Logo3
رســول خادم

رییس فدراسیون کشتی در نامه‌ای که هدف از آن حل مشکلات مالی فدراسیون‌های المپیکی عنوان شده، با ادبیاتی تند و بی سابقه، رییس‌جمهور و مدیران ارشد دولت را متهم به بی‌توجهی به ورزش نموده و ادعا کرده است که دولت توانایی حمایت از حداکثر 20 قهرمان ملی در چند رشته ورزشی محدود از جمله کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو، دو و میدانی و تیراندازی که به عقیده وی می‌توانند مدعی کسب مدال در المپیک ریو باشند را ندارد.

رسول خادم که علاوه بر ریاست فدراسیون کشتی، کسب مدال طلای المپیک 1996 آتلانتا آمریکا را نیز در کارنامه خود دارد، در این نامه که از سوی روابط عمومی فدراسیون کشتی انتشار یافت؛ با اشاره به برگزاری رقابت‌های 2016 المپیک در برزیل در سال آینده نوشته است: «در چند ماه گذشته درخواست‌ها و گلایه‌مندی‌های زیادی به دلیل عدم توجه لازم به فدراسیون‌های المپیکی و قهرمانان ملی شرکت‌کننده در مسابقات المپیک به صورت رسمی منتشر و اعلام شده ولی متاسفانه فاقد هرگونه نتیجه عملی از سوی مسئولین دولت بوده است.»
ادعای رسول خادم درحالی در قالب نامه به رییس‌جمهور در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت که معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزیر ورزش و جوانان، در گفت‌وگویی تاکید کرده است: دولت به رغم مشکلات اقتصادی در سال 94 برای ورزش چیزی کم نگذاشته و در سال ماقبل المپیک سعی کرده اعتبار موردنیاز فدراسیون‌های المپیکی را به طور کامل تامین کند.
سیدمناف هاشمی با بیان اینکه سال 94 سخت‌ترین سال دولت از نظر اقتصادی و مالی در 37 سال گذشته بوده که نباید این موضوع نادیده گرفته شود، می‌گوید: دولت نسبت به اعتباراتش برای مجموعه‌های ورزشی چیزی کم نگذاشته و بیش از توان به این حوزه کمک کرده است.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزیر ورزش و جوانان با بیان اینکه فدراسیون‌های المپیکی در سال 94 در اولویت برنامه‌ها قرار داشته‌اند چون در سال قبل از المپیک قرار داریم، گفت: درباره فدراسیون‌های المپیکی به آنچه تعهد داشتیم، عمل کرده‌ایم. بین 95 تا 100 درصد و حتی در برخی فدراسیون‌ها بیش از 100 درصد تعهدات را عملی کردیم. البته این موضوع به معنی نادیده گرفتن دیگر فدراسیون‌ها نبوده و به آنان نیز در حد توان ما و نیاز آنها کمک شده است.
رییس فدراسیون تکواندو به‌عنوان یکی از رشته‌های مدال‌آور المپیک نیز درخصوص این ادعا که در آستانه المپیک از سوی دولت حمایت مناسبی از ورزش به‌ویژه رشته‌های المپیکی نمی‌شود؟ می‌گوید: وقتی صحبت از حمایت می‌شود همه فقط به فکر منابع مالی هستند در حالی که مسایل مالی تنها بخشی از حمایت است. وقتی با این همه افتخار مورد هجمه و بی‌مهری قرار بگیریم، داشتن میلیاردها تومان هم با این فضای مخرب سودی ندارد.
پولادگر با اشاره به اینکه مردم و قهرمانان ایران زمین، احساسی هستند، ادامه می‌دهد: اگر قهرمانان انگیزه لازم برای پیروزی در مسابقات را داشته باشند، همه کار انجام می‌دهند و این مساله در اسطوره‌های ورزش ما نیز دیده می‌شد.
