Logo3
در مراسم معارفه مدیر شعب بانک مسکن فارس مطرح شد

در حالی مراسم تودیع و معارفه مدیران قدیم و جدیدِ شعب بانک مسکن استان فارس با حضور مسئولان مختلف کشوری و استانی برگزار شد که بسیاری امیدوارند علی کمالی، بتواند در تکمیل اقدامات خوب محمدحسن علمداری، همچنان گلیم این استان را از آب گل‌آلود وضعیت وخیم مسکن، بیرون بکشد. هرچند تردیدی نیست که رسیدن به بزرگ‌ترین آرزوی اقتصادی اقشار متوسط یعنی خانه‌دار شدن، به عوامل متفاوتی گره خورده است. موضوعی که نقش‌آفرینی بانک مسکن در کمک به آن، از سوی مدیرعامل بانک مسکن، سرمایه اصلی این بانک توصیف شده است.

مدیرعامل بانک مسکن کشور در این مراسم با اعلام رتبه پنجم بانک مسکن استان فارس در کشور گفت: البته از مدیر جدید این بانک در استان فارس قول گرفتیم تا پایان سال 96 رتبه استان ارتقا یابد که می‌دانیم چنین کاری سخت اما شدنی است.
بنابر اظهارات محمدهاشم بت‌شکن، «رشد حداقل 50درصدی منابع و سپرده‌ها، افزایش میزان منابع ارزان‌ قیمت از کل منابع بانک به 10درصد، صعود به رتبه 4 کشوری، چهار برابر شدن شاخص بانک در صدور ضمانت‌نامه، افزایش دو درصدی سهم بازار بانک مسکن به 12درصد کل منابع استان، کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به زیر یک درصد، پایان فروش اقساطی مسکن مهر، بهینه‌سازی شبکه و افزایش 10 واحدی و رسیدن به 13 شعبه یک‌هزار میلیاردی در فارس»، از جمله برنامه‌های یک و دو ساله پیش‌روی بانک مسکن فارس خواهد بود.
البته مدیرعامل بانک مسکن کشور در رابطه با تحقق کامل این برنامه‌ها، اذعان کرد: می‌دانیم این کارها به‌سادگی امکان‌پذیر نیست اما با توانمندی‌ها و تجارب مدیر جدید بانک مسکن در فارس و نیز ظرفیت‌های مختلف در استان، باور داریم که کاری سخت اما شدنی است.
اما در حالی‌که هم‌اکنون 87 شعبه بانک مسکن در استان فارس فعال است، بت‌شکن از برنامه‌هایی از جمله بهینه‌سازی شبکه در این استان خبر داد که ممکن است طی آن شعب ناکارآمد و یا کم‌بازده مطابق اصول کارشناسی جابه‌جا، ادغام یا شعب جدید ایجاد شود.
این مسئول بانکی همچنین رعایت «بهداشت اعتباری» را شرط منطقی پرداخت تسهیلات برای ایجاد حداقل میزان مطالبات معوق اعلام کرد و یادآور شد: البته با در نظر گرفتن رتبه خوب فارس می‌توانیم اعطای تسهیلات را از افتخارات بانک مسکن در فارس بدانیم ضمن آنکه بانک مسکن پایین‌ترین آمار مطالبات معوق را در نظام بانکی دارد.
وی با تاکید بر تخصصی و غیرتجاری بودن بانک مسکن، اولویت‌های این بانک را تجهیز و تخصیص منابع در کمک به سیاست‌های توسعه‌ای دولت از قبیل بافت فرسوده، مسکن مهر، مسکن اجتماعی یا صاحب‌خانه کردن خانه‌اولی‌ها دانست.

اظهارنظر جالب درباره پزشکان ساختمان‌ساز شیرازی


مدیرعامل بانک مسکن، صنعت ساختمان را پیشران حرکت توسعه‌ای کشور توصیف کرد و اظهار داشت: «بخش مسکن و ساختمان در راستای تاکیدات رهبری مبنی بر درون‌زایی اقتصاد محسوب می‌شود. ضمن آنکه هر یک واحد ارزش‌افزوده در بخش مسکن با توجه به اشتغال فراگیر دو واحد ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند و به ایجاد اشتغال برای کارگران بدون سطح تحصیلات تا محصلان رده‌بالا می‌شود که چنین ویژگی حتی در قیاس با حوزه‌های مهم دیگری همچون پتروشیمی، منحصر به فرد است.»
وی افزود:«معتقدم اگر دولت مسئولیت جرقه‌ ابتدایی کار را بر عهده بگیرد یقینا مردم نیز وارد این حوزه می‌شوند. در همین استان فارس به‌قدر کافی پزشک پولدار وجود دارد و بسیاری از آنان ساختمان‌سازی می‌کنند که این موضوع حاکی از جذابیت‌های بخش مسکن است البته این جذابیت‌ها برای فعال شدن، تنها به اهرمی نیاز دارد.»

