Logo3
اولین واکنش استاندار فارس به نتایج انتخابات

استاندار فارس، در اولین اظهارات خود پس از اعلام نتایج انتخابات، در واکنش به خواسته‌ها پیرامون تغییر برخی مسئولان، تاکید کرد: اگر قرار باشد با تصاحب کرسی‌های مجلس، همه مخالفان خود را در بقیه پست‌ها کنار بگذاریم پس آنها هم حق داشتند که در دوران مسئولیت‌شان، ما را کنار می‌گذاشتند.

سید محمدعلی افشانی در یک نشست خبری پس از انتخابات، با اعلام رضایت از نحوه برگزاری انتخابات در استان فارس، گفت: «بسیار خوشحال هستیم که انتخاباتی باشکوه، با مشارکت 65 درصدی مردم یعنی سه درصد بیش از میانگین کشوری و بدون کوچکترین مشکل امنیتی در سطح استان برگزار شده است. خوشبختانه هیچ گونه مشکل امنیتی، اختلاف نظر یا هر گونه شائبه‌ای در این انتخابات به‌وجود نیامد. این موضوع مرهون تلاش مردم، ستاد انتخابات، فرمانداری‌ها، هیات‌های اجرایی و نظارت و بازرسی، شورای تامین، نیروهای سپاه و بسیج و نیز اصحاب رسانه بوده و لازم است از همه آنها تقدیر کنم. مردم به‌واقع کاری کردند کارستان.»

خواست مردم همین است که به صندوق ریخته شد


وی انتخاب مردم را در هر شرایطی قابل احترام توصیف کرد و اظهار داشت: «خواست مردم همین است که به صندوق‌ها ریخته شد و باید به خواست و مطالبات آنها توجه کنیم. البته فراموش هم نکنیم که نمایندگان حالا دیگر نماینده یک گروه، جریان و حتی استان نیستند بلکه نماینده کل مردم استان و حتی کشور هستند.»
افشانی در ادامه افزود: «آزادگی، وصف بارز ایرانیان است. من به آزادی ایمان دارم و یقین دارم که هرکس بخواهد با این ملت راحت زندگی کند قبل از هرچیز باید به آزادی احترام بگذارد.»
استاندار فارس اضافه کرد: «به‌هرحال این قطرات رای مردم، اقیانوسی ساخته که باید قدر آن را بدانیم. حالا زمان آن است که کینه‌ها، نفرت‌ها و رقابت‌ها را به اتحاد، همدلی و همزبانی که نیاز حقیقی جامعه است تبدیل کنیم. جامعه ما به شادی، امید و
وحدت نیازمند است.»

معیار ما عملکرد و سلامت افراد است نه گرایش سیاسی


مقام ارشد اجرایی استان فارس در ادامه به برخی از خواسته‌ها مبنی بر لزوم تغییرات در زیرمجموعه‌های اداری تا پیش از انتخابات اشاره کرد و گفت: «در این 6 ماه خیلی‌ها تغییر در برخی نهادهای اجرایی انتخابات از جمله فرمانداری‌ها را از ما مطالبه می‌کردند اما برای من حضور و مشارکت مردم اولویت بود نه مسایل دیگر. من برادرانه از همه می‌خواهم در قضاوت پیرامون مقامات مختلف استان، عملکرد اجرایی و توان مدیریتی افراد و نیز سلامت اقتصادی و اخلاقی آن‌‌ها را مبنا قرار دهید نه گرایش سیاسی افراد.»

