Logo3
اجلاسیه پیشکسوتان محیط‌زیست و حقوق شهروندی در مرکز استان فارس برگزار شد

اجلاسیه پیشکسوتان محیط‌زیست و حقوق شهروندی در مرکز استان فارس برگزار شد.
به گزارش ماه‌رویان در نخستین روز این اجلاسیه سه‌روزه که در دومین هفته بهمن‌ماه و با حضور رییس دفتر منطقه‌ای سازمان یونسکو و تعدادی از فعالان حوزه محیط‌زیست و حقوق شهروندی در شیراز برگزار شد، سخنرانان مختلف با تاکید بر مهجور ماندن بحث محیط‌زیست، از کم‌توجهی مسئولان در این زمینه انتقاد کردند و بر این اعتقاد بودند که محیط‌زیست قربانی نگاه عمرانی و توسعه‌ای مسئولان می‌شود.


باید به‌حال غم‌انگیز محیط‌زیست کشورمان گریه کنیم


مدیرکل اسبق سازمان حفاظت محیط‌زیست استان فارس در این نشست گفت: متاسفانه در شرایطی بسیار غم‌انگیز نظاره‌گر مرگ تدریجی زمین هستیم و شاید هرچقدر از مصیبت‌هایی که بر محیط‌زیست رفته است بگوییم،کم گفته‌ایم.
محمدحسن پیراسته با اشاره به اینکه از وضعیت استان‌های سراسر کشور بازدید کرده است، افزود: وقتی وضعیت فعلی محیط‌زیست کشور را با 40 سال پیش مقایسه می‌کنم فقط می‌توانم بگویم باید بنشینیم و بر حالی که به ناحق برای محیط‌زیست مملکت‌مان به‌وجود آورده‌ایم، گریه کنیم.
پیراسته در ادامه به دو پیام رهبر انقلاب در اسفندماه 93 و آبان‌ماه 94 در این زمینه اشاره و تصریح کرد: رهبری در ابلاغ سیاست‌های محیط‌زیستی الزام کرده‌اند که تخریب و تهدید محیط‌زیست، جرم تلقی شود و این موضوع حکایت از حساسیت بالای مساله دارد.
وی با اشاره به اصل پنجاهم قانون اساسی مبنی بر الزام حفاظت از محیط‌زیست، گفت: جامع‌تر از متن قانون اساسی خودمان برای حفاظت از محیط‌زیست در هیچ کشوری وجود ندارد اما متاسفانه در مقام اجرا ضعیف عمل کرده‌ایم.
مدیرکل اسبق سازمان حفاظت محیط‌زیست در دوران سازندگی، با بیان اینکه در پیگیری مسایل محیط‌زیستی با اهرم‌های قدرت و نگاه‌های سیاسی مواجه می‌شویم، تاکید کرد: آقای دکتر روحانی دولت خود را در سازمان محیط‌زیست دولت محیط‌زیست معرفی کرد و دغدغه خانم دکتر ابتکار هم به‌تمام معنا مباحث زیست‌محیطی است اما متاسفانه این حساسیت وقتی به شاخ و برگ‌های دولت می‌رسد شکسته می‌شود.

اغلب مسئولان عمرانی، اعتقادی به اهمیت حفاظت از محیط‌زیست ندارند


پیراسته با گلایه از بی‌مهری‌هایی که از سوی مسئولان بر محیط‌زیست وارد می‌آید، اضافه کرد: بارها در جلسات مختلف استان نسبت به این بی‌مهری‌ها و عواقب آن سخن رانده‌ایم اما متاسفانه بسیاری از مسئولان به‌ویژه در حوزه‌ توسعه عمرانی، مساله حیاتی محیط‌زیست را تشریفاتی پنداشته‌اند.
این پیشکسوت محیط‌زیست با بیان اینکه متاسفانه مسئولین مرتبط با عمران، اعتقادی به اهمیت موضوع محیط‌زیست ندارند، گفت: استانداران به‌عنوان نمایندگان دولت در استان‌ها باید نگاهبان مسایل کلان باشند اما متاسفانه می‌بینیم که این مسئولان در این زمینه نقش خود را به‌خوبی ایفا نمی‌کنند.
وی با اظهار تاسف از اینکه هیچ مسئولی از مجموعه استانداری فارس در این نشست حاضر نشده‌است، تاکید کرد: البته نمونه بزرگتر بی‌توجهی به مساله محیط‌زیست وقتی است که 32 استاندار کشور مشاوران متعددی در حوزه‌های کوچک و بزرگ دارند اما حتی یک استاندار در حوزه زیست‌محیطی مشاوری ندارد و درد ما همین است.

