Logo3
آیت‌ا... حائری

هنوز هم مثل همیشه با تمثیل‌هایمنحصر به فردش پاسخ سوال‌هایی را می‌دهد که شاید برای هرکس دیگری چالش‌برانگیز باشد. به نظر می‌رسد اکنون نسبت به چند سال گذشته با فراغ حال بیشتری سخن می‌گوید. فضای خانه‌ای که از در و دیوارش عمری حدود40-50 سال به ذهن می‌رسد هنوز هم مثل گذشته است دو سری مبل کهنه و فرش‌های ماشینی که وقتی روی آنها می‌نشینی پرزهای آن به لباس می‌چسبد.

امام‌جمعه سابق شیراز که در جلسه ای صمیمی با اهالی رسانه سخن می‌گفت مثل همیشه در عین سادگی حرف‌های متفاوتی زد و از معرفی یک روحانی جوان سخن گفت که اعتقاد دارد می‌تواندمیرزای سوم شیراز باشد.

نباید گروهی خاص رهبری را مصادره کند


نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از تفکری که می‌گوید هر کس از ما نیست ضدرهبری است، افزود: جذب‌حداکثری یعنی اینکه نباید گروهی رهبری را برای خود مصادره کنند.
آیت‌ا... محی‌الدین حائری ‌شیرازی افزود: زمانی که در دوره دفاع‌مقدس یک هواپیمای عراق را می‌زدیم، حامیان عراق چند هواپیما به او می‌دادند و من به آینده که نگاه می‌کردم از خود می‌پرسیدم وضع آینده چگونه خواهد شد. حس می‌کردم به نقطه‌ای خواهیم رسید که دیگر هواپیما نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: اما امروز که وضع را می‌بینم، بدون آنکه وابسته باشیم خودمان به یک قدرت تبدیل شده‌ایم، قدرتی که معنی ابرقدرتی است.
امام‌جمعه سابق شیراز با یادآوری فشارهای وارده به امام‌خمینی(ره)در زمان پذیرش قطعنامه598 گفت: آن زمان هم بسیاری از ما نگران بودیم که چه خواهد شد. افق را تاریک می‌دیدیم و پیش خود می‌گفتیم ما در شعارها می‌گوییم:«جنگ جنگ تا پیروزی». حالا چه خواهد شد؟ امام(ره) هم نمی‌دانستند بعد از قطعنامه چه می‌شود و تعبیر جام زهر را به‌کار بردند اما همه دیدیم بعد چه شد.

هر زمان که افق را تاریک دیدیم، متوجه شدیم اشتباه کرده‌ایم


وی با بیان اینکه ما هر زمان که افق را تاریک دیدیم، بعد متوجه شدیم اشتباه کرده‌ایم، افزود: مطمئنم آینده خبرگان هم بسیار خوب است. اصل رهبری با تمام قدرت محفوظ خواهد ماند و خبرگان آینده مانند گذشته است و اتفاق جدیدی نمی‌افتد. حفظ رهبری اهم وظایف است. البته باید از حذف افراد پیشگیری کرد. خود افراد هم باید به این موضوع کمک کنند. بهتر است استخوان‌دارها در صحنه باشند.

حصرهای خیالی ایجاد شده باید شکسته شود


نماینده ‌سابق ولی‌فقیه در استان‌ فارس با بیان اینکه انحصار و حصرهای خیالی که ایجاد شده باید شکسته شود، افزود: این امر اقتدار رهبری را بیشتر و جایگاه‌رهبری را بزرگ‌تر و پایگاه‌رهبری را وسیع‌تر خواهد کرد. هر چه این خانه بزرگ‌تر باشد بهتر است.
آیت‌ا...حائری‌شیرازی در پاسخ به این سوال که چرا از تهران برای حضور در خبرگان‌رهبری کاندیدا شده‌اید؟ گفت: سلاح توپ 2 خرج دارد، یکی خرج گود و دیگری خرج پرتاب وقتی قرار است مانعی برداشته شود باید خرج متناسب
به کار برود.
وی افزود: حرف‌های من وقتی قرار است اثرگذار باشد باید علاوه بر خرج گود، خرج پرتاب هم داشته باشد. امروز حرف‌ها و ایده‌های من در حوزه بانکداری و اقتصاد و پول اسلامی، خرج گود دارد و آرای مردم تهران به‌عنوان خرج پرتاب عمل می‌کند.
آیت‌ا...حائری ادامه داد: اینکه عنوان می‌‌کنم علوم انسانی غرب خون کثیف است و احکام اسلام به‌ عنوان خون پاکیزه باید در رگ‌های جامعه اسلامی جاری شود بسیاری می‌پذیرند اما برای تاثیرگذاری و نمود پیدا کردن آن نیازمند خرج پرتاب است.

