Logo3
در مناظره انتخاباتی در دانشگاه شیراز

مناظره داغ انتخاباتی دانشگاه شیراز، در حالی بین دو کاندیدای اصلاح‌طلب و اصولگرای دهمین دوره انتخابات مجلس در حوزه شیراز برگزار شد که به‌نظر می‌رسد فرج‌اله رجبی، بیش از حسین نجابت توانست نظر دانشجویان حاضر در سالن را به‌خود جلب کند.به گزارش ماه‌رویان، در این مناظره که با عنوان اولویت‌های پیش‌روی مجلس دهم توسط انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز برگزار شده بود، موضوعاتی از جمله آزادی، چالش‌های اقتصادی، مساله رفع حصر، برجام، مواضع آیت‌ا... هاشمی مطرح شد.

از نکات جالب این مناظره جاهایی بود که حسین نجابت یکی از کاندیداهای مورد حمایت ائتلاف اصولگرایان، در واکنش به تشویق‌های مکرر همتای اصلاح‌طلب خود از سوی دانشجویان، از فرج‌اله رجبی درخواست می‌کرد که از سخنان احساسی و شعاری بپرهیزد. در جایی دیگر نیز نامزد اصلاح‌طلب مجلس در واکنش به قطع صحبت‌های خود توسط نجابت، خطاب به او گفت: «بگذارید من حرف‌هایم را بزنم بعد تا صبح اینجا می‌نشینم و با هم صحبت می‌کنیم. نترسید، جایی نمی‌روم. اصلا چرا بروم، وقتی بعد از سال‌ها تریبونی گیر آورده‌ایم برای صحبت کردن، آن را به این راحتی رها نمی‌کنم!»

آزادی هست اما کم هست!


در این مناظره حسین نجابت، کاندیدای اصولگرای شیراز درباره آزادی در کشور، گفت: «اکنون و پس از 37 سال از انقلاب در بسیاری از مفاهیم کلی انقلاب از جمله استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، به ایده‌آل‌ها بسیار نزدیک شده‌ایم.»
این اظهارنظر نجابت را فرج‌اله رجبی رد کرد و اظهار داشت: «به اعتقاد من اکنون در شرایط مطلوب نیستیم و اتفاقا حالا باید به مبانی اولیه انقلاب برگردیم تا ببینیم که آن چیزی که2/98 درصد مردم به آن رای داده‌اند، چه بوده است. در آن جمهوری اسلامی که حضرت امام (ره) مطرح و مردم حمایت کردند، جمهوریت بسیار پررنگ‌تر بود.»

مگر قرار است مثل زمان شاه باشیم؟


نجابت در این رابطه با مقایسه آزادی قبل و بعد از انقلاب، آزادی فعلی را در کشور بسیار بیشتر توصیف کرد و گفت: «سبقه دولت تدبیر و امید اصلاح‌طلبی است و انتخاب این دولت از سوی مردم نشان از آزادی موجود در کشور است.»
اما کاندیدای اصلاح‌طلب شیراز در پاسخ تاکید کرد: «مگر در شرایطی که هزاران خون پاک پای این انقلاب ریخته شد قرار است آزادی به اندازه زمان حکومت شاه باشد؟ من نمی‌گویم که الان آزادی در کشور وجود ندارد اما این حد از آزادی با حق ملت
خیلی فاصله دارد.

چرا بیشترین فسادها در دوره اصولگرایان اتفاق افتاد؟


مساله فساد اقتصادی بویژه در زمان حاکمیت اصولگرایان بر قوه مجریه سوژه دیگری در این مناظره بود. شهردار اسبق شیراز در دولت اصلاحات، فضای تک‌صدایی در دولت قبل را مهمترین دلیل بروز فسادهای اقتصادی گسترده عنوان کرد و گفت: «اصولگرایان باید به مردم بگویند که چرا بیشترین فسادهای تاریخ جمهوری اسلامی در دوره آنها اتفاق افتاده است. وقتی شاهد این همه اختلاس و فضای ناشایسته اقتصادی در یک دوره‌ای در کشور می‌شویم عقل حکم می‌کند که راه رفته اشتباه است و من نماینده تفکری بر مبنای «تغییر» هستم اگرچه همانگونه که در زمان شهرداری کلانشهر شیراز نشان داده‌ام برای پیشبرد مطلوب امور تخصصی، بنای تغییر نیروهای توانمند و متخصص غیرهمفکر را ندارم.»

