Logo3
جدل سیاسی درروزمعارفه

نمایندگان مجلس حمایت دولت از افشانی را دیدند

محمدجوادشلتوک کار- ماه رویان
گرچه تدبیرنمایندگان مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری درآستانه برگزاری مراسم معارفه استاندارجدید فارس ،درنگارش نامه ی درخواست تجدیدنظراستیضاح وزیرکشورکارگرواقع شد و نمایندگان مجلس را ازمواضع سرسختانه خود علیه وزیرکشور واداربه تلطیف موضع کرد،اما این تلطیف موضع هم باعث نشد تا حضور نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی درمراسم معارفه ی استاندارجدید بی حاشیه باشد.

 

در خواست استعفا

 

در مراسمی که به دلیل استعفای سیدمحمد احمدی نمی توان نام آن را تودیع و معارفه گذاشت ،آنچه از ابتدا مشخص بود فضای ملتهب حاکم بر سالنی بود که یک طرف آن اصلاح طلبان و حامیان دولت حضور داشتند و آن سوی دیگر نمایندگان مجلسی که تا چند روز پیش کمر به استیضاح وزیر اصولگرای دولت روحانی ! همین فضا کافی بود تا زمانیکه مجری برنامه از رییس مجمع نمایندگان فارس خواست تا برای سخنرانی پشت میکروفن قرارگیرد،با شعار استعفا استعفای برخی از حاضرین در سالن روبروشود. محمد رضا رضایی کوچی که به همراه تعداد دیگری از همکارانش در مجلس شورای اسلامی تلاش بسیاری برای استاندار نشدن محمد علی افشانی از خود بروز داد در حالی با استقبال سرد حاضرین در سالن پشت میکروفن قرارگرفت که مطرح کردن ادعای مشکل نداشتن نمایندگان با استاندار جدید توسط وی نیز واکنش حاضرین در سالن را به دنبال داشت. نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی که شاید پیش بینی نمی کرد حاضرین دراین مراسم به سخنان او چنین واکنشی نشان دهند و وی را متهم به دروغ گویی کنند، در طول سخنرانی خود سعی داشت رشته کلام از دستش خارج نشود. وی که با لبخند سرد خود تمام تلاش خود را به کاربسته بود تا نشان دهد هرچه بوده تمام شده چندین بار برای اثبات حرف های خود از وزیرکشور و استاندار فارس مایه گذاشت و خطاب به معترضین به صحبت هایش گفت:رحمانی فضلی وافشانی در مورد صحت صحبت های من حرف خواهندزد. اما درحالیکه فضای حاکم بر محل برگزاری مراسم به واسطه تقابل دیدگاه رضایی و مخالفان او به سمت نا آرامی پیش می رفت با وساطت تعدادی از بزرگان استان معترضین به رفتارنمایندگان مجلس آرام شدند. این در حالی بود که جعفرقادری بادیدن و شنیدن اتفاقات سالن و شعارهای علیه عملکرد همکارانش در مجلس قصد ترک جلسه را داشت.

 

دست پاچگی مجری
بهت اتاق فکری ها

 

فضا اندک اندک به سمت آرام شدن می رفت که مجری برنامه با دعوت از نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز،برای سخنرانی نشان داد که درک صحیحی از فضای حاکم برسالن ندارد.این اتفاق زمانی پررنگ تر از گذشته شد که وی قصدداشت با وام گرفتن از اشعار حافظ فضا را آرام کند. بیان این جمله توسط مجری برنامه که ما باید پیرو سیاست رییس جمهورباشیم که گفت :با دوستان مروت با دشمنان مدارا و منسوب کردن ناخواسته نمایندگان به دشمن توسط مجری عاملی بود تا باردیگر فضای محل برگزاری مراسم معارفه از دست وی خارج شود. درکناردستپاچگی مجری برنامه نگاه های غم بارنفراتی که درقالب تشکیلاتی من درآوردی بنام اتاق فکر اجتماعی در دوران استانداری احمدی باعث بروز حاشیه هایی برای استانداری وی شدند یکی دیگر از حاشیه هایی بود که در این مراسم به چشم خیلی ها آمد.
افرادی که به اعتقاد بسیاری با رفتارهایی پوپولیستی عاملی بودند برای هرچه بیشتر به حاشیه رفتن دوران مدیریت سیدمحمد احمدی در فارس،درمراسم معارفه جدید چنان با تکیه بر دیوار،آرنج غم به سینه گرفته بودند که گویی به کارها و رفتارهای چند ماهه گذشته خود می اندیشیدند و به آن نمره می دادند. رفتار هایی که به اعتقاد بسیاری یکی از مهم ترین عوامل ایجاد شکاف بین گروه های مختلف اصلاح طلب و حامی دولت با تیم احمدی بود.