جوان‌ها هم باید استخوان‌دار شوند


نماینده ‌سابق ولی‌فقیه در استان‌ فارس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حضور استخوان‌دارها را در خبرگان‌رهبری ضرورت می‌داند یا حضور جوانان را؟ گفت: استخوان‌دارها باید نوآوری داشته باشند. جوان‌ها هم باید استخوان‌دار شوند.
وی افزود: کمال 2 رکن دارد؛ یک رکن ثبات و یک رکن تغییر. اگر ثبات نباشد تغییر موجب متلاشی‌شدن خواهد شد. از طرفی اگر تغییر نباشد ثبات باعث کهنگی، پیری و فرسودگی و مرگ می‌شود. برای رسیدن به کمال باید هر دو عنصر ثبات و تغییر را داشت. استخوان‌دارها دارای عنصر ثبات و جوانان دارای عنصر تغییر هستند، این دو با هم موجب کمال خواهند شد.
وی با بیان اینکه البته برخی افراد نعنا داغ مسایل را زیاد می‌کنند، افزود: اینکه اگر رای دادم به جهنم می‌روم یا اینکه می‌خواهند ناخن بکشند به صورت نظام، این به معنای مصادره کردن رهبری است. بهترین کار این است که معظم دانشگاه و معظم بازار با رهبری باشند. اگر همه دانشگاه و بازار باشند که چه بهتر. ما همواره یک حداکثری و یک حداقلی را مطرح می‌کنیم. جذب حداکثری و دفع حداقلی. اینکه کاری کنید که هر کس از گروه من نیست بگوییم ضدرهبری است، درست نیست.
وی افزود: زمانی آیت‌ا... مدنی اشک می‌ریخت که امام(ره) را حربه قرار ندهید. می‌گفت هر کس با کسی دعوا دارد امام(ره) را می‌گیرد دست و می‌زند بر سردیگری.
آیت‌ا... حائر‌ی ‌شیرازی در بخش دیگری از سخنانش به لزوم رعایت اخلاق اشاره کرد و گفت: «من شخصا حتی اجازه نداده‌ام در جلساتی که حضور دارم پشت سر افراد حرفی زده شود. اجازه ندادم کسی از اطرافیان و طلبه‌ها پشت سر آسیدعلی‌محمد دستغیب حرفی بزند.»

