Logo3
استاندار فارس

استاندار فارس حاکمیت بر سرنوشت مردم را حق خود مردم دانست و گفت: اولین حق مردم، حاکمیت بر سرنوشت خودشان است که از مسیر انتخابات و رای دادن محقق می‌شود.سيد محمدعلي افشاني در گردهمايي كانديداهاي انتخابات دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي از حوزه‌هاي 15‌گانه فارس كه در شيراز برگزار شد، گفت: «اگر نهادهای اجتماعی و احزاب قدرت بگیرند، کسانی که وارد عرصه انتخابات می‌شوند، چون از فیلتر احزاب عبور کرده‌اند، بدون تردید افرادی توانمند و باتجربه خواهند بود. تا زمانی که این احزاب شکل نگیرند و نهادهای اجتماعی نیز قدرتمند نباشند، نمی‌توان اطمینان داشت که نوع انتخاب مردم یک انتخاب بدون نقص خواهد بود.»

استاندار فارس یکی از دلایل مطرح شدن مسایل قومی و قبیله‌ای را نبود احزاب و نهادهای اجتماعی دانست و افزود: «اگر ما در مسیر فعالیت احزاب گام برداریم و بکوشیم احزاب و نهادهای اجتماعی محور انتخابات شوند، دیگر نگران قومی و طایفه‌ای شدن انتخابات نخواهیم بود. یکی از مهمترین کارکردهای انتخابات باید این باشد که تفکرات ایلی، طایفه‌ای و شهرستانی در آن حذف شود و انتخاب افرادی که بتوانند پاسخگو باشند مبنا قرار گیرد.

کارکرد اصلی انتخاباتاجتماعی است


وی گفت: «با وجود اینکه انتخابات دارای کارکرد اجتماعی است اما آنقدر بر وجهه سیاسی آن تاکید شده که به عنوان یک کار سیاسی از آن یاد می‌شود.»
افشانی، با اشاره به اینکه، انتخابات باید عامل اتحاد و انسجام ملی باشد، بیان کرد: «هرچه از این موضوع فاصله بگیریم به سمت واگرایی می‌رویم به همین سبب ما موظفیم بکوشیم تا در نهایت، انتخاب مردم به دور از عوامل واگرایی باشد. اتحاد و همدلی لازمه زندگی مسالمت‌آمیز است و باید همه در مسیری گام برداریم که شکاف اجتماعی روز به روز کمتر و کینه و نفرت کنار گذاشته شود و انتخابات نیز به عامل اتحاد و یکپارچگی کشور
تبدیل شود.»

انتخابات، ابزار حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است


استاندار فارس ادامه داد: «انتخابات ابزار حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است از این رو هرچه مشارکت مردم بیشتر باشد مقبولیت نظام هم به همان میزان بیشتر خواهد شد و این در دنیا یک معیار است که هرچه جامعه توسعه‌یافته‌تر باشد امکان انتخاب مردم بیشتر است. مردم دارای حقوقی هستند که اولین آن حق حاکمیت بر سرنوشت خودشان است که با رای دادن محقق می‌شود. یقینا دوران انتخابات فرصت مناسبی برای ارتقای آگاهی مردم نسبت به حقوق
خودشان است.»

صیانت از رای مردم وظیفه مسئولان است


وی ضمن تاکید بر لزوم صیانت از رای مردم گفت: «همه ما تلاش خواهیم کرد که انتخابات درست برگزار شود و نتیجه انتخابات رای مردم باشد و اگر مشاهده کنیم کسی برای خدشه‌دار کردن رای مردم اقدام می‌کند با آن برخورد خواهیم کرد. رعایت حرمت رای مردم بسیار مهم است و مردم نیز بدانند که ارزش رای آنها بسیار بالاست و نباید اجازه دهند که عده‌ای روی رای آنها قیمت‌گذاری کنند. استاندار فارس افزود: «البته مردم بسیار آگاه و فهیم هستند و باید به آنها اعتماد کرد و اجازه داد که خودشان انتخاب کنند.»

اینکه وزارت کشور فقط مسئول اجرای انتخابات است، درست نیست


افشاني اضافه كرد: «اينكه بگوييم وزارت کشور فقط مسئول اجرای انتخابات است، صحیح نیست، بلکه این وزارتخانه مسئول اجرای قانون انتخابات است و برگزاری انتخابات هم بخشی از اجرای قانون انتخابات محسوب مي‌شود. بر همین اساس و با توجه به وظیفه‌ای که بر عهده وزارت کشور است، در زمان برگزاری انتخابات، بازرسانی را به طور خاص و به میزان مورد نیاز به شعب و بخش‌ها اعزام می‌کنیم تا از صحت اجرای قانون انتخابات اطمینان حاصل کنیم.

در انتخابات جانبداری نخواهیم کرد


افشانی تصريح کرد: «ما از هیچ جریان سیاسی جانبداری نخواهیم کرد و فقط تلاش خواهیم کرد تا از رای مردم که بالاترین دستاورد انقلاب است، دفاع کنیم. لازم است از تلاش‌های تمام دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات قدردانی کنم و امیدواری هستم که با اقداماتی که تا به امروز در این زمینه انجام شده و بویژه دوره‌های آموزشی پیش‌بینی شده برای فرمانداران، شاهد برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور باشیم.»

 

ماه رویان شماره : 324