آیا احمدی دبه کرد؟1 4 8

 

چند روز قبل ازاعلام رسمی استعفای سیدمحمد احمدی از پست استانداری فارس،مشاورعالی او تمام قد از استانداری که به معتقدین به لزوم استعفایش لقب مریض الاحوال می داددفاع کرد و استعفای احمدی را رویای بدخواهان و سهم خواهان دانست. اما احمدی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا خبر استعفایش را در حالی با شبهات فراوان اعلام کرد که چند روز از مهلت قانونی استعفای مدیران برای شرکت در انتخابات می گذشت. در همان مقطع نیز بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند که بهانه شرکت در انتخابات قابی محترمانه برای پوشش دادن فشار بر ای عزل اوتوسط وزارت کشور است. در واقع تحلیلگران استعفای احمدی را به همان اندازه بی ربط به شرکت در انتخابات می دانستند که شایعه حضور او در یکی از سفارتخانه های جمهوری اسلامی در قاره سیاه ! در حالی که تیم اتاق فکر احمدی همچنان بر عزم جزم وی برای شرکت در انتخابات تاکید می کرد،رحمانی فضلی پرده از حقیقتی برداشت که به قول وی دبه در آوردن احمدی بود. ادعای احمدی مبنی بر اینکه وی با تصور اینکه انتخابات مجلس استانی برگزار می شود استعفا داده است چنان ساده انگارانه بود که قطعا هیچ کدام از حاضرین در مراسم معارفه افشانی آنرا باور نکردند. اما احمدی در صحبت هایی کوتاه در این مراسم سعی کرد تا دانش و تجربه خود در حوزه بین الملل رابه رخ وزیر کشور بکشد.شاید به همین دلیل بود که پس از پایان این مراسم ، یکی از خبرگزاری های نزدیک به احمدی از انتصاب وی به عنوان مشاور اموربین الملل وزیر کشور خبرداد. خبری که اگر صحت داشته باشداساسا شرکت استاندار سابق فارس در انتخابات مجلس را منتفی می کند.

 

افشانی فضا را مدیریت کرد

1 4 9

 

درحالی که واکنش تعدادی از حاضرین در این همایش با عث شد تا نمایندگان مجلس محبوبیت خود را بین مردم از دست رفته ببینندو رضایی با دست پاچگی صحبت های خود را به پایان برساند،برخلاف روال معمول در مراسم معارفه استاندار، مجری از استاندار فارس دعوت کرد تا پیش از وزیر کشور به سخنرانی بپزدازد. سیدمحمد علی افشانی که در میان استقبال حاضرین در سالن با شعار(سلام بر روحانی- درود بر افشانی) به سمت تریبون بدرقه می شددر اولین سخنرانی خود به عنوان استاندار فارس از تاریخ و تمدن این استان سخن گفت. وی بابیان این جمله که شناخت کاملی از استان فارس دارم،افزود: این استان مرکزیت به جا مانده از یک کشور کهن با چند هزار سال تمدن را دارد و شیراز نیز شهر ایمان، ادب و شاهچراغ(ع) است. سیدمحمد علی افشانی در لفافه پاسخ برخی انتقادات به انتصاب خود را داد و افزود: من شناخت کاملی از استان فارس دارم، چرا که سال‌ها در بخش‌های مختلف این استان فعالیت داشته‌ام. وی ادامه داد: به لحاظ فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و ... فارس را می‌شناسم و از امروز به بعد باید تمام صحبت‌ها و اختلافات گذشته کنار گذاشته شود. افشانی با بیان اینکه همه ما باید ید واحد برای پیشرفت و توسعه استان فارس و رسیدن به موفقیت‌های بیشتر شویم به اتفاقات چند هفته گذشته در فارس اشاره کرد و گفت:مردم به اندازه کافی مشکلات دارند و ما نباید با طرح مباحث مختلف، مشکلات مردم را افزایش دهیم. استاندار فارس وقت گذاشتن برای حاشیه سازی را عاملی برای عقب ماندن استان دانست و ادامه داد: هیچ‌گونه پیشرفت و موفقیتی حاصل نمی‌شود مگر اینکه اتحاد، وحدت و همدلی در استان وجود داشته باشد. افشانی در حالی که از رییس جمهور،وزیر کشور،شورای همانگی جبهه اصلاحات و ستاد های انتخاباتی روحانی بابت اعتماد و حمایت از وی تشکر کرد تصریح کرد: با تعامل و همدلی، توسعه و پیشرفت استان را آغاز می‌کنیم و در این میان برنامه‌ها و اولویت‌های دولت را مد نظر قرار می‌دهم. وی درادامه به بخشی از اولویت های کاری خود در استان فارس اشاره کرد و با پراهمیت خواندن مقوله آموزش و پرورش دربرنامه هایش گفت: پس از موضوع آموزش و پرورش با توجه به اینکه فارس استانی دامپروری و کشاورزی است، مباحث مربوط به خشکسالی را پیگیری می‌کنم. در طول سخنرانی افشانی ،شاید رضایی کوچی تنها کسی بود که بیشتر از هرکس دیگری انتظار می کشید تا افشانی به درخواست استمدادش در خصوص تصدیق صحبت هایش پاسخ دهد،انتظاری که در نهایت بی نتیجه ماند و استاندار فارس ترجیح داد به این موضوع ورود نکند.

