Logo3
سرطان در خانه اکبر کارگر جم را نیز زد

همه او را به عنوان یک از بهترین مدافعان مرکزی فوتبال ایران و یکی از وفادارترین در عرصه فوتبال باشگاهی می‌شناسند.فوتبالیست بزرگی که طبق روال آن سال‌ها از زمین خاکی‌های محلات تهران رویید و بارها تا قهرمانی ایران و آسیا پیش رفت.

اکبر کارگر جم از معدود مدافعانی است که به عنوان ارزشمند مرد سال فوتبال ایران نیز دست یافت.


اکبر کارگر جم، فوتبال را از نوجوانی در زمین‌های خاکی بهجت‌آباد آغاز کرد و به سبب نزدیکی باشگاه تاج به محل سکونتش به اتفاق سایر بچه‌هایش به باشگاه رفت تا با تیم خردسالان تاج هر کدام خود آینده‌ای روشن را در فوتبال برای خود رقم بزنند.
شانزده سال بیشتر ندارد که باشگاه تاج آنها را که زبده‌تر بودند به میدان مسابقات جدی‌تر و رسمی فرستاد... مسابقات جام ارتشبد خاتم نخستین آزمایش برای اوست که در تیمی تحت نام کوروش شرکت کرد و از بهترین بازیکنان این مسابقه شناخته شد. تعالیم زنده‌یاد علی دانایی‌فرد موجب گردید که پله‌های ترقی را زودتر از آنچه انتظار می‌رفت بپیماید اما مشکلات خانوادگی سد راهش گردید تا چند سالی از دنیای توپ گرد دور شود و سپس دوران حضور نظام وظیفه... سروان آذرخش مسئول وقت تربیت بدنی در جستجوی چهره‌های مستعد جهت تشکیل تیم‌های ورزشی بود و اکبر کارگر جم را به تیم سرباز فرستاد تا پس از مدت‌ها بار دیگر شوق فوتبال در رگ‌هایش به جریان افتد از سوی دیگر نایب رویین‌دل ستاره فوتبال دهه 40 شمسی که آن زمان عضو باشگاه راه‌آهن بود نیز در تیم سرباز حضور داشت و پس از آشنایی نوع بازی‌اش را پسندید تا زمینه حضور او را در باشگاه راه آهن فراهم نکند. بدین شکل اکبر کارگر جم در یک سال در هر دو تیم بازی کرد اما دست تقدیر باز هم مانعش شد و در یک دیدار با تیم باشگاه نادر با شکستگی از ناحیه پا مواجه گردید تا مسابقات را از نیمه راه از دست دهد و بار دیگر از فوتبال دور بماند اما این بار بسیار زود و تازه‌نفس و قبراق بازگشت.
اکبر کارگر جم پیش از آنکه یک مدافع شود در میانه میدان حضور داشت و در راه آهن نیز به عنوان یک هافبک پرتوان و مطمئن می‌درخشید او بر پایه توانایی‌های تکنیکی و فیزیکی‌اش همانند سه هافبک برای راه آهن می‌دوید و رابطی میان خط دفاع و مهاجمان تیمش به شمار می‌رفت. توپ‌گیری و تغذیه مهاجمان شگرد او بود و گاهی در نقش یک مهاجم در کنار حسین همیشه جوان قرار می‌گرفت اما تا رسیدن به مرز مدعوین تیم ملی نیازمند کوشش و آموختن بیشتر بود.
راه‌آهن با وجود چند چهره صاحب‌نام دیگر به گربه سیاه تیم‌های صاحب‌نام  معروف گردید چنانچه باشگاه تاج نیز شکستی را برابرشان تجربه کرد مسابقات باشگاه‌های تهران (1348) دو تیم راه‌آهن و تاج روبروی یکدیگر می ایستند و اکبر کارگر جم، مسئول خنثی کردن بهترین گوش چپ فوتبال ایران و آسیا یعنی اکبر افتخاری شده بود مصاف اکبر کم‌ نام و نشان با اکبر پرآوازه خداوندگار تکنیک و دریبل تنها یک برنده داشت ... اکبر کارگر جم!
تاج که همه امیدش به گوش چپ خویش بود تمام وقت قافیه را به راه آهن باخت و چنان که گویی افتخاری در زمین ناپدید شده است اما این پایان کار نبود چرا که یک ضربه آزاد از 30 و 35 متری نصیب راه آهن می‌شود و اکبر کارگر جم پشت توپ می‌ایستد و با تمام توان به توپ می‌کوبد و دروازه تاج را فرو می‌ریزد ... راه‌آهن فاتح دیدار است.

