Logo3
سه نفر از لیست 4 نفره امید شیراز مسافر بهارستان شدند

اوایل هفته پیش بود که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فارس، با رونمایی از لیست ائتلاف اصلاحات و حامیان دولت یک شوک سیاسی به جامعه‌ای داد که چند روز منتظر شنیدن نام نامزدهای اصلاح‌طلبان در حوزه انتخابیه شیراز بودند.

مسعود رضایی، فرج اله رجبی، علی اکبری و مهدی شیخ موحد اسامی بودند که روز نخست هفته گذشته به عنوان نفرات منتخب اصلاح‌طلبان و گروه‌هایحامی دولت معرفی شدند.


اما هنوز چند ساعت از اعلام غیررسمی این لیست نگذشته بود که زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال تغییر در این فهرست فضای سیاسی استان را پر کرد.
فردای روزی که این لیست اعلام شد، مهدی شیخ موحد با انصراف از حضور در انتخابات به شایعات موجود مبنی بر ایراد فشار به این کاندیدای انتخابات دامن زد تا شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فارس برای تکمیل لیست نهایی خود جلسه فوق‌العاده تشکیل دهد.

پارسایی به لیست اضافه می‌شود


پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان بهرام پارسایی به جای شیخ موحد به لیست امید شیراز اضافه شد تا با این کار یک دندانپزشک به لیست اصلاح‌طلبان شیراز اضافه شود.
ترکیب یک مهندس و مدیر اجرایی، یک دندانپزشک و فعال در حوزه محیط‌زیست، یک فرهنگی بازنشسته و فعال سیاسی و یک مدیر باسابقه اجرایی گرچه در ابتدای امر باعث تعجب برخی تحلیلگران شد اما لیستی که اصولگرایان آن را غریب می خوانند، ظرف مدت دو روز و با کمک فاکتورهایی نظیر پیام بزرگان اصلاحات، فعالیت‌های تشکیلاتی شورای هماهنگی و پایگاه رای کاندیداهای حاضر لیست موج لزوم شرکت در انتخابات در شیراز ایجاد کرد.

 

اصلاح‌طلبان مظلوم در تبلیغات


در حالی‌که کاندیداهای اصولگرا با هزینه‌های گزاف اقدام به تبلیغات آنچنانی کرده، اصلاح‌طلباندر این حوزه نیز مظلوم واقع شدند.کاندیداهای جناح مقابل که برخی شهره و آوازه شام و نهار انتخاباتی آنها به فضای مجازی نیز کشیده شده بود با ژست‌های متفاوت اقلام تبلیغاتی خود را در تیراژ و حجم وسیع و با نگاهی که غرور پیروزی پیش از هنگام در آن دیده می‌شد
توزیع کردند و به در و دیوار شهر چسباندند. شاید این عده گمان نمی‌کردند که مشارکت بالای 60 درصد مردم فارس و نزدیک به 60 درصد مردم شیراز در روز هفتم اسفند حکم عدم حضور آنها در انتخابات را صادر خواهد کرد.

یا لیست یا هیچ


اما در آن سوی کارزار، ائتلاف اصلاح‌طلبان که وحدت و همدلی را سرلوحه کار خود قرار داده بود با برپایی چندین میتینگ انتخاباتی مشترک پایگاه رای خود ر ابه رخ حریف کشید.در این میتینگ‌های انتخاباتی بود که کاندیداهای لیست امید بر وحدت و تمکین از لیست نزد هواداران خود تاکید کردند. سرانجام روز 7 اسفند فرارسید.گزارش‌ها حاکی از استقبال و حضور گسترده مردم در حوزه‌های اخذ رای داشت. این حضور لحظه به لحظه امید به رای آوردن لیست امید را در شیراز افزایش می‌داد.
شواهد و قراین موجود حکایت از اقبال عمومی مردم به لیست امید داشت. بسیاری از کسانی که برای رای دادن به حوزه‌ها مراجعه می‌کردند فارغ از هرگونه نگاه قومی قبیله و خویشاوندی و بعضا با دردست داشتن لیست امید، نام رجبی، پارسایی، رضایی و اکبری را در تعرفه آبی رنگ انتخاباتی خود می‌نوشتند.

بهرام پارسایی رکورد زد


سرانجام شمارش آرا آغاز شد. لحظه به لحظه کاندیداهای لیست امید از دیگر رقبا پیشی گرفتند اما پارسایی با کسب ۱۹۷۴۷۱ رای بالاترین آرای مردم را به خود اختصاص داد. اتفاقی که در تاریخ انتخابات حوزه شیراز بی‌سابقه بوده است.
پس از انتخابات مجلس ششم که جلیل سازگارنژاد بالای ۱۸۰ هزار رای کسب کرده بود تاکنون این رکورد دست‌نخورده باقی مانده بود و حتا فامیلی دستغیب هم نتوانسته بود رکورد او را بشکند تا اینکه یک اصلاح‌طلب دیگر به نام بهرام پارسایی در انتخابات دهمین دوره توانست از آرای سازگارنژاد پیشی بگیرد.
با اعلام نتایج نهایی انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان شیراز، بهرام پارسایی و فرج‌اله رجبی راهی بهارستان شدند و رفتن مسعود رضایی در یک مرحله در پرده‌ای از ابهام باقی ماند تا اینکه پس از شمارش کلیه صندوق‌ها مسعود رضایی نیز به جمع دو نفر نخست پیوست تا اصلاح‌طلبان این بار و پس از 12 سال کاندیدای اصلاح‌طلب روانه بهارستان کنند.
اما این دسته از سیاسیون که معتقدند گام دوم هنوز به اتمام نرسیده است تمام هم و غم خود را به کار بسته‌اند تا در مرحله دوم انتخابات با حمایت همه‌جانبه از علی اکبری آسمان شیراز را همچون آسمان تهران آبی کنند و مردم این شهر را نسبت به آینده امیدوار!

 

ماه رویان شماره : 325