Logo3
انتقاد استاندار فارس از رد صلاحیت 73 درصدی در این استان

کمتر از 40 روز مانده به دهمین دوره‌ی انتخابات مجلس شورای اسلامی، اعلام رسمی نتیجه‌ی بررسی صلاحیت‌ها در اکثر مناطق کشور، بسیاری را در بهت فرو برد. شوک سیاسی که بسیاری آن را در تعارض با آخرین اظهارات رهبر انقلاب می‌دانند.

این شرایط در استان فارس نیز به نسبت بسیاری از استان‌های دیگر وخیم‌تر است و عدم تایید صلاحیت بیش از 84.5 درصد داوطلبان در مرکز این استان و 73 درصد در سراسر 15 حوزه انتخابیه استان فارس، فراتر از انتظار بسیاری عنوان شده است.

تایید صلاحیت 176 نفراز میان 727 داوطلب اولیه


آن‌گونه که هادی پژوهش جهرمی، رییس ستاد انتخابات استان فارس اعلام کرد از میان 727 داوطلب که در سراسر این استان برای نمایندگی مردم در دهمین دور از انتخابات مجلس ثبت‌نام کرده بودند، صلاحیت تنها 176 نفر به تایید رسیده است.
البته بازماندن 551 نفر از مجموع داوطلبان استان فارس پشت سد سنگین بررسی صلاحیت‌ها، در حالی صورت گرفت که صلاحیت 48 نفر (6.3 درصد) از مجموع داوطلبانی که نام‌نویسی کرده بودند، در مرحله‌ قبل و از سوی هیات‌های اجرایی رد شده و 25 نفر (3.4 درصد) نیز انصراف داده بودند.
اما پس از آنکه 654 از داوطلبان با عبور از صافی هیات‌های اجرایی به مرحله بررسی هیات‌های نظارت رسیده ‌بودند، 478 نفر از سوي هيات نظارت شوراي نگهبان در فارس، رد و یا عدم احراز صلاحيت شده تا آمار رد صلاحیت‌ها به 73 درصد برسد. بر اساس اعلام معاون سیاسی امنیتی استاندار فارس، بیشترین تعداد بازماندگان در بررسی صلاحیت‌ها مربوط به داوطلبان شهرستان شیراز و کمترین آن مربوط به حوزه انتخابیه اقلید بوده است.

رد صلاحیت 84.5 درصدی در شیراز


در این میان بنا بر اعلام فرماندار و ریيس ستاد انتخابات شهرستان شيراز، از ميان 285 داوطلب تاييد صلاحيت شده این شهرستان توسط هيات‌ اجرايي، صلاحيت 239 نفر توسط هيات نظارت رد و یا احراز نشده است تا بدین ترتیب با رد صلاحیت گسترده در مرکز استان فارس، تاکنون 46 نفر مجوز رقابت برای تصاحب 4 کرسی پراهمیت شهر شیراز را در مجلس کسب کرده‌اند.
رقابت برای تصاحب کرسی‌های نمایندگی شیراز در این دوره در حالی با رد صلاحیت 84.5 درصدی مواجه شد که در دوره نهم انتخابات مجلس، 116 داوطلب برای حوزه انتخابیه شیراز نام‌نویسی کرده بودند که صلاحیت 56 نفر یعنی 48 درصد داوطلبان در آن مقطع زمانی تایید شده بود.
آن‌گونه که حيدر عاليشوندي گفته است هيات اجرايي همچنین صلاحيت 50 داوطلب زن در اين شهرستان را تاييد كرده بود اما از این تعداد، تنها صلاحيت 2 داوطلب زن از سوي هيات نظارت شهرستان شيراز تاييد شد.
بنا بر آماری که فرماندار شیراز ارایه کرده است رد صلاحیت داوطلبان در انتخابات دوره دهم نسبت به دوره نهم با افزایش 32 درصدی همراه بود.

وضعیت بررسی صلاحیت داوطلبان شهرستان‌های دیگر فارس


همچنین بنا بر اعلام فرمانداران شهرستان‌های دیگر استان فارس، صلاحیت اغلب نامزدهای اولیه در سایر نقاط استان فارس نیز به تایید هیات‌های نظارت نرسیده است. در حوزه انتخابیه شهرستان‌های لارستان، خنج و گراش، صلاحیت 15 نفر از کاندیداها تایید شد و 20 نفر دیگر نیز رد و یا عدم احراز صلاحیت شدند.
در حوزه انتخابیه داراب و زرین دشت نیز از مجموع
31 نفر، صلاحیت 13 نفر از کاندیداها تایید شد. همچنین صلاحیت در شهرستان‌های ممسنی و رستم فارس از مجموع 28 داوطلب نمایندگی، صلاحیت 21 نفر رد و یا احراز نشد. فرماندار شهرستان آباده نیز از تایید صلاحیت 17 نفر از مجموع 39 کاندیدای دهمین دوره انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه شهرستان‌های آباده، بوانات و خرم‌بید خبر داد. در شهرستان كازرون هم 17 نفر از داوطلبان با رد يا عدم احراز صلاحيت مواجه شدند تا بدین ترتیب از میان 27 نفر نامزد باقی‌مانده، 10 نفر برای رقابت در این حوزه انتخابیه تایید شوند.

