Logo3
بحران در فوتبال

ظاهرا قرار نیست حاشیه‌های فوتبال در کشور ما تمام شود. اردیبهشت 91 بود که کارلوس کی‌روش در واکنش به آنچه بی‌برنامگی فدراسیون فوتبال خواند، تهدید به استعفای از مسئولیتش کرد.استعفایی که بهمن 94 رنگ و بوی واقعیت به خود گرفت.

دلیل استعفای کارلوس کی‌روش چه بود؟ سرمربی پرتغالی و البته مستعفی تیم ملی که فشارهای موجود روی او و کفاشیان را دلیل استعفای خودش اعلام کرده در این خصوص می‌گوید: نیازی به صحبت در این مورد نیست و همه مردم می‌دانند که موضوع چه بوده است.


کی‌روش می‌افزاید: کسی نمی‌تواند بگوید من قصد ادامه همکاری با تیم ملی را نداشتم. این جدایی خواسته و تصمیم من نبود حتی رییس فدراسیون فوتبال هم این موضوع را نمی‌خواست اما برخلاف آرزوها و خواسته‌های خود ناچار به این کار شدم.
کی روش با بیان اینکه همیشه می‌شنیدم مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستیم بیشتر به خاطر تحریم‌ها و مشکلات مالی است اما در یک سال گذشته مبالغ هنگفتی به تیم امید رسید، می افزاید: این مبالغ که غالبا از شهرداری و شورای شهر به فدراسیون می‌رسید و معلوم نبود منابعش کجا است، باعث شد که تیم امید اردوهای بسیار خوبی برگزار کند، لباس و تجهیزات خوب داشته باشد و برای اردوهایش لیگ را تعطیل کند بدون آنکه مشکلی پیش بیاید یا کسانی مثل قلعه‌نویی و فرکی شکایتی داشته باشند اما تیم ملی برای رسیدن به جام جهانی برزیل یا جام ملت‌های استرالیا همیشه مشکل داشت.»
سرمربی تیم ملی ایران که خودش را دلیل اصلی مشکلات مالی تیم ملی فوتبال می‌داند، می‌افزاید: «همان‌طور که این مبالغ و کمک‌های مالی به تیم امید و فدراسیون کفاشیان رسید، می‌توانست برای تیم ملی بزرگسالان هم برسد پس مشکل اصلی حضور کارلوس کی‌روش است. دورانی را یادتان هست که وظیفه فدراسیون این بود من را عصبانی کنند و به من توهین کنند تا کار را رها کنم و بروم.»

شرمنده مردم ایران هستم


وی که این جدایی را کاملا محترمانه و صلح‌آمیز می‌داند اتفاقات رخ‌داده را بر خلاف افکار و انتظاراتش تفسیر می‌کند و می‌گوید: شرمنده مردم هستم اگر با این خبر نوروزشان خراب شد اما آنها بدانند که این جدایی خارج از حیطه اختیارات من بوده است و همین‌جا از همه مردم و دوستان عذرخواهی می‌کنم.

مخالفت کفاشیان با استعفای کی‌روش


اما علیرغم اینکه کی‌روش مساله استعفایش را تمام شده می‌داند، علی کفاشیان می‌گوید که با استعفای کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران مخالف است.
با این حال علی کفاشیان، پس از جلسه با سرمربی تیم ملی گفت که او باید فعلا به کار خود ادامه دهد و می‌گوید: «در حال حاضر کی‌روش کار خودش را باید انجام دهد و جلو ببرد. خواسته او امکانات است و می‌گوید اگر این امکانات فراهم شود می‌ماند وگرنه می‌رود که حرفش منطقی است. ما باید برای آمادگی تیم ملی در راه صعود به جام جهانی امکانات مورد نظر کی‌روش را فراهم کنیم وگرنه تمام بحث‌ و جدل‌ها بی‌معنی است.»