رییس فدراسیون تکواندو می‌گوید: آن‌هایی که در عرصه‌های مختلف به دنبال پول بوده‌اند از ایران رفته‌اند ولی وقتی اسم وطن به میان می‌آید، کمبودی را احساس می‌کنند. در فضای المپیک بیش از همه چیز نیاز به همدلی و همراه بودن است و همه چیز در پول خلاصه نمی‌شود.
خادم در نامه خود به رییس‌جمهوری با یادآوری اینکه «رقابت‌های المپیک 2016 برزیل، حدود شش ماه آینده به‌عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای سیاسی و اجتماعی جهان برگزار می‌شود»، مدعی شده «برای فدراسیون‌های المپیکی، کادرهای فنی و قهرمانان ملی قطعی شده است که کسب موفقیت و پیروزی در مسابقات المپیک برزیل، هیچ گونه اهمیت و اولویتی بر مبنای سیاست‌های جاری آن دولت محترم ندارد.»
این در حالی است که مدیران ورزش کشور اعم از وزیر ورزش و جوانان و رییس کمیته ملی المپیک طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته بارها بر حمایت همه جانبه از رشته‌های المپیکی تاکید کرده‌اند و جالب این است که در اظهارات هر دو مقام عالی‌رتبه ورزش کشور این نکته مشترک وجود دارد که فدراسیون کشتی از همه فدراسیون‌ها در اختصاص منابع مالی بیشتر مورد توجه قرار داشته که حتی این توجه مورد اعتراض فدراسیون‌های دیگر هم بوده است.
رسول خادم در بخشی از نامه خود به رییس‌جمهور آورده است: «خدا را خوش نمی‌آید به دلیل عدم توجه مسئولین، بیش از این، این سرمایه‌های معنوی جامعه (قهرمانان ملی، موسپیدان پیشکسوت، مربیان و مدیران ورزش‌های المپیکی) را قربانی کنیم.»
این درحالی است که وزیر ورزش و جوانان به‌عنوان متولی دستگاه ورزش در دولت، موضوع المپیک را برای دولت با اهمیت توصیف کرده و می‌گوید: با حمایت‌های دولت پاداش قهرمانان برای المپیک و پارالمپیک آینده رشد قابل توجهی داشته و امیدوار هستم ورزش مثل همیشه موجب شادی مردم شود.
محمود گودرزی در هفتاد و چهارمین شورای معاونان وزارت ورزش و جوانان که 30 آذرماه برگزار شد، توجه به المپیک و پارالمپیک را یک راهبرد مهم برای وزارتخانه دانست و گفت: برای سال آینده در خصوص المپیک مبلغ 100 میلیارد تومان از دولت درخواست کرده‌ایم.
در حالی که رییس فدراسیون کشتی در نامه خود از بی‌توجهی مسئولان ارشد کشور نسبت به المپیکی‌ها سخن گفته است، وزیر ورزش از تمامی معاونان وزارتخانه خواسته تا به طور منظم به اردوهای تیم‌های ملی ایران در راه المپیک آینده سر بزنند و با قهرمانان و مربیان و مسئولان فدراسیون‌ها همراهی و همدلی‌ها بیشتر شود.
در همین راستا، کیومرث هاشمی، رییس کمیته ملی المپیک نیز درخصوص توجه به فدراسیون‌های المپیکی گفت: باتوجه به شرایط اقتصادی کشور و محدودیت منابع مالی که دولت با آن روبرو است، کمیته ملی المپیک نه تنها هیچ وقت مشکلات مالی را برای خود محدویت تلقی نکرد بلکه تلاش کردیم به‌گونه‌ای مدیریت کنیم تا اجرای برنامه‌ها به تحقق اهداف تعیین شده در بازی‌های المپیک ریو 2016 منجر شود.
هاشمی همچنین اظهار داشت: در بخش بودجه و تخصیص آن به فدراسیون‌های المپیکی که براساس سطح بندی صورت گرفته، اولویت نخست با فدراسیون‌های مدال‌آور از جمله کشتی و تکواندو است. البته این بدین معنا نیست که رشته‌هایی که کسب سهمیه کرده‌اند و یا امید به مدال دارند به آنها تخصیص نیابد بلکه اعتبارات طبق اولویت به فدراسیون‌های المپیکی پرداخت می‌شود.
