Logo3
Arvin Baghery

ناپدید شدن یکی از کاراته کاهای ایرانی در فرانسه موجب شد تا بار دیگر ورزش کشور در یک تورنمت بین‌المللی دچار حاشیه شود؛ حاشیه‌هایی که اینبار ظاهرا مقصر فدراسیون کاراته نیست بلکه ضعف قوانین بازدارنده و انعطاف پذیری قوانین حاکم بر مسابقات کاراته وان باعث گردید تا ورزشکار ساک خود را نه برای شرکت در مسابقات بلکه برای مهاجرت ببندند و با ارایه ضمانتی حدود 20 میلیون، خیلی راحت در فرودگاه شاردوگل پیاده شود.

سرپرست دبیری فدراسیون کاراته در این خصوص می‌گوید: آروین باقری در خانواده‌ای ورزشی بزرگ شده و قطعا با تصمیمی که گرفته در آینده برای خانواده‌اش مشکلات زیادی به وجود می‌آید.
محمدعلی مردانی با اشاره به ناپدید شدن کاراته‌کای ایرانی در فرانسه می‌گوید: تمام افرادی که عضو فدراسیون جهانی هستند می‌توانند وارد سایت این فدراسیون شوند و در مسابقات لیگ جهانی کاراته وان ثبت‌نام کنند. قبل از اینکه در شورای کمیته فنی اعزام این 9 کاراته‌کا تصویب شود، 5-4 نفر اعلام کردند که برای حضور در این رقابت‌ها به صورت انفرادی ثبت‌‌نام کرده‌اند و در تلاش هستند پس از دریافت روادید راهی فرانسه شوند. آروین باقری هم جزء همان چند کاراته‌کایی بود که به صورت انفرادی برای حضور در لیگ کاراته‌وان ثبت‌نام کرده بود.
وی در ادامه می‌گوید: باقری دعوتنامه را از سوی فدراسیون فرانسه دریافت کرد و تمام مراحل اعزام به پاریس را انجام داده بود. او در مسابقات جهانی اندونزی بازیکن ملی‌پوش ما بود و هیچ مشکل اخلاقی از او ندیده بودیم. برای اینکه او در یک کشور غریب با سن 18 سال تنها نباشد، تصمیم گرفتیم تا در کنار دیگر نفرات به پاریس اعزام شود که البته تمام هزینه حضور در این رقابت‌ها را پرداخت کرده بود.
مردانی خاطرنشان کرد: باقری نه مشکل سربازی داشت و نه اینکه مشکل برون‌مرزی؛ حالا نمی‌دانیم چرا این کار را انجام داده است. ما پس از اینکه متوجه شدیم این کاراته‌کاها به صورت انفرادی اقدام کرده‌اند، بلافاصله در ثانیه‌های آخر به سفارت فرانسه نامه ارسال کردیم تا پاسپورت آنها در اختیار ما قرار بگیرد اما مسئولان سفارت با این درخواست مخالفت کردند و به همین دلیل ما از خانواده آنها چک ضمانت گرفتیم.
وی در ادامه صحبت‌های خود می‌افزاید: ما برای افرادی چک ضمانت می‌گیریم که مشکل سربازی داشته باشند. او به هیچ عنوان مشکل سربازی نداشت و هیچ عدمی هم برای خروج از کشور برای او وجود نداشت. طبق مصوبه وزارت ورزش و جوانان 15 میلیون تومان چک ضمانت از افرادی که کارت پایان خدمت ندارند دریافت می‌شود اما ما از او 20 میلیون چک ضمانت گرفته بودیم. در واقع این کار ما عامل بازدارنده است.
سرپرست دبیری فدراسیون کاراته عنوان می‌کند: آویشن باقری، خواهر آروین کاراته کا است و در آینده حتما با اتفاقاتی که رخ داده، او نیز با مشکل مواجه خواهد شد. به هر حال خانواده آروین باقری خانواده‌ای کاراته‌ای هستند که این اتفاق قطعا برای آنان مشکل‌ساز خواهد شد.

 

ماه رویان شماره : 320