Logo3
فقط 25 درصد از ظرفیت سدهای فارس دارای آب است

معاون حفاظت و بهره برداری آب فارس

شیراز - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان فارس گفت : در شرایط کنونی فقط 25 درصد از ظرفیت هفت سد در حال بهره برداری فارس دارای آب است که این شرایط گوشزدی برای به صدا درآمدن زنگ خطر بحران آب و تداوم خشکسالی است.
فقط 25 درصد از ظرفیت سدهای فارس دارای آب است مهندس حسین صالح جهرمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سدهای استان فارس 2.8 میلیارد متر مکعب ظرفیت دارد و اکنون فقط 736 میلیون متر مکعب آب در پشت سدها قرار دارد . وی ورودی آب به سدهای استان فارس را 9 متر مکعب در ثانیه اعلام کرد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد کاهش داشته است . معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان فارس گفت : از کل ظرفیت آب موجود در پشت سدهای استان فقط 250 میلیون متر مکعب قابل بهره برداری است که استفاده از آن به عنوان آب شرب در اولویت اصلی است . صالح جهرمی بر لزوم صرفه جویی بیشتر و مصرف بهینه آب تاکید کرد و گفت : در شرایط کنونی اجازه نمی دهیم با بهره برداری بی رویه از چاه های آب غیر مجاز به روند کنونی شکننده سفره های آب زیر زمینی آسیب بیشتر وارد شود .


وی گفت : پر کردن چاههای آب کشاورزی دراستان فارس به یک نهضت تبدیل شده و حتی در ماه مبارک رمضان نیز این روند متوقف نشد و در یک ماه گذشته 214 چاه غیر مجاز در مناطقی از شهرستان های مُهر ،بوانات ، فراشبند و داراب پُر شد .