Logo3
دیپلماسی شکست خورده فوتبال ایران

حالا حدود یک هفته از صدور حکم يک طرفه کنفدراسيون فوتبال آسيا عليه ايران می‌گذرد و ديگر کمتر کسي در مورد آن حرف مي زند؛ حکمي که در آن به ايران فرصت داده شد رضايت طرف سعودي را بگيرد و بعيد است که ايران بتواند کاري در اين مسير انجام دهد. حکمي که اسدي، دبيرکل فدراسيون فوتبال آن را افتخار می‌داند و البته همه می‌دانند که بر خلاف نظر او حکم صادر شده، رضايت نسبي طرف عربستاني را تامين کرده است.

کنفدراسيون فوتبال آسيا حکم داد که ايران و عربستان بايد مشکلاتشان را تا 25 اسفند حل کنند وگرنه بازی‌هایشان در زمين بي طرف برگزار می‌شود. حکمي که در نهايت منجر به اجراي درخواست عربستان از سوي AFC خواهد شد. عربستان از کنفدراسيون فوتبال آسيا خواسته بود که بازي نمايندگانش با نمايندگان ايران در ليگ قهرمانان آسيا در زمين بي طرف برگزار شود.
حالا کنفدراسيون فوتبال آسيا براي اجراي درخواست عربستان عليه ايران دوماه به فدراسيون فوتبال ايران فرصت داده تا نظر طرف سعودي را جلب کند. حکم يک طرفه صادر شده توسط AFC نه تنها نظر عربستان را جلب کرده که می‌تواند در يک ماه آينده منجر به تحقير فدراسيون فوتبال ايران برابر عربستان نيز بشود چون ايران نياز دارد نظر عربستان را جلب کند و در شرايط سياسي فعلي بعيد است که به راحتي بتواند چنين کاري را انجام دهد.

دخالت سياست در ورزش توسط عربستانی‌ها


در اصل عربستانی‌ها توانسته‌اند در ماجراي سفارت برخلاف سياست به موفقيتي نسبي در ورزش برسند. اين در شرايطي است که عربستانی‌ها در سياست مجبور شدند میلیون‌ها دلار هزينه کنند تا مثلا روابط ايران با سودان و جيبوتي و بحرين را تحت تاثير قرار دهند و در نهايت به خاطر روابط فرامنطقه‌اي ايران موفقيت چنداني نداشتند اما در فوتبال موفق شدند از يک مجمع بين‌المللي حکمي عليه فوتبال ايران بگيرند.

شرايطي بسيار طعنه‌انگيز


سفارت يک کشور به آتش کشيده شد و تبعات سياسي زيادي هم داشت اما از آنجايي که موضع‌گيري درست ديپلماتيک در مورد آن انجام شد، به صدور حکم بين‌المللي عليه ايران منجر نشده است اما در ورزش، جايي که دخالت سياست جرم به حساب می‌آید و محروميت به همراه خواهد داشت، ديپلماسي آنقدر غلط بود که حکمي منفي با فرصت 50 روز صادر شد.
آن هم مهلتي که بيش از اينکه به سود ايران باشد، به شيخ سلمان، رييس کنفدراسيون فوتبال آسيا فرصت می‌دهد که به راحتي راي‌هايش را براي انتخابات فيفا جمع کند.
مرد بحريني که نامزد انتخابات فيفا شده براي صدور حکم در هفته قبل يا بايد راي ايران را در انتخابات فيفا از دست می‌داد يا عربستان اما با ايجاد تعويق در بازی‌ها و تعويق در اجراي حکم، عملا انتخابات اسفندماه را به سلامت و با راي دو کشور ايران و عربستان به پايان خواهند رساند.
در اصل او با صدور اين حکم همه چيز را به پس از انتخابات فيفا موکول کرده است که راي AFC هرچه بود منجر به کم شدن سبد آرا او در انتخابات نشود.
حالا سوال اين است که عربستان چطور موفق شد کنفدراسيون فوتبال آسيا را با خود همراه کند و ايران چطور هيچ موفقيتي در اين زمينه نداشته است؟ مرور اتفاقاتي که منجر به صدور حکم شده همه چيز را مشخص می‌کند.

