Logo3
N00014454 B

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از روند برگزاری نخستین جشنواره مطبوعات در استان فارس دفاع می‌کند و می‌گوید: به اعتقاد من کلیات برگزاری این جشنواره به عنوان اولین جشنواره مطبوعات استان فارس خوب و قابل دفاع بود.بهزاد مریدی در عین حال می‌افزاید: شاید جدی نگرفتن این جشنواره توسط برخی از اهالی مطبوعات باعث شد تا آن شور و نشاطی که لازم بود در استان ایجاد نشود.


وی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه جشنواره مطبوعات در ادوار آینده با استقبال بهتری در استان مواجه شود، از برگزاری این جشنواره در لار دفاع می‌کند و می‌گوید: من صمیمانه به شما بگویم که خود من هم تا روزهای آخر نمی‌دانستم که قرار است کدام شهر از استان فارس میزبان این جشنواره باشد.»
مریدی می‌افزاید: ما در شورای معاونین از روز اول بنا را بر آن گذاشتیم که تا می‌توانیم با برگزاری برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلف در شهرستان‌ها از مرکز استان تمرکززدایی کنیم.وی به برگزاری بیش از یک دهه جشنواره کل در لامرد اشاره می‌کند و می‌افزاید: تجربه ثابت کرده است که شور و شعف موجود در شهرستان‌ها که ناشی از تلاش برای بروز توانایی‌های آنان است کمک شایانی به برگزاری مطلوب برنامه‌های مختلف می‌کند.

عمده مشکلات ما گرفت و گیرهای اقتصادی است


بهزاد مریدی با تشریح چالش‌های پیش روی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه اقتصادی در زمان به دست‌گیری مسئولیت آن توسط خودش می‌گوید: متاسفانه عمده مشکلات ما در زمینه فرهنگ و هنر، حوزه اقتصادی است. در ابتدا سه وضعیت در مقابل ما وجود داشت؛ وضعیتی که ما برگزارکننده باشیم یعنی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌های فرهنگی و هنری را برگزار کند، یا اینکه بخش خصوصی مثل سال‌های گذشته با انعقاد یک تفاهم‌نامه مجری اجرا شود که در این روش پول را به بخش خصوصی می‌دادند
و بخش خصوصی هم معمولا بعد از اجرا اعلام ضرر و زیان می‌کرد و همه بار مالی را به دوش اداره می‌انداخت. یک حالت سومی هم بود که تلفیقی از این دو حالت می‌شد. اما تمام استراتژی ما در سال 94 این بود که با تشکیل انجمن‌های گوناگون در رشته‌های مختلف، اجرای برنامه‌ها را به دست خود اهالی فرهنگ بسپاریم.
وی با تشریح چگونگی تشکیل این انجمن‌ها می‌گوید: ما آمدیم شوراهای سیاست‌گذاری بنا کردیم و از شهرستان‌های مختلف جذب نیرو داشتیم و گفتیم هر شهرستان یک نماینده معرفی کند، سپس نماینده‌ها با هم جمع شوند و با معرفی هیات امنا و هیات مدیره انجمن‌ها را در رشته‌های مختلف هنری و فرهنگی ثبت کنند.

این حق همه است تا در تعیین سرنوشت رشته خود دخالت کنند


وی با بیان اینکه تمامی اهالی فرهنگ باید حق این را داشته باشند تا درخصوص تعیین سرنوشت رشته خود دخالت کنند، می‌افزاید: قرار نیست چند نفر در شیراز دور هم بنشینند و برای یک حوزه و تمام استان تصمیم‌گیری کنند؛ بلکه می‌بایست تصمیم‌گیری‌ها براساس خواست همه و برمبنای تکیه بر خرد جمعی باشد.
وی این الگو را الگویی موفق در حوزه فرهنگ و هنر می‌داند و می‌گوید: در حال حاضر افتخار داریم که در پایان سال 95 اعلام کنیم که ما 14 انجمن و اتحادیه ثبت شده را دنبال کردیم.
انجمن و اتحادیه‌هایی که به گفته وی واقعا استانی هستند و مریدی برای اثبات این ادعایش به فعالیتت انجمن فیلم و عکس، انجمن نمایش، انجمن موسیقی، انجمن هنرهای تجسمی، انجمن هنرهای سنتی، انجمن اهل قلم، انجمن سینمای جوان در یک فضای جدید اشاره می‌کند و می‌افزاید: پیش از این اتحادیه‌هایی نظیر اتحادیه قرآنی داشتیم که شکل جدی خودش را گرفت و درپی آن اتحادیه چاپ، اتحادیه نشر کتاب و چند اتحادیه دیگر هم در مدت زمان کوتاهی در آینده به طور رسمی کار خود را  آغاز خواهند کرد.