خبرهای خوشی در راه مسکن است


بت‌شکن در ادامه از خبرهای خوشی در حوزه مسكن سخن گفت که به زودی از سوی شورای پول و اعتبار به مردم اعلام می‌شود از جمله چند طرح جدید بویژه در حوزه صندوق یكم و حساب پس‌انداز بانك مسكن كه از هفته آینده طرح عاملیت تضمین اقساط در شعب بانك مسكن كشور اجرا می شود و طی آن بدون تسهیلات ریالی، كارمزد بانكی ایجاد می‌شود.
مدیرعامل شعب بانك مسكن ایران همچنین با تقدیر از زحمات ۸ ساله محمدحسن علمداری در سطوح مختلف بانک مسکن فارس، گفت: مدیر جدید شعب این بانک در فارس نیز در ارزیابی عملكرد، از جمله برترین‌های کشور بوده است و این موضوع برای بخش مسکن فارس می‌تواند امیدوارکننده تلقی شود.

انتقاد معاون استاندار از برخی بانک‌های استان


در ادامه نوبت به معاون عمرانی استاندار فارس رسید؛ خلیل رضاییان از بانك‌هایی كه به زعم وی منابع و سپرده‌های مردمی فراوانی جذب می‌کنند اما در پرداخت تسهیلات به مردم كوتاهی می‌كنند، انتقاد کرد و تاکید کرد: متاسفانه در فارس این مشكل را داریم كه علی‌رغم جمع شدن منابع بالای بانكی اما از لحاظ مصارف نسبت به بسیاری از استان‌های کشور عقب هستیم.
رضاییان گفت: البته بانك مسكن نه تنها میانگین‌ها را رعایت كرده بلكه از نرخ میانگین تسهیلات نیز پا را فراتر گذاشته و هم اندازه منابع جمع شده، تسهیلات پرداخت كرده است.

علی‌رغم رکود بر بازار کشور ساخت و ساز در فارس جریان داشت


وی در بخش دیگری از اظهارات خود، با بیان این كه رونق بخش مسكن، اشتغال در سایر بخش‌ها را نیز به دنبال دارد، اظهار داشت: خوشبختانه آقای علمداری با جسارت لازم و پرداخت به‌موقع تسهیلات، شرایطی را مهیا کرد که علی‌رغم ركود حاكم بر بازار، ساخت‌و‌سازدر استان فارس به‌خوبی جریان داشته باشد.
وی افزود: البته خوشبختانه بانك مسكن فارس در ارزیابی عملكرد جزو‌ سه استان برتر انتخاب شد و خوشحالیم كه علی كمالی مدیر جدید شعب بانك مسكن استان نیز پیش از این در استان هرمزگان توانسته بود آن استان را به استان برتر در ارزیابی عملكرد تبدیل کند.

پرداخت 18 هزار میلیارد ریال وام طی سه سال


مدیر سابق شعب بانك مسكن فارس نیز «درخواست وقت و مهلت بیشتر برای پرداخت اقساط تسهیلات مسكن مهر، كاهش سپرده قانونی سپرده‌های ممتاز و افزایش چندباره سطح تسهیلات مسكن مهر» را از جمله اتفاقات خوبی برشمرد كه توسط هیات مدیره و روسای این بانك حادث شده و باعث شد طی دوران ركود در صنعت ساختمان، بهترین خدمات به مردم عرضه شود.
محمدحسن علمداری همچنین رشد ۱۳۵ درصدی منابع و رشد ۵۵ درصدی مصارف را از جمله عملكردهای خود در طی ۳ سال مدیریت در این بانك عنوان کرد و افزود: در این سه سال ۱۸ هزار میلیارد ریال منابع جذب و به همین میزان تسهیلات پرداخت شد.
وی اضافه كرد: امسال با وجود ركود شدید حاكم بر بازار موفق شدیم نزدیك به ۱۰هزار واحد در قالب مجتمع‌سازی، تسهیلات پرداخت كنیم كه البته این رقم جدا از پرداخت تسهیلات در خرید و یا ساخت به صورت تك‌واحدی و نیز پرداخت تسهیلات در سایر بخش‌ها بوده است.

مدیریت سنتی و استبدادی سال‌هاست منسوخ شده


علی كمالی مدیر جدید شعب بانك مسكن فارس نیز گفت: راه ما و منش ما همان راه آقای علمداری است و مسیری جز این مسیر، در پیش گرفته نخواهد شد.
وی با بیان این كه مدیریت سنتی و استبدادی سال‌هاست منسوخ شده، افزود: تلاش می‌كنم مدیریت مشاركتی را در استان فارس اجرا كنم که البته در این راه نیاز به همراهی و همكاری تك‌تك همكارانم در بانك مسكن استان
فارس است.
حالا باید دید مدیر جدید بانک مسکن استان فارس، تا چقدر می‌تواند از اعتبار و افتخارات پیشین خود در سیستم بانکی دفاع کند و در وضعیت کاهش رکود در مسکن و رونق آن در سطح استان فارس، نقش‌آفرینی کند.

 

ماه رویان شماره : 325