از ویژگی‌های بارز استاندار فعلی فارس استفاده کنید


اما انتقاد این پیشکسوت حوزه محیط‌زیست از استانداران کشور و به‌طور خاص مجموعه استانداری فارس، در حالی صورت گرفت که معاون علوم اجتماعی کمیسیون ملی یونسکو، قاطعانه از نگرش محمدعلی افشانی دفاع کرد.
شیدا مهنام با تاکید بر ویژگی‌های بارز و متفاوت استاندار فعلی استان پهناور فارس، اظهار داشت: در طی جلساتی که با مهندس افشانی داشتیم دریافتم که خوشبختانه انسانی خاص، علمی و دلسوز برای سکانداری توسعه‌ استان‌تان دارید و باید از این فرصت‌های مهم استفاده شود.

خوشبینی نماینده ایران در یونسکو


نماینده ایران در کمیسیون علوم اجتماعی یونسکو که گویا پس از تحولات سیاسی جدید در روابط ایران و جهان بسیار خوشبین شده است، اظهار داشت: شاید در سال‌های گذشته شرایط چندان خوبی وجود نداشت اما دولت فعلی نگاه مثبت‌تری به مسایل دارد و ما هم ‌بویژه در روزهای پساتحریم نسبت به همه مسایل که ناگزیر به‌هم گره خورده است، بهتر است نگاه مثبت و پرانرژی داشته باشیم.
این بانوی فعال در سازمان یونسکو با ابراز امیدواری نسبت به تحولات مثبت در زمینه مسایل مربوط به حقوق شهروندی و محیط‌زیست، بیان کرد: پس از 14 سال مجددا عضو شورای اجرایی یونسکو شده‌ایم و یقینا این سازمان می‌تواند بدون ملاحظات سیاسی، در بسیاری از خواسته‌های دوستداران محیط‌زیست و مدافعان حقوق شهروندی همراه و همسو باشد.
مهنام در پایان با اذعان به اینکه حقوقدان نیستم و مساله نیاز به بررسی حقوقی دارد اظهار داشت: با این حال من می‌دانم اینکه موضوعات مربوط به محیط‌زیست را در بند 16 قانون اساسی بیاورند، نشدنی نیست چرا که مساله‌ای مانند هوای سالم، بر بسیاری از حقوق دیگر شهروندی مقدم است.

خشکسالی یکی از مخرب‌ترین فجایع طبیعی خواهد شد


همچنین خانم اِستِر لاروِش، دبیر دفتر منطقه‌ای سازمان یونسکو در تهران که میهمان ویژه این نشست بود، در ارتباط با وضعیت فعلی محیط‌زیست در جهان گفت: افزایش وقوع موج‌های گرما و خشکسالی در بسیاری از مناطق جهان در دهه‌های پیش‌رو دور از انتظار نیست و حتی پیش‌بینی می‌شود که خشکسالی تبدیل به یکی از مخرب‌ترین فجایع طبیعی خواهد شد.
لاروش با اشاره به دلایل نگرش ویژه سازمان یونسکو به مسایل زیست‌محیطی، افزود: احتمال می‌رود که رقابت بر سر منابع کمِ آب، یکی از علل اصلی درگیری‌ها در آینده و بخصوص در این بخش از جهان خواهد بود.
وی ادامه داد: سیاره زمین با رسیدن به محدوده‌های مرزی خود تحت فشار قرار گرفته است و باید تاکید کنم که هم‌اکنون با چالش‌های پنهان زیادی مواجه هستیم.
این مسئول سازمان یونسکو با اشاره به اینکه مطابق توافقنامه پاریس، سال جاری سال تغییر جهان به سمت و سویی جدید محسوب می‌شود، اضافه کرد: در این توافقنامه هدفگذاری در تثبیت افزایش دمای کره زمین به پایین‌تر از دو درجه سانتیگراد به
تصویب رسید.

