Logo3
معاون مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد فارس

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در واکنش به برخی انتقادات پیرامون جشنواره مطبوعات استان در شهر لار گفت: شبهه‌ای در این زمینه وجود نداشته و روند برگزاری جشنواره بر اساس سیاست‌های کلی فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته است.

صابر سهرابی با اشاره به استقبال خوب از این جشنواره که دبیرخانه آن برای اولین بار در شهر لار دایر شده بود، اظهار داشت: حدود 400 اثر به این دبیرخانه ارسال شده که پس از پالایش و داوری آثار، نتایج آن از طریق رسانه‌ها اطلاع‌رسانی شد.
وی با اشاره به شیوه‌نامه‌ی جدیدی که اول اسفندماه معاونت مطبوعاتی ارشاد ابلاغ کرده است، گفت: با توجه به اینکه در سال‌های اخیر به‌رغم برگزاری جشنواره‌های متعدد در حوزه‌های مختلف هنری، در حوزه مطبوعات جشنواره‌‌ای نداشتیم، برای وزارت ارشاد تعریف یک شیوه‌نامه جدید در زمینه برگزاری اصولی و علمی جشنواره‌ها بسیار مهم و ضروری بود.
سهرابی از واگذاری جشنواره‌های مطبوعات به مراکز استان‌ها مطابق این شیوه‌نامه خبر داد و خاطرنشان کرد: با توجه به استقبال بسیار خوبی که صورت می‌گیرد انشاءا... در سال جدید سطح این جشنواره از استانی به منطقه‌ای تبدیل خواهد شد و با برنامه‌های مفصلی که پیش‌بینی کرده‌ایم، امیدوار هستیم که بتوانیم یک جشنواره منطقه‌ای با کیفیت مطلوب برگزار کنیم.
این مسئول با اشاره به انتقاداتی پیرامون انتخاب شهر لار برای برگزاری این جشنواره تاکید کرد: هیچگونه شبهه‌ای در این زمینه وجود نداشته و انتخاب محل برگزاری هم بنا بر سیاست کلی فرهنگ و ارشاد و نیز درخواست اداره فرهنگ و ارشاد شهر میزبان بوده و ارتباطی به افراد و مقامات این اداره‌کل نداشته است.
سهرابی تصریح کرد: به‌طور کلی سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد تمرکززدایی است و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد فارس نیز خود را تابع سیاست‌های وزارتی می‌داند.
معاون فرهنگ و ارشاد فارس افزود: سیاست این نهاد تقسیم مکان‌های جشنواره‌های استانی در شهرستان‌های مختلف است تا از این طریق شهرستان‌ها به خودباوری برسند و خود را برای برگزاری جشنواره‌های کشوری توانمند کنند.
وی با دفاع از این سیاست وزارتی تاکید کرد: نتیجه سیاست توزیع جشنواره‌ها در مناطق مختلف استان‌ها می‌تواند شناسایی و تقویت پتانسیل‌های آن مناطق باشد و از این رو این سیاست در سال‌های آتی نیز ادامه خواهد یافت.
سهرابی با یادآوری برگزاری جشنواره ملی کَل گراش برای سیزدهمین سال متوالی، اضافه کرد: هرکدام از شهرستان‌ها که برای برگزاری جشنواره‌ها اعلام آمادگی کنند و بسترهای لازم را هم داشته باشد به‌عنوان میزبان انتخاب خواهند شد.
معاون مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث‌هایی پیرامون اطلاع‌رسانی این جشنواره نیز گفت: اسناد انتشار این فراخوان از سوی سایت‌ها و جراید استان موجود است و در سایت اصلی اداره‌کل نیز همواره اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت می‌گرفت؛ البته خود رسانه‌ها تا حدی این موضوع را دست پایین گرفتند که امیدواریم در سال‌های آینده از این فرصت‌ها استفاده بهتری صورت گیرد. گفتنی است سیروس رومی، غلامرضا خوش‌اقبال و مجید مشفق داوری جشنواره مطبوعات فارس را در شهر لار بر عهده داشتند.

 

ماه رویان شماره : 326