تصمیمات من نه تحت‌‌تاثیر نمایندگان قبل بود و نه نمایندگان فعلی


افشانی در پاسخ به اظهارنظر خبرنگاری مبنی بر اینکه با روشن شدن نتیجه انتخابات، فصل تغییر مدیران غیرهمسو فرا رسیده است، تاکید کرد: «ملاک ما گرایش سیاسی نبود که بعد از تغییر نمایندگان، معیارهای چینش مسئولین را نیز تغییر دهیم؛ اگر قرار باشد با به دست آوردن کرسی‌های مجلس، همه مخالفان خود را در بقیه پست‌ها کنار بگذاریم پس تفاوت ما چیست؟ در این صورت آنها هم حق داشتند که در دوران مسئولیت‌شان، ما را کنار می‌گذاشتند. سیاست امروز کشور ما باید مبتنی بر همگرایی
باشد نه واگرایی.»
وی افزود: «نمایندگان قبلی استان در مجلس نیز برای من قابل احترام بودند و همواره به آنها هم با نگاه نماینده مردم برخورد کردم اما نه آن زمان و نه حالا با انتخاب نمایندگان جدید تحت تاثیر افراد یا مسایل خاص تصمیم نگرفتم و نخواهم گرفت. خواهش من این است که ذهنتان را به سمتی نبرید که با تغییر نمایندگان، چند مسئول عوض شود و مشکلات از این طریق حل شود.»

با 41 سال سابقه سیاسیتحت فشار تصمیم نمی‌گیرم


افشانی با یادآوری اینکه سابقه 41 سال کار سیاسی و 37 سال مسئولیت اجرایی در کارنامه خود دارد، تصریح کرد: «ممکن است افرادی در برهه‌های مختلف برای برخی مسئولیت‌ها به من فشار بیاورند اما همانطور که گفتم معیار من توانایی و سلامت افراد است و تردید نکنید که چنین معیارهایی هم به نتایج خوبی در استان ختم خواهد شد.»
وی ادامه داد: «من در دولت اصلاحات رییس یک سازمان کشوری بودم که 30 مدیرکل استانی زیرمجموعه آن بود. در همان دوران اصلاحات هم همین اعتقاد را داشتم و برخی از مدیران و معاونین زیرمجموعه سازمان را از میان افراد قوی اما با تفکر سیاسی مقابل خودم انتخاب می‌کردم.»

اگر درایت مسئولان نبود در برخی شهرستان‌ها اتفاقات بدی می‌افتاد


استاندار فارس در بخش دیگری از این نشست به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی درباره بازداشت خبرنگاری در جهرم، اظهار داشت: «امیدوار هستم این بازداشت از موضع کار حرفه‌ای خبرنگاری نبوده باشد اما حتما پیگیری دقیق خواهم کرد و نتیجه را اعلام می‌کنم. البته باید بدانیم که در انتخابات گاهی مسئولان امنیتی تصمیمی می‌گرفتند که احتمالا خوشایند نبود اما ضروری بود.»
افشانی اضافه کرد: «پیش از انتخابات از وزارت کشور وضعیت چند شهر و استان را قرمز اعلام کردند و فارس هم مشمول این وضعیت بود. با این وجود دیدید که کوچکترین خللی به‌وجود نیامد. البته یقین بدانید که اگر شورای تامین نبود شاید در برخی از شهرستان‌ها اتفاقات بدی می‌افتاد.»
وی در ادامه تاکید کرد: «اما خوشبختانه با همکاری همه نهادهای مرتبط از جمله دادگستری، هر شهری را که احساس می‌کردیم ممکن است مشکلی پیش بیاید، هلی‌کوپتر و ابزارهای کنترلی امنیتی بر سر آن شهر اعزام می‌کردیم و نتیجه تلاش‌های همه، برگزاری این انتخابات سالم و بی‌حاشیه بود؛ به‌طوری که حالا در برخی اظهارنظرهای مسئولان کشوری، استان فارس را استان فرهنگ و برازنده صفات و القاب خود توصیف می‌کنند.»
استاندار فارس در پایان تفکر حاکم بر تیم مدیریتی فارس را مبتنی بر حرکت منطقی و اصولی در مسیر توسعه عنوان کرد و از مردم، مسئولان، رسانه‌ها و همه اقشار استان خواست با کنار گذاشتن مسایل جانبی و حاشیه‌ای، تمام فکر و توان خود را بر روی توسعه و پیشرفت استان فارس متمرکز کنند.

 

ماه رویان شماره : 326