Logo3
سوء مدیریت دولت قبل دامان فوتبال را گرفت

انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال ایران درحالی قرار است 11 اردیبهشت 95 برگزار شود که با انگشت گذاشتن سازمان بازرسی بر روی یک خلاء قانونی بزرگ بازمانده از دولت نهم، انتخابات این فدراسیون دچار ابهام شده است.سال 85 سال تلخی برای فوتبال ایران بود؛ سالی که فدراسیون فوتبال ایران از سوی فیفا تعلیق شد و بعد از آن کمیته‌ای 6 نفره مسئول تدوین اساسنامه جدید فدراسیون شد تا فوتبال ایران از تعلیق خارج شود. 

سه عضو این کمیته را فیفا و سه عضو این کمیته را دولت انتخاب کرد؛ اعضای منصوب فیفا، محسن صفایی فراهانی، عضو وقت کمیته توسعه فوتبال آسیا و عضو هیات رییسه AFC، محمد خبیری، نماینده وقت AFC در ایران و غفاری رییس کمیته روابط بین‌الملل وقت فدراسیون بودند. سه نفری که از سوی ایران برای اساسنامه مشخص شدند نیز محمدحسن انصاری‌فرد مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس، کیومرث هاشمی معاون ورزش قهرمانی سازمان تربیب بدنی سابق و علی رغبتی دیگر معاون سازمان بود.
این 6 نفر در نهایت اساسنامه‌ای را نوشتند و برای اجرایی شدن و قانونی شدن اساسنامه، آن را جهت تصویب به هیات دولت فرستادند. بعد از جلسه هیات دولت با ریاست پرویز داوودی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد اعلام شد که هیات دولت این اساسنامه را تایید کرده و این اساسنامه می‌تواند اجرایی شود.
با این‌حال بعد از گذشت 8 سال، سازمان بازرسی کل کشور پس از استعلام از دبیرخانه هیات دولت متوجه تخلفی بزرگ شده و آن هم اینکه این اساس‌نامه به تایید هیات دولت وقت نرسیده است. مشکل اصلی وقتی ایجاد شده که اخیرا اعلام شده با توجه به عدم تصویب این اساسنامه در هیات دولت، فدراسیونی‌ها باید بر اساس اساسنامه سال 81 انتخابات را برگزار کنند.
سوالی که اینجا مطرح است، اینکه چرا این اساسنامه در هیات دولت محمود احمدی‌نژاد تصویب نشده و بر چه اساسی این مساله تاکنون اعلام نشده است؟ نکته بعدی اینکه چرا سرپرست وقت فدراسیون فوتبال تاکنون به این مساله اشاره نکرده و آیا بهتر نیست درحال حاضر در این‌باره شفاف سازی لازم صورت گیرد؟
فدراسیون فوتبال ایران درحالی خود را آماده مهم‌ترین انتخابات خود می‌کند که هنوز مشخص نیست، با این اتفاق رخ داده سیستم انتخابات بر چه اساسی خواهد بود. شاید رو کردن مدرکی مبنی بر تاییدیه هیات دولت از سوی اعضای کمیته انتقالی آن زمان بتواند کلید حل مشکل باشد. در نهایت امید است که این خلاء و شبهه قانونی ایجاد شده با خویشتن‌داری مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به نفع منافع ملی کشور ختم به خیر شود.
محمد خبیری در این مورد می‌گوید: یکی از اقدامات فیفا تصویب یا تایید اساسنامه مصوب هیات دولت یا هیات وزیران بود. آن زمان کمیته انتقالی پس از نگارش اساسنامه آن را در اختیار سازمان تر‌بیت ‌بدنی وقت قرار داد تا اساسنامه را به هیات
وزیران ببرند.
وی در ادامه می‌افزاید: سازمان تربیت بدنی وقت پس از اعلام تصویب اساسنامه توسط هیات دولت، نامه‌ای را در اختیار ما قرار دادند و ما آن را ترجمه و به فیفا ارایه کردیم و پس از آن بود که توانستیم مجمع و انتخابات فدراسیون فو‌تبا‌ل را برگزار کنیم. حتی پل مونی، دبیر کل AFC و ژروم شامپاین، نماینده فیفا هم در انتخابات فدراسیون فو‌تبا‌ل حضور داشتند.
خبیری تاکید می‌کند: تعجب می‌کنم چرا مسئولان سازمان تر‌بیت ‌بدنی وقت، سند تصویب اساسنامه را ارایه نمی‌کنند. آنها باید این نامه را در اختیار داشته باشند و اگر جستجوی مختصری را در اسناد و مدارک انجام دهند می‌توانند نامه تایید اساسنامه توسط هیات دولت را پیدا کنند، آنها می‌توانند ابهام این ماجرا را روشن کنند.
اما در چنین شرایطی و در حالی که علی کفاشیان معتقد است این اساسنامه در دوران ریاست کیومرث هاشمی، سرپرست فدراسیون فو‌تبا‌ل به هیات وزیران ارایه شد و آنها این اساسنامه را تایید کردند و بعد هم در سال 90 اصلاحیه جدیدی صادر شد که نیاز به تصویب نداشته است.
محمد علی‌آبادی در این باره می‌گوید: در آن زمان طبق روال قانونی برای تصویب اساسنامه پیش رفتیم.
وی با تاکید مجدد بر طی روال عادی و معمول در تصویب اساسنامه فدراسیون فوتبال می‌گوید علاقه‌ای برای ورود به مباحث حال و گذشته ورزش ندارد و چنین بحث‌هایی نفعی برای ورزش کشور ندارد.
در هر حال به نظر می‌رسد سوءمدیریت‌هایی که در دولت قبل دامان بسیاری حوزه‌های کشور را گرفته و اکنون دامن‌گیر فوتبال شده است؛ فوتبالی که خود آبستن بسیاری از حاشیه‌ها است.

 

ماه رویان شماره : 326