مجلس فعلی ما، مجلس عوام است


وی در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید چه خصوصیت‌هایی داشته باشند؟ گفت: قبلا هم گفته‌ام ما به یک مجلس نمی‌توانیم اکتفا کنیم. این مجلس فعلی، مجلس عوام است که براساس تقسیمات کشوری تشکیل شده است. ما نیاز به مجلس کارشناسان هم داریم، مجلسی که نمایندگان صنوف مختلف در آن عضویت داشته باشند.
نماینده ‌سابق ولی‌فقیه در استان‌فارس متذکر شد: در مجلس کنونی یک تاجر، یک کشاورز، یک صنعتگر، نداریم. اینکه گروه پژوهش مجلس درست کرده‌اند، شاهد حرف من است. زمینه کارشناسی در مجلس ضعیف است، بنابراین مرکز پژوهش‌ها را ایجاد کرده‌اند که کارشناس تزریق کند اما با تزریق کارشناس، طرح‌ها کارشناسی نمی‌شود. کسی از درون کتاب، کارشناس بیرون نمی‌آید. اینکه نماینده‌ مجلس باید حداقل فوق‌لیسانس داشته باشد، خوب است اما کفایت نمی‌کند.
آیت‌ا...حائری در پاسخ به سوالی پیرامون بررسی صلاحیت‌ها توسط هیات نظارت، گفت: ما نیازمند هیات‌های نظارت کارشناسانه‌تری هستیم. کسانی که بحث را مدیریت می‌کنند زمان انتخاب ناظران باید بیشتر دقت کنند. به همان دقتی که افراد را بررسی می‌کنند باید نظارت خود را نیز بررسی کنند.
وی ادامه داد: من در عدالت و پاکی آقایان جنتی و یزدی ذره‌ای تردید ندارم و به آن شهادت می‌دهم، آنان جز خدا هیچ منظور و نظری ندارند. نظارت می‌کنم که استناد به بند اول و بند دوم و بند سوم، گاهی آبروی افراد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و مشکلاتی پیدا می‌شود.
البته ما دور نشسته‌ایم و می‌گوییم لنگش کن. کار نظارت هم سخت است. اما هرچه ساماندهی ناظران و اینکه از طیف‌های مختلف نظار را تشکیل دهند، عادلان همه گروه‌ها را جذب کنند، قوی‌ها، امین‌های همه گروه‌ها در نظار حضور داشته باشند، بهتر است.
وی با بیان اینکه جامعه اختلاف سلیقه دارد و معنای این اختلاف سلیقه این نیست که اعتقاد به رهبری در یک سلیقه خاص محدود شود، افزود: قصد این نیست که نظار را کوچک کنم. بحث این است که باید دوره‌های آموزشی منظم ضمن خدمت داشته باشند، هرکس عضو ناظران می‌شود باید دوره‌های خاص را طی کند. دوره‌های نحوه بررسی افکار را ببیند. باید خطیر بودن کار را بداند.
آیت‌ا...حائری با بیان اینکه نمی‌توانیم بگوییم ناظران معصوم هستند، افزود: اینکه برخی بدون امتحان تایید صلاحیت شده و برخی دیگر بدون امتحان ردصلاحیت شده‌اند
معماگونه است. نمی‌توانیم بگوییم چون برخی احساساتی دارند پس در برخی مسایل کوتاهی کرده‌اند. شورای نگهبان افرادی متقی و فاضل هستند و آمده‌اند و آبرویشان را در این راه خرج کرده‌اند.
اما پس از پدر نوبت به پسر رسید تا خود را در معرض سوالت خبرنگاران قرار دهد. محمدحسن حائری که بسیاری او را به اسم شهاب‌الدین می‌شناسند
توسط آیت‌ا... حائری اینگونه معرفی شد « او می‌تواند میرزای سوم شیراز باشد، جرقه این لقب را اولین بار آیت‌ا... وحید زد...»

اصلاح‌طلبی یک گفتمان و ضرورت جامعه است


حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدحسن حائری‌شیرازی نیز با اشاره به روند ثبت نام و حضور در امتحات ورودی نمایندگی مجلس خبرگان با تاکید بر غیرسیاسی بودن این آزمون گفت: حضورم در عرصه خبرگان رهبری به توصیه خانواده خصوصا پدرم بود.
وی با تاکید براینکه حضورش در عرصه انتخابات خبرگان رهبری به ‌عنوان احساس تکلیف بوده است، خاطرنشان کرد: به‌عنوان یک کاندیدای مستقل در صحنه حاضر خواهم بود اگرچه عده‌ای از سر لطف با جامعه مدرسین برای قرار گرفتن نام من در لیست، رایزنی‌هایی کرده‌اند اما شخصا در چارچوب‌های حزبی وارد انتخابات نشده‌ام.
شهاب‌الدین حائری شیرازی تاکید کرد: انقلاب اسلامی به دو بال نیاز دارد و پرنده‌ای که یک بال دارد نمی‌تواند پرواز کند و اختلاف سلیقه اصلاح‌طلب و اصولگرا ضرورت‌های حفظ نظام هستند.
وی تاکید کرد: در جامعه‌ای که رقابت نباشد، تنبلی و رخوت و افسردگی وجود دارد و اصلاح‌طلبی یک گفتمان و ضرورت جامعه است اما اصلاح‌طلبان باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند و حرکتی که در جهت قانون اساسی نباشد، محکوم است.
محمدحسن حائری در عین حال گفت: هرکسی چه اصلاح‌طلب و چه اصولگرا اگر خارج از قانون حرکت کند، محکوم است. حائری جوان همچنین تاکید کرد که مخالف راهپیمایی‌های صورت گرفته در سال ۸۸ است و این راهپیمایی‌ها رامحکوم می‌کند.

 

ماه رویان شماره : 321