تاج و رایکوف


با حضور زدراکو رایکوف مربی اهل یوگسلاوی سابق در باشگاه تاج و تصمیم به جوانگرایی از سوی مسئولان باشگاه اکبر کارگر جم نیز مورد توجه رایکوف قرار گرفت تا ظرف مدت کوتاهی زمینه این انتقال فراهم شود. حالا او پس از گذشت هفت- هشت سال بار دیگر به باشگاه محبوبش می‌پیوست .... همچون پرنده‌ای که دوباره به آشیانه‌اش بازگشته بود.
رایکوف او را با متدهای روز فوتبال دنیا بیشتر آشنا ساخت و ایرادهایش را کاست و روز به روز بر توانایی‌هایش افزود تا سریالی از موفقیت‌های متوالی پیش‌روی کارگر جم و تاج قرار گیرد قهرمانی جام باشگاه‌های آسیا نخستین موفقیت بزرگ اوست... پس از آن جام میلز هندوستان سه دوره و سپس قهرمانی ایران، سپس قهرمانی باشگاه‌های تهران و سرانجام کاپ زیبای مسابقات جام تخت‌جمشید که در دستان او قرار گرفت .... همه و همه از زیباترین خاطرات باشگاه محبوب آبی پوش
تهران و اکبر کارگر جم بشمار می‌آید.

تیم ملی و اکبر کارگر جم

اکبر کارگر جم


نخستین حضور اکبر کارگر جم در تیم ملی ایران به تشخیص زنده‌یاد پرویز دهداری صورت پذیرفت او به همراه تیم ملی راهی کره جنوبی گردید و عضو نخستین تیم ملی ایران بود که بر تیم ملی کره جنوبی پیروز گشت. تا قبل از آن فوتبال ایران هرگز رنگ پیروزی را ندیده بود! تیم ایران با یک پیروزی و یک شکست از خاور دور بازگشت.
از آن زمان به مدت چهار سال همواره عضوی از تیم ملی پرستاره ایران بود. صعود به المپیک مونیخ (حضور در سه گانه
ایران و کره شمالی) و سپس حضور در جام جهانی کوچک (تورنمنت استقلال برزیل 1972) و سرانجام شاخصه بزرگ حضور ملی اکبر کارگر جم مسابقات مقدماتی جام جهانی 1974 و ثبت گلی زیبا و باارزش برابر تیم ملی سوریه در دقایق پایانی از جمله خاطرات زیبای اکبر از دوران اوجش است.
آن روز تیم ملی ایران با دگرگونی‌های پراشتباه مسئولان و به گمان پیروزی سهل و آسان و همچنین با نوعی بی‌تفاوتی به میدان حریف رفته بود. بازی با نتیجه مساوی بدون گل در جریان بود و مهاجمان ایران از گشودن دروازه سوریه عاجز بودند که گل اکبر کارگر جم در دقیقه 82 آبروی تیم قهرمان آسیا را در تهران می‌خرد.

مرد سال فوتبال ایران


اکبر کارگر جم به واسطه هوش بالا و تکنیکی سرشار قابلیت حضور در هر یک از پست‌های خط دفاعی تیمش را داشت. سال 52 و با آغاز مسابقات جام تخت‌جمشید او به حد کمال درخشید و درخشید چنانکه از سوی کارشناسان به عنوان مرد سال فوتبال ایران معرفی شد. او همچنین این موفقیت خود را با کسب عنوان بهترین مدافع ایران کامل‌تر کرد و سالی سرشار از موفقیت‌های فوتبالی را پشت سر گذاشت.