هاشمی گفت: خوشبختانه بعد از پیگیری‌های انجام شده قرار است با توجه به درپیش بودن رویداد بین‌المللی بازی‌های المپیک 2016 اعتبارات خوبی به این کمیته تخصیص داده شود و ما نیز بلافاصله مبالغی به فدراسیون‌های المپیکی پرداخت کنیم تا فشارهای مالی مجموعه‌های ورزشی کم شود زیرا فدراسیون‌ها در شرایط سخت و کمبود منابع مالی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
رییس کمیته ملی المپیک با قدردانی از تمامی فدراسیون‌های ورزشی که به‌رغم مشکلات و محدودیت‌های مالی، همچنان روند آماده‌سازی ورزشکاران خود را برای حضور قدرتمند در رقابت‌های بین‌المللی از جمله المپیک 2016 ریو ادامه دادند، اظهار امیدواری کرد که کاروان ورزشی ایران در المپیک 2016 نتایج خوبی کسب کند زیرا ظرفیت مدال‌آوری ورزش ما بالا است.
به‌رغم تاکیدات مکرر مدیران ورزش کشور بر حمایت همه جانبه از فدراسیون‌های المپیکی، رییس فدراسیون کشتی در نامه خود خطاب به رییس‌جمهور مدعی شد که ورزش و موفقیت ورزشکاران در المپیک در اولویت دولت نیست.
با این حال، خادم در نامه خود نوشته است: «قهرمانان ملی، مربیان و مدیران ورزش‌های المپیکی کشور که تمامی عمر، آبرو و توانایی خود را از زمان فعالیت آن دولت محترم، با کمترین حمایت ممکن، صرف برنامه ریزی و فعالیت برای کسب موفقیت در مسابقات المپیک آینده کرده‌اند، انتظار دارند دولت محترم صادقانه، اولویت نداشتن کسب نتیجه در مسابقات المپیک برزیل را به ده‌ها میلیون مردم علاقه‌مند به ورزش کشور اعلام کند.»
وی با بیان اینکه «کسب موفقیت در مسابقات المپیک، موضوعی کاملا ملی است. از این رو موضوعی نیست که انتظار داشته باشیم بخش خصوصی مسایل و مشکلاتش را حل کند»، افزوده است: «سهم بودجه دولت در تامین نیازهای مالی فدراسیون‌های المپیکی، کمتر از 15 درصد از کل بودجه این فدراسیون‌ها است. در واقع فدراسیون‌های المپیکی که فاقد هرگونه ساختار اقتصادی و منابع مالی هستند، بیش از 80 درصد از هزینه‌های خود را با دست خالی و گرو گذاشتن آبروی مدیران، پیشکسوتان، مربیان و قهرمانان ملی‌ آنان تامین می‌کنند.»
خادم در شرایطی این سخنان را بیان کرده که نه تنها هیچ سندی برای اثبات ادعاهایش نیاورده است بلکه تأمل در سخنان مسئولان دولتی بخش ورزش و نیز روسای فدراسیون‌ها - آنگونه که در بالا به بخشهایی از آن اشاره شد-، کاملاً عکس اظهارات او را نشان می‌دهد.
از نظر کارشناسان، انتشار این نامه تند و بی‌سابقه آنهم با چنین ادبیات نامناسب و دور از شانی آنهم در فضای پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی عجیب و سوال برانگیز است.
برخی کارشناسان در تحلیل این نامه، آن را «نوعی فرافکنی و عوام‌فریبی» از سوی رییس فدراسیون کشتی در آستانه رویداد مهم المپیک عنوان کرده‌اند؛ رویدادی که تا زمان برگزاری آن هنوز شش ماه دیگر باقی است.

 

ماه رویان شماره : 326