Logo3
رقبای توخالی روحانی روی رینگ ریاست جمهوری

رییس هیئت رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست می‌گوید: در مورد رفع تحریم‌ها و تأثیر آن بر اقتصاد کشور باید قضاوت منصفانه‌ای داشته باشیم؛ مگر یک‌شبه تحریم‌های اقتصادی بر کشور و زندگی مردم اثر گذاشته است که حالا بخواهیم و بگوییم که چرا یک‌شبه رفع تحریم‌ها بر اقتصاد کشور اثر نمی‌گذارد؟

حجت‌الاسلام محمد اشرفی‌اصفهانی رییس هیئت رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری، همزمان با ورود دولت یازدهم به چهارمین سال فعالیت خود، درباره عملکرد حسن روحانی و میزان موفقیت دولت وی در سه سال گذشته اظهار می‌کند: متأسفانه آقای روحانی میراث‌دار خرابی‌های محمود احمدی‌نژاد است و وی زمانی دولت را تحویل گرفت که مشکلات بسیاری در حوزه‌های داخلی و خارجی وجود داشت چرا که ویرانی‌های ریاست جمهوری 8ساله دولت‌های نهم و دهم کم نبودند.
وی در این باره اضافه می‌کند: برخی‌ انتظار دارند تمام شعارها و وعده‌هایی که روحانی در زمان انتخابات سال92 بیان کرده بود به طور کامل در این سه سال محقق شوند. در حالی‌که هر فردی هم که جای روحانی رییس‌جمهور می‌شد نمی‌توانست در این سه سال به مشکلات 8ساله‌‌ای که دولت‌های نهم و دهم به وجود آورد خاتمه دهد.

*روابط امروز ایران با جهان با چند سال پیش قابل مقایسه نیست

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه «دولت تدبیر و امید تاکنون عملکرد خوب و قابل قبولی داشته است»، می افزاید: تحریم‌ها مهمترین مسئله‌ در ایران بود که با تلاش‌های روحانی و تیم وزارت خارجه، گام‌های بسیار خوبی برای لغو آن‌ها برداشته شد.
او در ادامه به برجام اشاره می‌کند و می‌گوید: شاید برجام به طور کامل و 100درصد اجرایی نشده باشد، اما همین که با دنیا در تعامل باشیم، خصومت‌ها با دیگر کشورها برداشته شوند و روزنه‌های امید در دل و جان مردم به وجود بیاید، ارزشمند تلقی می‌شود.
اشرفی‌اصفهانی با تأکید بر اینکه «مخالفان و دشمنان انقلاب اسلامی پذیرفته‌اند روابط میان ایران با دنیا بهبود پیدا کرده است»، می افزاید: روابط امروز ایران با جهان قابل مقایسه با چند سال پیش نیست چراکه ارتباطات حسنه‌ای میان کشورمان با دنیا رخ داده است.
رییس هیئت رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری تصریح می‌کند: شاید در بعضی مسائل شعارهای آقای روحانی تحقق پیدا نکرده باشند، اما باید بپذیریم اکثر مشکلاتی که در حوزه‌های اقتصادی، اشتغال و ... به وجود آمده است، ناشی از تحریم‌ها و این‌گونه مسائل است. بنابراین تأثیر رفع کامل تحریم‌ها در اقتصاد و ... یک‌شبه یا کمتر از دو سال میسر و امکان‌پذیر نیست. وی حل مشکلات ناشی از تحریم‌ها را زمان‌بر دانست.

* رییس‌جمهوری در قانون اساسی از اختیارات کافی و لازم برخوردار نیست

اشرفی‌اصفهانی با بیان اینکه «دغدغه‎ اصلی رییس‌جمهوری و رهبر معظم انقلاب، اشتغال جوانان و رونق اقتصادی در کشور است»، تأکید می‌کند: همه می‌دانند برای دیده شدن اثرات برجام در اقتصاد و ... نیاز به زمان داریم. یک سال دیگر به عمر دولت یازدهم باقی مانده است، اما نباید در این یک سال از آقای روحانی انتظار معجزه داشته باشیم تا وی بتواند تمام مشکلات ناشی از تحریم‌ها و خرابی‌های هشت ساله‌ای که آقای احمدی‌نژاد برای کشور رقم زد را حل و فصل کند.

*رییس دولت اصلاحات در زمان ریاست جمهوری خودش گفته بود «ما رییس‌جمهور تشکیلاتی هستیم» و «اختیارات کافی برای رییس جمهوری وجود ندارد»

