Logo3
تخریب تاریخی‌ترین مسجد شهر داراب

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهرستان داراب از تخریب قدیمی‌ترین مسجد این شهرستان خبر داد.
محمد باقر مهاجر گفت: مسجد خواجه قدیمی‌ترین مسجد موجود در شهر داراب است که با استناد به اسناد تاریخی بنای این مسجد در دوران صفویه توسط خواجه معین‌الدین منصور که از اعیان مشهور این منطقه بوده ایجاد شده است. وی افزود: تخریب بنای قدیمی این مسجد در راستای طرح توسعه فضای بیرونی مسجد و به گفته برخی نمازگزاران با موافقت اداره اوقاف صورت گرفته است.

مهاجر اظهارداشت: شبستان قدیمی مسجد خواجه داراب، جز فهرست آثار ملی ثبت شده نیست اما این شبستان تا پیش از احداث ساختمان کنونی مسجد و تا نیمه دهه شصت مورد استفاده نمازگزاران و نماد قدیمی‌ترین مسجد داراب بوده است. عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد داراب اضافه کرد: قسمتی از بنای قدیمی که از معمار آجری پیش از دوران صفویه برخورداراست توسط اداره اوقاف پاکسازی و قابل استفاده شده است، اما شایسته بود متولیان مسجد با مرمت و بازسازی آن، این شبستان را حفظ می‌کردند. او با بیان اینکه برای تخریب این بنای تاریخی از لودر استفاده
کرده‌اند ادامه داد: در مجاورت این بنا یک بنای قدیمی آجری با طاق‌های قوسی و تزئینات نسبتاً ساده‌ای قراردارد که این قسمت‌های بنا حفظ شده است که می‌توان از این قسمت‌ها به عنوان موزه اسناد و کتب خطی قدیمی استفاده کرد. این دکترای تاریخ ایران اسلامی عنوان داشت: مرمت این بنای تاریخی توسط اداره اوقاف داراب و نظارت میراث فرهنگی در سال93 صورت گرفته است و حالا بسیاری از نمازگزاران و تعدادی از اعضای هیئت امنای مسجد با تخریب این بنا موافق نبودند.

ماه رویان شماره : 332