاهین، مسیر ترقی وی بود.
همایون در سال 1337 رهسپار تیم بزرگسالان باشگاه شاهین شد. عباس اکرامی، سرمربی وقت تیم شاهین اعتقاد بسیار به اخلاق و علم داشت و به همین خاطر وقتی یک بار همایون بهزادی از سر کلاس و مدرسه گذشت و به تمرین شاهین رفت، با سیلی وی مواجه شد. اکرامی به بهزادی یادآوری کرد که اینجا در مکتب فوتبال شاهین، اخلاق و علم بر فوتبال برتری دارند.
در سال 1338، همایون 18 ساله برای تیم ملی فوتبال انتخاب شد تا به کرالای هندوستان برود و در مسابقات فوتبال مقدماتی جام ملت‌های آسیا حضور یابد.
مادر همایون که می‌دید فرزندش با امتحانات تحصیلی مواجه شده‌، همایون را از سفر به هندوستان منصرف کرد و همین ممانعت، اولین حضور بهزادی را در تیم ملی سه سال به تاخیر انداخت.
بهزادی فوتبال حرفه‌ای را در 26 سالگی در تیم پیکان به نمایش گذاشت تا یک سال بعد یعنی در سال 1347 جامه سرخپوشان پایتخت را به تن کند؛ جامه‌ای که او تا آخر دوران بازیگری خود از تن بیرون نیاورد.
هنگام حضور او در پرسپولیس بود که این تیم توانست در سال‌های ۱۳۵۱ و ۱۳۵۳ به قهرمانی لیگ دست پیدا کند. هت‌تریک همایون بهزادی در بازی پرسپولیس و تاج (استقلال) در شهریور سال ۱۳۵۲ در آن بازی معروف شش تایی باعث شهرت فراوان او شد.
همایون در بازی‌های آسیایی تایلند در سال ۱۹۶۶ که در آن ایران به مقام دومی دست یافت، توانست چهره‌ای به یاد ماندنی از خود به جای بگذارد؛ چهره‌ای که دو سال بعد یعنی در بازی‌های جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۶۸ توانست با زدن چهار گل، به عنوان یکی از بازیکنان برتر آسیا شناخته شود.
بهزادی از جمله فوتبالیست‌های تحصیلکرده و باسواد فوتبال ایران بود که همه سخنرانی‌هایش را با یک بیت شعر آغاز می‌کرد و به ادب و فرهنگ فارسی اهمیت زیادی می‌داد. او سال‌ها رییس کمیته پیشکسوتان فدراسیون فوتبال بود اما سال‌های آخر عمرش را در تنهایی و بیماری سپری کرد.
عمو همایون که مشکلات قلبی و ریوی داشت برای فرار از دود و آلودگی هوای تهران به پردیس رفت تا وضعیت جسمانی بهتری داشته باشد اما نبود امکانات و مشکلاتی که برایش ایجاد شد، دوباره او را به تهران برگرداند.
بهزادی در سال‌های اخیر نیز چندین بار در بیمارستان بستری شد تا تحت مداوا و معالجه قرار بگیرد. از اینکه او در بیمارستان بستری می‌شد زیاد کسی اطلاع نداشت و خودش هم خیلی راضی نبود تا دیگران از این موضوع خبردار شوند چراکه اعتقاد داشت برای دیگران مزاحمتی ایجاد نکند.
پنجشنبه شب آخرین لحظات زندگی همایون بهزادی در کنار خانواده‌اش سپری شد. همسر و علی و شاهین، پسران همایون بهزادی در لحظات آخر کنارش بودند. همسر مرحوم بهزادی در تعریف آخرین لحظاتی که بر همایون گذشت می‌گوید: «نیمه‌های شب بود که بلند شد و رفت به اتاقش اما در برگشت تعادلش را از دست داد و به زمین افتاد. رفتیم بالای سرش اما به سختی نفس می‌کشید و رمقی برای حرکت نداشت. به اورژانس زنگ زدیم و سوالاتی پرسیدند و توصیه‌هایی کردند تا آنها برسند. وقتی هم آمدند زمان زیادی تلاش کردند تا او را برگردانند اما نفسش به سختی بالا می‌آمد و تلاش پزشکان هم جواب نداد.»
بعد از این اتفاق، دو پسر همایون صورت پدر را در آغوش گرفتند و به پهنای صورت اشک ریختند. برخی اقوام و آشنایان هم خود را به منزل عمو همایون رساندند و در این مصیبت اشک ریختند. اورژانس مراحل اداری انتقال پیکر مرحوم بهزادی به بیمارستان را انجام داد و پس از آن به بیمارستان منتقلش کردند.
پیشکسوتان فوتبال و آنهایی که رابطه بسیار نزدیکی با همایون بهزادی داشتند، کم‌کم خبردار شدند و آمدند تا به خانواده‌اش تسلیت بگویند به خاطر درگذشت مردی که جزو اولین موسسان باشگاه پرسپولیس بود و افتخارات زیادی را برای این فوتبال کسب کرده بود.
همسر او درخصوص می‌گوید: همایون فردی را مامور کرده بود تا در قم برای مادرش قرآن بخواند. چند روز پیش مادرش به خواب آن فرد آمده و از او خواسته بود برای همایون هم قرآن بخواند چراکه حالش زیاد خوب نیست.
وقتی قرآ‌ن‌خوان ماجرا را برای همسر همایون تعریف می‌کند و او هم خیرات و صدقه می‌دهد اما مادر به خواب همایون هم می‌آید و...
همایون بهزادی از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا در تالار مشاهیر فوتبال آسیا قرار گرفت و دوبار به این مراسم دعوت شد که در یکی از آنها به همراه علی دایی شرکت کرد و از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم مورد تقدیر قرار گرفت.

پیام احساسی علی دایی برای همایون بهزادی


در میان تمام کسانی که همایون بهزادی را دوست داشتند، علی دایی حس دیگری نسبت به او داشت و شاید به خاطر همین بود که پس از درگذشت همایون پرسپولیسی‌ها؛ علی دایی پیامی احساسی برای او نوشت تا نشان دهد علاقه‌اش به عمو همایون از جنس دیگری است.
دایی در پیام خود نوشت: «می‌خواستیم پرواز را به خاطر بسپاریم. می‌خواستیم سایه سرطلایی فوتبال‌مان را بازهم بالای سرمان داشته باشیم. دوست داشتیم پیک مرگ از ایستگاه فوتبال فاصله بگیرد و آرزویمان بود همایون خان فوتبال‌مان بیشتر بماند و با آن لحن دلنشین برایمان روایت‌گر روزهای گذشته باشد و از حافظ، فردوسی، سعدی و مولوی برایمان شعری بخواند آن گونه که خود غزل‌سرای بی‌تکرار مستطیل سبز و ادیب بیرون از چمن فوتبال بود اما چه می‌توان کرد با نفسی که کافی است برود و برنگردد. افسوس فاتح آسمان محوطه‌های جریمه هم ما را تنها گذاشت. =خداحافظ استاد...»

 

ماه رویان شماره : 320