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه به آینده سیاسی دولت روحانی اشاره می‌کند و می‌گوید: سال96 انتخابات ریاست جمهوری در کشور را پیش رو داریم و من فرد شایسته‌ای را برای رقابت با آقای روحانی نمی‌بینیم. چه رقبای قبلی وی و چه افرادی که در آینده ممکن است با آقای روحانی رقابت کنند از شایستگی کامل و وزن سیاسی خوبی برخوردار نخواهند بود.
اشرفی اصفهانی در این باره اظهار می‌کند: شاید افرادی با شعارهای پوچ و توخالی بخواهند خودشان را مطرح کنند تا با آقای روحانی رقابت کنند، ولی دولت تدبیر و امید باید تمام تلاش خود را در زمینه‌های اقتصاد، به‌کارگیری جوانان و افراد توانمند در هیئت دولت و ... انجام دهد تا انشاءالله روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال96 به موفقیت دست یابد.
او به اختیارات رییس‌جمهوری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اشاره و تصریح می‌کند: البته رییس‌جمهوری در قانون اساسی از اختیارات کافی و لازم برخوردار نیست؛ این حرف من تنها متوجه روحانی نیست بلکه رؤسای قبل از وی هم از اختیارات کافی برخوردار نبودند و به این موضوع اذعان داشتند.
وی یادآور می‌شود: رییس دولت اصلاحات در زمان ریاست جمهوری خودشان گفته بود «ما رییس‌جمهور تشکیلاتی هستیم» و «اختیارات کافی برای رییس‌جمهوری وجود ندارد».
اشرفی‌اصفهانی در پایان تأکید می‌کند: اگر رییس‌جمهوری از اختیارات کافی برخوردار بود که افراد نمی‌توانستند در مذاکرات هسته‌ای و توافق نهایی مانع‌تراشی کنند. این مواردی که گفتم حکایت از اختیارات کم رییس‌جمهوری در قانون اساسی دارد. وقتی فردی از رأی قاطع و حداکثری مردم برخوردار می‌شود باید اختیارات کافی و واقعی داشته باشد تا بتواند به اهداف خود دست پیدا کند.

* صدای دلواپسان در دوران احمدی نژاد در نمی‌آمد

در همین حال یکی از اعضای شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام(ره) می‌گوید اصلاح‌طلبان تمام‌قد از روحانی حمایت می‌کنند.
حجت‌الاسلام هادی غفاری اظهار می‌کند: امروزه با پدیده‌ای به نام «دلواپسان» مواجه هستیم که به هر دلیل به دولت روحانی حمله می‌کنند در حالی‌که صدای این افراد در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد آن هم با وجود مشکلات فراوان درنمی‎آمد گویی که هیچ مشکلی وجود نداشته است.
غفاری هم زمان با سه‌ ساله شدن دولت یازدهم درباره عملکرد حسن روحانی و میزان موفقیت دولت وی در این سه سال تصریح می‌کند: زمانی‌که بخواهیم موضوعی را تحلیل کنیم قطعاً به یکسری محاسبات نیاز داریم؛ اولاً باید وظایف افراد را مد نظر قرار دهیم ثانیاً امکانات و مقدورات اشخاص را ارزیابی کنیم ثالثاً باید موانع بر سر راه افراد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم رابعاً باید به فاصله‌ها میان وعده‌ها و شعارها با ایده‌آل‌ها پرداخت.
وی می‌افزاید: باید این چهار مورد را در تحلیل عملکرد مسئولان و اشخاصی که در مقام اجرایی قرار دارند به کار برد.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه «تکالیف و وظایف رییس‌جمهوری در قانون مشخص شده است»، تأکید می‌کند: همه می‌دانند اداره امور کشور به عهده رییس‌جمهوری است، اما باید دانست که چه امکاناتی در اختیار وی قرار دارد.
غفاری به تشریح امکانات رییس‌جمهوری پرداخت و در این باره اضافه می‌کند: رییس‌جمهوری دارای امکانات مالی و سیاسی است. ولی اینکه حسن روحانی چه بخشی از این امکانات را در اختیار داشته و از آن‌ها نیز استفاده کرده است، باید تحلیل و تجزیه کرد.
او ادامه می‌دهد: آیا طرح‌های نیمه‌تمام از دولت احمدی‌نژاد برای روحانی باقی نمانده است؟ آیا بدهی از سوی دولت‌های نهم و دهم برای دولت یازدهم وجود ندارد؟ آیا حسن روحانی در جوی آرام و مساعد دولت را تحویل گرفته است یا خیر؟ آیا اقدامات محمود احمدی‌نژاد دست دولت تدبیر و امید را برای تحقق وعده‌ها و شعارهایی که به مردم داده بسته است یا خیر؟

* می‌گفتند دولت احمدی‌نژاد، «امام زمانی» است و پول‌های در اختیار وی پول‌های امام زمان است


عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام تصریح می‌کند: تمام پرسش‌های که مطرح کردم به این دلیل بود که ببینیم چه امکاناتی در اختیار روحانی قرار داشته و وی تا چه اندازه به وعده‌‌هایش عمل کرده است.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه «نگاه‌های ما به موضوعات نباید صفر یا بیست باشد»، می‌گوید: متأسفانه اکثر افراد به مسائل کشور یا تاریکِ تاریک یا روشنِ روشن نگاه می‌کنند. امروزه با پدیده‌ای به نام «دلواپسان» مواجه هستیم که با هر بهانه‌ای به دولت روحانی حمله می‌کنند در حالی‌که صدای این افراد در دوران ریاست‌ جمهوری احمدی‌نژاد آن هم با وجود مشکلات فراوان درنمی‎آمد گویی که هیچ مشکلی وجود نداشته است.
غفاری با طرح این پرسش که «چرا اصولگرایان به اوضاع نامناسب اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دولت احمدی‌نژاد اعتراض نمی‌کردند؟»، می‌گوید: مجموعه‌های سیاسی، قضایی و امنیتی ایران در اختیار اصولگرایان قرار دارد و همین اصولگرایان بارها حمایت خودشان را از آقای احمد‌ی‌نژاد اعلام کرده بودند و بعدها معاونان وی را به دلیل عملکردشان به زندان انداختند.
وی اظهار می‌کند: اصولگرایان در گذشته می‌گفتند دولت احمدی‌نژاد، دولت امام زمانی است و پول‌هایی که در اختیار وی قرار دارد پول‌های امام زمان است، اگر پول ولی‌عصر(عج) هم باشد باید در اختیار نائب و کارگزار امام زمان قرار می‌گرفت نه احمدی‌نژاد.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه «صدای هیچ‌کس در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد درنیامد، اما حالا یاد اقدامات و رفتارهای وی افتاده‌اند و اعتراض می‌کنند؟»، بیان می‌کند: دولت روحانی در سال92 با شرایط بسیار بد اقتصادی کشور را تحویل گرفت. همه به یاد دارند که بودجه کشور، ذخایر ارزی ایران و نرخ تورم به چه صورتی بوده است. روحانی با چنین وضعیت بدی کشور و دولت را تحویل گرفت.

* احمدی نژاد جوانان را دین زده کرد


رییس مؤسسه «الهادی» با اشاره به اینکه «احمدی‌نژاد با اقداماتش باعث شد جوانان از دین زده شوند»، می‌افزاید: هرروز آقای احمدی‌نژاد و نزدیکان وی با دین و اعتقادات مردم بازی کردند. این جریان فکری به هر بهانه‌ و وسیله‌ای می‌گفتند امام زمان فردا شب، هفته بعد، پس فردا ظهور می‌کند و هیچ‌کس هم به اظهارات و اقدامات آن‌ها اعتراضی نکرد که چرا این‌گونه رفتار می‌کنید؟
غفاری می‌گوید: دلواپسان به جای اینکه از روحانی تشکر کنند که با چه وضعیتی و چه بدهی‌هایی دولت را تحویل گرفته است، دائماً به وی و دولتش حمله می‌کنند. ضمن اینکه دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران و ... بدهکار نیست بلکه حکومت بدهکار شده است.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گرانی نفت در دولت احمدی‌نژاد اشاره و عنوان می‌کند: متأسفانه نفت در دولتی گران شد که هیچ چیز از مدیریت بلد نبود و باعث شد سرمایه عظیمی که به واسطه فروش نفت به دست آمد نابود شده و از بین برود.

* ضدانقلاب‌ به خوبی می‌داند که احمدی‌نژاد به راحتی می‌تواند انقلاب را به نابودی بکشاند


عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام تصریح می‌کند: هیچ‌کس به اندازه ضدانقلاب از عملکرد احمدی‌نژاد خوشحال نیست،‌ چرا که آن‌ها به خوبی می‌دانند وی به راحتی می‌تواند انقلاب و کشور را به نابودی بکشاند. این حرف من نیست سخن ضد انقلاب است. بارها گفته‌اند که احمدی‌نژاد طریقه ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی را می‌داند.
او درباره دولت تدبیر و امید تصریح می‌کند: خوشبختانه سه سال از عمر دولت روحانی می‌گذرد، اما اختلاس‌های بی‌شمار مانند دولت‌های نهم و دهم در این دولت به وجود نیامده است. در دولت روحانی خبری از اختلاس‌های چندهزار میلیاردی نیست.
غفاری سیاست خارجی روحانی را قدرتمند می داند و تأکید
می‌کند: افرادی با برجام مخالفت می‌کنند که دزدی‌ها و اختلاس‌های چندهزار میلیاردی‌شان از بین رفته است.
به گفته او، هرروزی که مردم ایران از خواب بلند می‌شدند می‎دیدند که روزبه‌روز تعداد تحریم‌ها بالا می‌رود؛ احمدی‌نژاد چنین بلایی بر سر ملت ایران می‌آورد. ولی هیچ‌کس به احمدی‌نژاد نگفت «شما مگر نمی‌گفتی تحریم‌ها و قطعنامه‌ها کاغذ پاره است پس چرا این تحریم‌ها کشور را فلج کرده است؟». خوشبختانه در دولت روحانی دیگر شاهد آن اتفاقاتی که در کشور می‎افتاد، نیستیم. من دولت تدبیر و امید را دارای نمره تجدید یا رفوزه نمی‌دانم، اما دولت‌های نهم و دهم را تجدید و رفوزه ارزیابی می‌کنم.
نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح می‌کند: ما اصلاح‌طلبان تمام‌قد از روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96دفاع و حمایت کامل خودمان را از وی اعلام می‌کنیم.

 

ماه رویان شماره : 332