تنها دولت‌ها مسئول محیط‌زیست نیستند تک‌تک ما مسئولیم


لاروش در واکنش به برخی اظهارنگرانی‌ها نسبت به کم‌توجهی دولت‌ها به مساله محیط‌زیست،تاکید کرد: البته باید بپذیریم که تنها دولت‌ها مسئول حفاظت از زمین و محیط‌زیست نیستند بلکه تک‌تک ما به‌طور فردی نیز وظیفه و نقش مهمی در این مساله داریم.
وی افزود: بخش خصوصی نیز می‌تواند در ایجاد فناوری‌ها و صنایع سبز نقش بسیار مهمی ایجاد کنند که نمونه‌ای از آن را در همین استان فارس و کارخانه سیمان فارس شاهد هستیم.
دبیر دفتر منطقه‌ای سازمان یونسکو در تهران یادآور شد: سمن‌ها، NGOها و جامعه مدنی نیز نباید نقش خود را در افزایش آگاهی مردم و مطالبه‌گری از دولت‌ها در این زمینه نادیده بگیرند.
وی در پایان از اعلام آمادگی دفتر منطقه‌ای و مجموعه سازمان یونسکو برای حمایت از اقدامات زیست‌محیطی در استان، خبر داد.

سیاست‌ها و رفتارهای ما متناقض است


در پایان این نشست، راهدار، یکی از فعالان حوزه محیط‌زیست با طرح این پرسش که «چرا بحث محیط‌زیست اینقدر در کشور ما مهجور مانده است؟»، تاکید کرد: متاسفانه در زمینه محیط‌زیست هنوز حتی یک آموزش صحیح و پایه‌ای در کشور ما
به‌وجود نیامده است.
وی رفتارها و سیاست‌های فعلی را متضاد و متعارض توصیف کرد و گفت: وقتی سیاست‌مان را تولید سالانه بیش از یک میلیون خودرو تعیین می‌کنیم در شرایطی که ما عملا صادراتی نداریم این خودروها را در بازارهای محلی غیراستاندارد و پرمصرف خودمان عرضه می‌کنیم که در آن طی 100 کیلومتر مربع بیش از 15 لیتر بنزین می‌سوزانیم در حالی که این عدد در جهان توسعه‌یافته امروز به 5 لیتر رسیده است. راهدار با تشریح توجه نسبت به مسایل محیط‌زیست و اهمیت توجه به مسایل روانشناسی در زندگی شخصی، تصریح کرد: هرجای بدن ما به درد آید فورا به چندین پزشک مراجعه می‌کنیم اما حاضر نیستیم برای بررسی اولیه یک شاخص روانشناسی مراجعه کنیم در حالی که مساله روانشناسی پایه بسیاری از دردها و درمان‌ها است.

این فعال محیط‌زیستی، با بیان این مطلب که ما اساسا حفاظت محیط‌زیست را به‌خوبی نیاموخته‌ایم، اذعان کرد: می‌بینیم که در یک سریال یا برنامه تلویزیونی مسایل بسیار مختلفی را مطرح می‌کنند و آموزش می‌دهند ولی حتی یک کلام از بحث حفاظت
محیط‌زیست به‌صورت غیرمستقیم پیش نمی‌آید. آموزش‌ها در مدرسه‌ها هم آنقدر غریب است که بسیاری از دانش‌آموزان، چنین بحث‌هایی را اصلا درک نمی‌کنند.
پیشنهاد تشکیل
بسیج محیط‌زیست در ادارات
معاون اسبق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در ادامه گفت: در برنامه ششم، حوزه محیط‌زیست بسیار کمرنگ مطرح شده و تقریبا به یک جمله کوتاه محدود شده است.
وی با ارایه پیشنهادی مبنی بر تشکیل بسیج محیط‌زیست در ادارات، اضافه کرد: همچنین ما بر این اعتقادیم که در این وانفسای بیکاری، مسئولان مربوطه نیز به‌جای تعطیل‌کردن و تحت فشار قرار دادن کارخانه‌های کوچک، حساسیت‌شان را بر روی صنایع بزرگ منتقل کنند تا شاهد تغییرات محسوس و چشمگیر در بهبود وضعیت محیط‌زیست باشیم.

ماه رویان شماره : 321