 

آب پاکی وزیر
روی دست نمایندگان

1 4 10

 

اما نوبت به وزیر کشور که رسیدنشان داد از حدود دوسال پیش که برای معارفه سیدمحمد احمدی به فارس سفر کرده بود پخته تر شده است . رحمانی فضلی در ابتدای سخنانش از مسایل بین المللی و توافق هسته ای سخن گفت و این موضوع را به لزوم وجود وحدت و اتحاد در جامعه پیوند زد.

1 4 11
وی در ادمه انتخاب استاندار فارس را بازی برد و باخت برای هیچکس و هیچ گروهی ندانست و افزود:من به سخنان خود در زمانی که رأی اعتماد مجلس را گرفتم، پایبندم و هر زمانی که لازم باشد، پاسخگوی مجلس خواهم بود. وی با بیان این مطلب که تاکنون اکثر استانداران کشور را با مشورت نمایندگان انتخاب کرده‌ام افزود: اما در برخی مواقع مقتضیات دولت باعث شده تا انتخاب جداگانه ای داشته باشم. وزیر کشور پافشاری نمایندگان استان فارس بر سر انتصاب گزینه های خود به عنوان استاندار را از سر دلسوزی و خیرخواهی دانست و گفت: تاکنون تمامی موارد را به پای خیرخواهی و دلسوزی نمایندگان گذاشته‌ام و خود من نیز بر این موارد پافشاری دارم، اما مصلحت دولت را باید در نظر گرفت. وی ادامه داد: استان فارس دارای سابقه‌ای بسیار زیاد و تاثیرگذار در کشور بوده؛ به همین دلیل انتخاب استاندار نیز باید با دقت خاصی انجام می‌شد به همین دلیل زمانی که سوابق استاندار جدید این استان را مطالعه کردم، شاخصه‌های مورد نیاز را در آن یافتم. وزیر کشورپس از ارائه توضحیاتی در خصوص استعفای احمدی و به مزاح دبه کار توصیف کردن استاندار مستعفی فارس ، در معرفی شاخصه های افشانی گفت:داشتن تجربه، قبول داشتن برنامه‌های دولت و اعتدال از جمله خصوصیت‌های مهم استاندار جدید فارس بود که باعث شد او به عنوان استاندار از جانب ما به دولت معرفی شود. رحمانی‌فضلی در ادامه پاسخ تعدادی از نمایندگان مجلس و مخالفان دولت را درخصوص انتصاب استاندار جدید فارس داد و گفت: با استعلامات انجام شده، هیچ‌گونه پاسخ منفی‌ در مباحث سیاسی استاندار جدید فارس وجود ندارد و امیدوارم با وحدت و همدلی، توسعه و پیشرفت استان را شاهد باشیم. وزیر کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به موقعیت امروز جمهوری اسلامی ایران، گفت: توافقنامه هسته‌ای، دروغ بزرگ دروغگویان جهان را برای همگان آشکار ساخت. چرا که آنان سال‌های سال کشور را به داشتن سلاح هسته‌ای متهم کردند، اما امروز همگان دیدند که چنین نبوده و نخواهد بود.

fars cenators
 رحمانی‌فضلی ادامه داد: اما آنچه که از امروز به بعد باید بیش از گذشته مد نظر قرار داشته باشد، وحدت و همراهی است و به خاطر داشته باشیم که ما در جایگاه رفیع جهان قرار داریم و برای رسیدن به افق‌های شفاف، باید یکپارچگی خود را حفظ کنیم. وی تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران از نگاه تهدیدی به یک فرصت تبدیل شده که تمامی کشورهای دنیا برای ایجاد ارتباط با آن منتظر فرصت هستند. وزیر کشور افزود: آنچه که برای دولت پس از دستیابی به توافقات هسته‌ای بسیار مهم است، پیگیری موضوع اقتصاد مقاومتی است، چرا که با توجه به اقتصاد مقاومتی می‌توانیم توسعه و پیشرفت را شاهد باشیم. رحمانی‌فضلی تصریح کرد: موقعیت بسیار خوبی است که جمهوری اسلامی ایران، حقانیت و تاثیرگذاری خود را در منطقه ثابت کرده و دولت تدبیر و امید مصمم است با ادامه دادن راه امام (ره) و پیروی کردن از مقام معظم رهبری، موفقیت‌های دیگری را به دست آورد.
به اعتقاد برخی تحلیلگران رفتار و گفتار رحمانی فضلی نشان داد افشانی با حمایت قاطع دولت ووزارت کشور به فارس آمده است.از سویی دیگر افشانی نیزدر مراسم معارفه خود نشان داد که مدیرمسلطی است که اینک با حمایت کامل دولت و اصلاح طلبان با دلگرمی به فارس آمده است.به همین منظور بایدنشست و دید که آیا دومین استاندارفارس در دولت روحانی که اتفاقا برخلاف اولین استاندار وی منعی در بیان اصلاح طلب بودن خود نمی بیند می تواند مجری خوبی برای تحقق وعده ها و برنامه های روحانی در ادامه عمر دولتش باشد یا خیر؟