اقلیت 30 درصدی اصولگرایان تمام تریبون‌ها را گرفته‌اند


کاندیدای ائتلاف اصلاح‌طلبان، بیان کرد: «در مدت زمان هشت سال دولت قبل، کشور دچار تک‌صدایی بود و در آن دوره عده‌ای از اقلیت کشور همه تریبون‌ها را در اختیار گرفتند و دیگران از فضای هر صحبتی محروم شدند. در فضایی که جایی برای سخن اصلاح‌طلبان نیست عده‌ای با اقلیت 30 درصد عادت می‌کنند که تنها خود را دیده و صالح بدانند و مابقی70 درصد جامعه را نادیده بگیرند اما مگر می‌شود تا قیامت 70 درصد نیروهای فعال کشور را بیرون گذاشت.»
نجابت در پاسخ به این موضع رجبی پیرامون تک‌صدایی در کشور، به تغییرات زیرمجموعه‌های استانداری فارس اشاره کرد و گفت: «در فارس استاندار فعلی و قبلی تمام فرمانداران را عوض کردند.» ادعای نجابت در حالی مطرح شد که طرح موضوع تک‌صدایی از سوی رجبی، پیرامون مجموعه دستگاه‌های حاکمیتی بر کشور بود نه زیرمجموعه یکی از قوای سه‌گانه.
رجبی در ادامه صحبت‌های خود، تصریح کرد: «در شرایطی که امروز حتی در رسانه‌ها مفسد اقتصادی و یا معاون اول احمدی‌نژاد را با اسامی مثل «ب. ز» و «م. ر»
خطاب می‌کنند اما مدیران جمهوری اسلامی را که جرم آنها اثبات هم نشده، با دستبند و لباس زندان و پخش علنی دادگاه نشان دادیم، اصولگرایان توپخانه‌ای به نام کیهان دارند که سید عزیز اصلاحات را می‌کوبند و الان نیز این روند برای آقای هاشمی که استوانه انقلاب اسلامی بوده در حال انجام است.»

در مورد هاشمی خوب است به گذشته خود وفا کنید


نجابت پاسخ داد: «برخی از موضع‌گیری‌های آقای هاشمی در مقابل فرمایشات صریح رهبری است که ما اصولگرایان به آن اعتراض داریم. همچنین ما منکر خدمات او به انقلاب نیستیم اما انتظار داریم در زمانی که فرزندان وی خطایی دارند از آنها
اعلام برائت کند.»
در این زمینه رجبی گفت: «همه می‌دانند که آقای هاشمی چه خدماتی به انقلاب کرده و خوب است که انسان به گذشته خود وفا داشته باشد. متاسفانه حالا اصولگرایان تاریخ را به کل وارونه روایت می‌کنند درحالی که مگر می‌شود در هفته دفاع مقدس با همه مصاحبه شود اما با فرمانده دوران جنگ مصاحبه نشود و اسمی از آن عنوان نشود؟ نمی‌شود در تاریخ جام زهر برای هاشمی روایت شود و «فتح‌المبین» برای دیگران!»

برخلاف تاکید امام، نهادهای امنیتی را وارد سیاست و اقتصاد کرده‌اند


رجبی با اشاره به حضور نظامیان در عرصه سیاست و اقتصاد، تصریح کرد: «امام راحل تاکید کردند که ورود نظامیان به عرصه سیاست ممنوع است اما متاسفانه برخی نهادهای امنیتی را وارد سیاست و اقتصاد کردند و زور مردم عادی هم به آنها نمی‌رسد. می‌بینیم که هر زمان که نهاد امنیتی به سیاست نزدیک شود نتیجه‌ای جز تک‌صدایی نخواهیم داشت. وقتی یک جامعه هم تک‌صدایی شد برخی از نهادهای امنیتی وارد اجتماع می‌شوند که در درون آنها نهادهای اقتصادی ایجاد می‌شود و در این فضا شفافیت و نظارت معنایی ندارد. فسادهای اقتصادی چندهزار میلیاردی و دکل نفت و مسایل این‌چنینی نتیجه همین تک‌صدایی بود.»

اصلاح‌طلبان خوشحال شدند احمدی‌نژاد مقابل رهبری ایستاد!


اما کاندیدای اصولگرای مجلس در حوزه انتخابیه شیراز، در پاسخ به اظهارات رجبی درباره فساد اقتصادی در دولت اصولگرایان تاکید کرد: «معاون آقای احمدی‌نژاد را چه کسانی به دادگاه کشاندند؟ خود ما پیگیر دادگاهی شدن مسئولان مجرم در
آن زمان بودیم.»
وی افزود: «ما با کسی عقد اخوت نبسته‌ایم و زمانی که احمدی‌نژاد روبه‌روی مقام معظم رهبری ایستاد اصلاح‌طلبان خوشحال شدند که بالاخره یک نفر در مقابل رهبری ایستاده است.»

متن نهایی برجام برای ما هیچ ارزشی ندارد


نجابت در ارتباط با موضوع برجام نیز بیان کرد: «بنده دبیر کمیسیون برجام در مجلس بودم. متن نهایی برای ما هیچ ارزشی ندارد و تنها نحوه اجرای برجام مهم است. من جزو منتقدان برجام هستم اما به ضرورت وارد مذاکره شدیم و تفاوت ما با اصلاح‌طلبان در رویکرد تیم مذاکره‌کننده بود. مذاکره‌کنندگان، توسعه و رشد ما را در پیوند با بین‌الملل و جهانی یکپارچه می‌بینند ولی ما این را قبول نداریم. به‌هرحال اگر برجام در اجرا سیر منفی در پیش گیرد، ملت و کشور به قهقرا دچار می‌شود.»

برای اجرای درست برجام به من رای دهید!


نماینده ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در شهر شیراز گفت: «برجام ما را از سخت‌ترین و حساس‌ترین برهه‌های نظام نجات داد و من دست تیم مذاکره‌کننده را می‌بوسم. اگر ما به توافق برجام نرسیده بودیم برخی کشورها از جمله عربستان و ترکیه قصد داشتند به منافع ملی ما لطمه بزنند. رجبی خطاب به دانشجویان با کنایه و شوخی گفت: «برای اجرای درست برجام به من رای دهید.»

 

ماه رویان شماره : 324