حضور يک مرد بي‌تجربه ايراني در کنفدراسيون


حکم اخير در کميته مسابقات ليگ قهرمانان آسيا صادر و توسط کميته اجرايي تاييد شده است؛ کمیته‌ای که يک عضو ايراني و يک عضو عربستاني دارد. عضو ايراني اين کميته، عليرضا اسدي است، مردي که در کمتر از دوسال گذشته به فدراسيون فوتبال تزريق شد. مردي که تجربه لازم براي حضور به عنوان نفر اول اجرايي فدراسيون فوتبال را نداشت و قاعدتا هيچ تجربه‌ای براي حضور در مجامع بين‌المللي و دفاع از حق ايران هم ندارد.
وی دبيرکل فدراسيون فوتبال است، کسي که گزينه مورد وزارت ورزش در فدراسيون فوتبال ناميده می‌شود و البته مواضع اش در مسایل مختلف بيش از رييس فدراسيون به وزير ورزش نزديک است، مردي که گفته می‌شود با دبيرکل شدن او خيال وزارت ورزش را تا حدودي راحت می‌کند.
اسدي در کميته مسابقات کنفدراسيون فوتبال آسيا حضور داشت و حکمي اين چنيني عليه ايران صادر شد البته که اسدي پيش از نايب رييسي کفاشيان در AFC، همين پست را هم نداشت اما قرار گرفتن يک مدير بي‌تجربه در صندلي اشتباه، جلوي کسب نتيجه درست براي ايران را گرفت؛ مردي که نتوانست از حق ايران دفاع کند و البته همچنان هم فکر مي‌کند که در اين حکم موفقیتی‌هایی براي ايران حاصل شده است. مديري که در مذاکرات ورزشي نتیجه‌ای کاملا برعکس مذاکرات سياسي ايران
به دست آورد.
عليرضا اسدي در حالي موفق به مجاب کردن اعضاي کميته مسابقات نشد که ايران بزرگترين بازار مصرف خاورميانه را دارد و يکي از بهترين بازار براي اسپانسرهاي کنفدراسيون فوتبال است. در اصل بيش از ايران اين اسپانسرهاي AFC هستند که به حضور در ايران نياز دارند و يک مذاکره‌کننده خوب بايد می‌توانست قبل از حضور در اين جلسه از پتانسيل اسپانسرها استفاده کند و يا حتي تعداد بالاي تماشاگران ايراني که آبروي کنفدراسيون فوتبال آسيا و ليگ قهرمانان آسياست می‌توانست به اهرمي براي ايران تبديل شود.
هرسال تماشاگران ايراني هستند که جور استادیوم‌های خالي کشورهاي عربي را می‌کشند و آمارهای کنفدراسيون فوتبال آسيا را بالامي برند اما ايران نمی‌تواند ازاين پتانسیل‌ها استفاده کند؛ به خاطر اينکه يک مدير به شکل اشتباه در جايگاه اشتباهي قرار گرفته است، مردي که مشکل او پاکي، شرافت يا داشتن عکس با شورت ورزشي نيست و مديري که مرد خوبي است اما فقط توانايي گرفتن حق ايران را ندارد.

فوتبال ایران در آستانه ضربه از یک اتفاق سیاسی


فوتبال ایران این روزها در آستانه ضربه خوردن از یک اتفاق سیاسی است... و چه عجیب است که این دو اتفاق در یک دولت رخ می دهد. دولتی که سخت‌ترین پرونده دیپلماتیک رابه خاطر توانایی مردانش در حوزه سیاست به نتیجه رسانده اما از پس پرونده‌ای بسیار ساده‌تر در حوزه ورزشی به خاطر ضعف مردانش برنمی‌آید.

 

ماه رویان شماره : 321