انتقاد استاندار فارس از رد صلاحیت‌های گسترده در این استان


اما مقام ارشد اجرایی استان فارس نیز به رد صلاحیت‌های گسترده از سوی هیات‌های نظارت در استان تحت مدیریت خود، واکنش نشان داد و با «غیرمنتظره» خواندن آن، از مسئولان شورای نگهبان خواست به ابهامات و سوالات موجود پاسخ دهد.
سیدمحمدعلی افشانی در در جمع هيات‌هاي بازرسي بر انتخابات در استان فارس، گفت: حجم وسیع رد و عدم احراز صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس غیر منتظره است و امیدوار هستیم با تدابیری که اندیشیده می‌شود در فرصت پیش‌بینی شده برای بررسی اعتراض داوطلبان، وضعیت بهتر شود.
استاندار فارس در خصوص رد صلاحيت‌هاي گسترده در اين استان توسط هيات نظارت گفت: به اعتقاد شخص بنده آمار بالاي رد صلاحيت‌شدگان و عدم احرازها به اين ميزان و فراتر از متوسط كشوري خلاف انتظار بود.
محمدعلي افشاني با تصريح بر اينكه انتخابات تاثير زيادي در عرصه‌هاي مختلف از خود به جاي مي‌گذارد، خاطرنشان كرد: متاسفانه امروز در مرحله‌اي قرار گرفته‌ايم كه رقيب حذف شده و رقابت باقي مانده اما اميد است با تدابير بزرگان كشور به جايي برسيم كه رقابت با رقيب باشد.
وي با بيان اينكه انتخابات به عنوان دستاوردي است كه با تجارب طولاني در طي ساليان زياد مردم براي چگونگي اداره امور حكومت ايجاد كردند و براي اين تجربه گران‌قيمت هزينه سنگيني را پرداخته‌اند، گفت: يكي از ملاك‌هاي توسعه يافتگي ميزان مشاركت مردم و قدرت انتخاب آنها است و اساسا تغيير، نكته نهفته در هر انتخاباتی است چرا که اگر نیاز به تغییر نبود انتخاباتی هم برگزار نمی‌شد.

شورای نگهبان به سوال من پاسخ دهد


مسئول ارشد استان فارس ادامه داد: بالاي 90 درصد از رد صلاحيت‌شدگان استان فارس به دليل ماده 28 بند 1 قانون انتخابات بود، بدين معنا كه 90 درصد از آنها به اسلام و جمهوري اسلامي التزام نداشته‌اند، پس احتمالا اگر فرمانداران و اعضاي حاضر در اين جلسه هم كانديدا شوند، ممكن است آنها را هم به همين دليل رد صلاحيت كنند!
افشاني با طرح اين سوال كه آيا مي‌توان پذيرفت كه فردي در جامعه اسلامي و نظام اسلامي زندگي كند و پس از 37 سال از انقلاب احساس كند كه مي‌تواند به مردم جمهوري اسلامي خدمت كند اما وي را به دليل التزام نداشتن به نظام رد صلاحيت كنند؟ افزود: از شوراي نگهبان مي‌خواهم به اين سوال من پاسخ دهند.
وي خطاب به اعضاي بازرسي بر انتخابات در شهرستان‌هاي استان نيز گفت: چشم خود را باز كنيد و از همين امروز تمام فعاليت‌هاي خود را مستند و گزارش كنيد. از همه فرمانداران و بخشداران استان فارس آزمون قانون گرفته شده است چون معتقد هستيم زماني مي‌توان از حق مردم دفاع كرد كه مسلط به قانون باشند.
افشاني با تاكيد بر دقت نظر و امانتداري در انتخابات، گفت: همه تلاش وازرت كشور بر برگزاري انتخاباتي سالم است و اين وزارتخانه مطلقا به دنبال اين نيست كه چه كسي انتخاب شود، بلكه انتخاب مردم براي آنها اهميت بسیاری دارد.
انتقادات استاندار فارس در حالی است که وی همچنان مشاركت مردم در پای صندوق‌های رای را ضروری می‌داند.
افشاني با تاكيد بر اينكه به هيچ وجه نبايد ياس و نااميدي به جامعه منتقل شود، اضافه كرد: انسانِ داراي استراتژي، مي‌تواند از شرايط موجود هم بهترين بهره را ببرد و بنابراین مي‌توان با وضع موجود هم انتخاباتي رقم زد كه حقوق مردم رعايت شود.

رای مردم، ناموس مردم است


از سوی دیگر معاون امور عمراني استانداري فارس نيز رای مردم را به مثابه ناموس آنها توصیف کرد و گفت: از منظر دولت، انتخابات امری جدی است و مي‌طلبد با بازرسی‌های دقیق اعتماد مردم جلب و از آرای ملت به‌عنوان ناموس آنها محافظت شود.
خليل رضاييان در جمع هيات‌هاي بازرسي بر انتخابات، با بيان اينكه بازرسی یک جایگاه قانوني بسیار حساس دارد، عنوان كرد: کسانی که در جمع بازرسی شهرستان‌ها قرار دارند، باید کاملا اعتقاد و انگیزه به این کار داشته باشند و تحت فرمان هیچ کس در شهرستان‌ها نباشند.
معاون استانداري فارس با تاكيد بر استقلال و شجاعت هيات بازرسي و رعايت بي‌طرفي در انتخابات، گفت: ممکن است همه ما گرایشاتی داشته باشیم اما به عنوان داور در زمان انتخابات نباید موضعی بگیریم که داوریمان زیر سوال برود.
رضاييان آزادی و عدالت را دو مولفه مهم سیاست دولت تدبیر و امید در انتخابات ذكر و اضافه كرد: امروز مردم در صحنه هستند و رای آنها هم حق‌الناس است و باید به‌طور ویژه به آن توجه کرد.

 

ماه رویان شماره : 319