کارلوس کی‌روش


کی‌روش گفته است: «خیلی شفاف و صریح بگویم اگر آقای کفاشیان من را نگه دارد، قطعا مردم خوشحال می‌شوند و همین امر هم سبب می‌شود تا مردم از او حمایت کنند ولی افرادی از گروه طبقه سوم فوتبال از حضورم در تیم ملی قطعا ناخرسند خواهند بود.»
به نظر می‌رسد اشاره کی‌روش در مورد افراد طبقه سوم، متوجه هوشنگ اسدی، دبیر فدراسیون فوتبال است. کی‌روش و اسدی از مدت‌ها پیش با یکدیگر مخالف بودند و علیه یکدیگر مصاحبه می‌کردند تا این که با دخالت کفاشیان، دعوای کلامی آنها پایان یافت.
این در حالی است که کی‌روش نیز با انتقاد از اسدی و وزیر ورزش ایران پیش از این گفته بود: «اگر رییس فدراسیون من را اخراج کند، مردم و بازیکنان علیه ‌او خواهند بود و اگر کی‌روش را نگه دارد اسدی، رییسش و گروهی که با اسدی هستند به مخالفت با ایشان خواهند پرداخت که این موضوع، مشکل بزرگی برای رییس فدراسیون خواهد بود.»
کی‌روش همچنین گفته از اینکه برای جلسه مسئولان فوتبال ایران با جیانی اینفانتینو، یکی از نامزدهای ریاست فیفا، دعوت نشده، مشکلی ندارد و بیان می‌دارد: «خیلی صادقانه می‌گویم که من احتیاجی به حضور در جلسه‌ای که افرادی مثل اینفانتینو، زیدان یا آلکس فرگوسن باشند ندارم. اما صراحتا تاکید می‌کنم که نه از سوی کفاشیان و نه از کمیته تشریفات فدراسیون، تماسی برای حضور در هیچ جلسه‌ای دریافت نکردم. خود کفاشیان هم گفت که وقت نداشته با من تماس بگیرد و من را دعوت کند.»
کی‌روش در ادامه گفت: «مطلب بعدی که باید بگویم این است که بازیکنان، مهندسان و مسئولان فوتبال ایران از بدو ورودم در ۴ سال پیش با طراح ساختمان آکادمی فوتبال در ارتباط بودند. این مرکز قرار بود در سطح جهانی باشد که تمام باشگاه‌ها و تیم‌های ملی بزرگ برای ارتقای سطح بازیکنان خود از آن استفاده کنند. این مرکز قرار بود میراثی از من برای فوتبال ایران باشد که مانند فرزندم می‌خواستم آن را بزرگ کنم.»
کی‌روش با اشاره به نقش زهره هراتیان، رییس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال ایران، در تغییر کاربری این ساختمان گفته بود : «این خانم پزشک در ساخت مرکز دخالت و از موقعیت سوء‌استفاده کرد. یک روز به خودش هم گفتم خواهش می‌کنم این کار را نکنید. امروز یکی از میراث‌هایم را از دست دادم.»

نوبت به افشین رسید


پس از آنکه حاشیه‌های تیم ملی فوتبال بالا گرفت، افشین پیروانی نیز رسما از مسئولیتش در این تیم کناره‌گیری کرد تا گره فوتبال در کشور ما کورتر از گذشته شود.
پیروانی که اردیبهشت ماه سال جاری و با تصمیم علی کفاشیان به عنوان مدیر ورزشی تیم ملی فوتبال کشورمان انتخاب شد، دلیل کناره‌گیری از این تیم را حواشی و مشکلات اخیر تیم ملی فوتبال عنوان کرد. این در حالی بود که پیروانی در مدت زمان حضورش در تیم ملی حکم و قراردادی با فدراسیون فوتبال نداشت.
حال و در شرایطی که فدراسیون فوتبال با حاشیه‌های فراوان روبرو است مشکلات تیم ملی نیز مزید بر علت شده تا فوتبال این روزهای کشور ما به یک فوتبال بحران‌زده شبیه باشد.

 

ماه رویان شماره : 323