کارنامه قابل قبول جشنواره فیلم فجر


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در بخش دیگری از صحبت‌هایش به برگزاری موفق جشنواره فیلم فجر در استان فارس اشاره می‌کند و می‌افزاید: گزارش‌ها حاکی از آن است که سال گذشته جشنواره فیلم با 10 عنوان فیلم 270 میلیون تومان هزینه با 16 هزار بازدیدکننده در 2 سالن نمایش به کار خود پایان داد که چیزی قریب 60 میلیون تومان از این هزینه‌ها را اسپانسر تقبل کرد و بقیه توسط وزارتخانه تامین شد.
مریدی میزان برگشت هزینه‌ها در جشنواره سال گذشته از طریق فروش بلیط بین 4 میلیون تا 5 میلیون تومان برآورد شده است، می‌افزاید: امسال ما نظارت کردیم و اجرا را بر عهده انجمن انجمن فیلم و عکس گذاشتیم و نتیجه آن شد که «نمایش 11 عنوان از بهترین فیلم‌های حاضر در جشنواره، 23000 نفر بازدید کننده، نمایش فیلم در 3 سالن داشتیم، سقف هزینه‌ها 170 میلیون تومان و بازگشت از طریق بلیط فروشی حدود 100 میلیون تومان!»
وی با بیان اینکه مدیریت هنرمندانه می‌تواند بخشی از وظایف جدی ما باشد، می افزاید: استراتژی سال 95 اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پشتیبانی کردن از انجمن‌ها به مفهوم جدی تا رسیدن به نقطه‌ای است که اقتصاد در خدمت هنر قرار گیرد.
مریدی انجمن‌ها در حوزه فرهنگ و ارشاد به مثابه احزاب در فعالیت‌های سیاسی می‌داند و می‌افزاید: همانگونه احزاب با فعالیت خود در زمان‌های مختلف نظیر انتخابات شور شعف را به کوچه و بازار می‌برند، انجمن‌ها هم می‌توانند در برگزاری جشنواره‌ها و برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در میان مردم و اهالی فرهنگ و هنر شور و شعف ایجاد کنند.

دغدغه‌های مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی


مریدی که به نظر می‌رسد با به نتیجه رسیدن برخی برنامه‌هایش در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی، اینک به دنبال اجرای برخی دیگر از برنامه‌ها و مرتفع ساختن دیگر دغدغه‌هایش است می‌گوید: احساس من در ابتدا این بود که ما با کثرت در حوزه‌ای می‌خواهیم جبران نقصان حوزه‌های دیگر را کنیم؛ این نه تنها کمکی به هنر نمی‌کرد بلکه هیچ توجهی در هنر ایرانی ما نیز نداشت.
وی در ادامه می‌افزاید: ما کثرت کنسرت را در سال گذشته داشتیم ولی در جشنواره‌ها حضور مردم بسیار کم بود یعنی کاملا همه چیز همانطوری که در پایتخت هم شکل جدی خودش بود. در پایتخت هم متاسفانه همین وضعیت وجود داشت ولی مردمی نبود، شور نبود بزرگان نبودند و...
وی که معتقد است در همه عرصه‌ها به‌ویژه هنر می‌بایست حرمت بزرگترها نگاه داشته شود، می‌افزاید: اهالی هنر حساس هستند و ادبیات خاصی را تمنا می‌کنند مدیری که این جماعت را بفهمند می‌تواند با لذت و نه از سر وطیفه منت بکشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه با لذت منت کشیدن می‌تواند هنرمند را با ما همراه کند می‌افزاید: به عنوان مثال من عاشق شعر «باغ» استاد اوجی هستم و وقتی وی این علاقه را درک می‌کند، حضورش می‌تواند حضور گرمی باشد. من با لذت کار می‌کنم چون می‌دانم جماعت هنرمند از هرگونه دورویی، دورنگی وسیاست بازی متنفر است.

تئوری بدون پشتوانه انجام نمی‌گیرد انجامش زمان می‌برد


بهزاد مریدی تلویحا به برخی مطالب منتشر شده پیش از انتصاب وی به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اشاره می‌کند و می‌افزاید: برخی زبان‌شناسان معتقد هستند که ذهن، کلام را ایجاد می‌کند یعنی اگر ذهن زیبا داشتید، کلام شکل می‌گیرد اما برخی معتقد هستند که اگر کلام قوی باشد و دارای ذهن هم نباشید؛ آرام آرام ذهن شکل می‌گیرد و یک فرضیه بینابینی هم وجود دارد و آن هم اینکه ذهن زیبا، کلام زیبا را سبب می‌شود و کلام زیبا ذهن را سبب می‌شود.
وی در ادامه می‌افزاید: پیش از این من در حوزه پژوهش کار می‌کردم، پس روی ذهن و کلام کار کردم. اعتقاد من بر این بود که در جایی باید این‌ها را به عمل تبدیل کنم، اگر ما اعتماد را از پشت دوستان آکادمیک و دانشگاهی برداریم و ایمانمان بر این باشد که یا اجرا یا پژوهش، آنگاه اجرا راه خودش و پژوهش راه خودش را می‌رود که این اتفاق یک اتفاق بد خواهد بود.
مریدی می‌افزاید: با این روش پژوهش‌های ما در دانشگاه‌ها خواهند ماند و مدیران اجرایی راه خود را خواهند رفت...
وی با بیان اینکه اعتقاد من بر این بود که ما باید این دو حوزه را به هم نزدیک کنیم می‌افزاید: باور من بر این است که اگر این دو را در کنار هم ببینیم آنگاه به داشتن آن مدینه فاضله نزدیک خواهیم شد.

ماه رویان شماره : 327