اکبر کارگر جم و جام تخت‌ جمشید


اکبر کارگر جم همچنین از بزرگان جام تخت‌حمشید نیز به شمار می‌آید او با چهار دوره حضور و کسب یک عنوان قهرمانی یک نایب قهرمانی و دو عنوان چهارمی از بهترین‌های ایران در دهه پنجاه شمسی است. خط دفاع تاج همواره با وجود او نظم و شکل می‌گرفت و در حقیقت اکبر کارگر جم مرکز ثقل آن بود آن گونه که در جام چهارم تخت‌جمشید به سبب مصدومیت و نیز تشخیص رایکوف کمتر به میدان می‌رفت، تاج نیز استحکام کمتری در خط دفاعی خویش احساس می کرد.
نقطه اوج حضور تخت‌جمشیدی اکبر کارگر جم جام اول تخت‌جمشید بود که بارها و بارها در تیم منتخب نشریه دنیای ورزش نیز انتخاب گردید و همانگونه که ذکر آن شد در نهایت به عنوان چهره برتر سال فوتبال ایران معرفی گردید. جام دوم او باز هم نمایشی درخشان داشت بویژه در نیم فصل اول که تاج روزهای باشکوهی را سپری کرد و از یازده دیدار خود ده بار با پیروزی و یک مساوی از میدان خارج شد. جدایی جواد الله‌وردی و کناره گیری نصراله عبداللهی در میانه مسابقات و مصدومیت منصور پورحیدری مشکلات عدیده تاج بود که وظیفه اکبر کارگر جم را دو چندان می‌کرد. اکبر کارگر جم در نیم‌فصل اول چهار بار در تیم منتخب هفته قرار گرفت اما در نیم‌فصل دوم نه او و نه تاج صلابت نیم‌فصل اول را نداشتند. با این وجود در پایان کسب عنوان قهرمانی جام تخت‌جمشید دورانی باشکوه را برای اکبر کارگر جم رقم زد.
جام سوم ترکیب او با سعید باغوردانی جوان بسیار آرمانی می‌نمود او به عنوان مدافع آخر پشتیبان سه مدافع دیگر تیمش بود. هر چند قدری کمتر می‌دوید اما تجربه او نعمتی بزرگ برای خط دفاعی تاج محسوب می‌شد.
جام چهارم با کاپیتانی اکبر کارگر جم در تاج همراه شد جدایی علی جباری او را تبدیل به قدیمی‌ترین تاجی کرد تا صاحب افتخاری ارزشمند گردد اما بروز مصدومیت و نیز اختلاف میان تاجی‌ها همچنین نیمکت‌نشین کردن نفرات باتجربه از سوی رایکوف مانع از آن شد که تاج و اکبر کارگر جم روزهای باشکوهی را تجربه کند. جام چهارم پایان دوران فعالیت مدافع شایسته تاج بود او در این هنگام در آستانه 32 سالگی قرار داشت و به تشخیص مسئولان باشگاه می‌بایست چهره‌های جوان‌ترجایگزین او شوند...
اما اکنون ستاره فوتبال آبی‌ها که درگیر بیمار سرطان است حال و روز خوشی ندارد.
گرچه خبرهای خوبی از مراحل درمانی این پیشکسوت به گوش می‌رسد و خودش نیز روحیه بالایی دارد اما شرایط او باعث می‌شود تا بار دیگر مظلوم بودن پیشکسوتان ورزش نمایان شود.
او که اینک برای تامین هزینه‌های درمانش مجبور به قرض کردن پول شده است
می‌گوید: «از طرف صندوق پیشکسوتان بیمه هستیم اما خیلی شرایط مطلوبی حاکم نیست چون ابتدا پول را می‌گیرند و سپس بخشی از آن را می‌توانی از بیمه دریافت کنی. برای تامین هزینه‌های درمان پول قرض گرفتم و بخشی را هم برخی از دوستان زحمت کشیدند و به من دادند. البته به نظر می‌رسد کسی به فکر پیشکسوتان نیست چون این وظیفه فدراسیون و باشگاه‌هاست که قدر پیشکسوتان را بدانند.»

 

ماه رویان شماره : 322