Logo3
حجت‌الاسلام محسن رهامی در گفت‌وگو با ماه‌رویان:

حجت‌الاسلام محسن رهامی در گفت‌وگو با ماه‌رویان:

باید با جدیت بیشتری به این مسایل نگاه کنیم؛ از او می‌پرسیم کدام مسئله؟! پول‌های هنگفتی که هم اکنون خرج می‌شود؛ آن هم برای انتخاباتی که قرار است در سال آینده برگزار شود. برخی از کاندیدا‌ها چند صد میلیون خرج می‌کنند تا راه خود را به مجلس باز کنند.... و این شد دغدغه ما و محسن رهامی.
رهامی می‌گوید: «کسانی که با رحیمی همراهی کردند، صلاحیت نمایندگی را ندارند و آن‌هایی که با منابع غیرقانونی وارد مجلس شدند و یا می‌خواهند وارد مجلس شوند؛ صلاحیت نمایندگی ندارند.»
مشروح مصاحبه حجت‌السلام و المسلمین محسن رهامی با ما‌ه‌رویان در ادامه آمده است:

 

وزیر کشور چندی پیش از تخلفات گسترده برخی نمایندگان مجلس در مورد دریافت رانت و... اشاراتی داشت. شرایط انتخابات در ایران چرا اجازه خرج مبالغ هنگفت را به فعالان سیاسی می‌دهد؟


واقعیت این است که شرایط انتخابات در ایران و قانون انتخابات در کشور ما حزبی نیست؛ بنابراین هر کسی به خود اجازه می‌دهد با هر پشتوانه‌ای در انتخابات حضور پیدا کند که این مطلب در شهرستان‌ها به وضوح دیده می‌شود. یکی از اقداماتی که در دنیا برای جلوگیری از فساد صورت می‌گیرد کانالیزه کردن انتخابات توسط احزاب و تشکل‌ها است. نظارت بر تشکل‌ها هم دارای قوانینی است که در هر انتخابات، منابع درآمدی ثبت می‌شود. بدین ترتیب میزان فساد کمتر می‌شود و همگان به خوبی می‌دانند که انتخابات سالم، نبض سلامت و امیددهنده جامعه است
اما در ایران آنچه رخ می‌دهد و تاکنون رخ داده تبلیغات پوپولیستی با هدف جذب آرای مردم و فریب طبقات اجتماعی بوده است. تجربه چند ساله من درخصوص انتخابات ثابت کرده که انتخابات در ایران آسیب‌های فراوانی دارد که وزیر کشور تنها به چند مورد کوچک آن اشاره کردند.

 

قطعا مراجعی هستند که در شرایط فعلی، هزینه‌های کاندیدا‌ها را بررسی ‌کنند؟


هیچ مرجعی برای رسیدگی به خرج‌ها و هزینه‌های کاندیدا‌ها وجود ندارد. در برخی انتخابات‌ خرج‌های میلیاردی صورت می‌گیرد که اصل آن را زیر سوال می‌برد در حالی که هیچ نظارتی صورت نمی‌گیرد.
شما گفتید احزاب، در ایران هنوز حزب‌ها در جایگاهی قرار ندارند که بر درآمدهای انتخاباتی نظارت کنند. حالا باید چه کنیم؟
در نبود احزاب لازم است مجلس شورای اسلامی قانونی بگذارد و به موجب آن کاندیدا‌ها را مکلف کند تا تمام درآمد‌ها و منابع خود را به مراجع قانونی اعلام کنند. متاسفانه رد صلاحیت‌های گسترده در چند دوره انتخابات، موجب شد بخشی از نیروهای باتجربه نتوانند وارد مجلس شوند؛ بنابراین میدان برای کسانی فراهم شد که وابسته به برخی از پایگاه‌های قدرت اقتصادی بودند. جریانی که محمدرضا رحیمی در آن توانست برخی را با خود همراه کند، تنها بخش کوچکی از کارهای انجام شده در انتخابات سال‌های اخیر است.

 

برای انتخابات سال ۹۴ چقدر احتمال می‌دهید که مجدد پول‌های کثیف وارد چرخه انتخابات شود؟


بسیار زیاد و در هر انتخابات مجلس و شورای شهر پول کثیف وجود داشته است. پول‌هایی که در این چند سال از اقتصاد ایران خارج گردید، تنها چند درصد آن به بیت المال بازگردانده شد؛ بنابراین پول کثیف هم‌چنان در انتخابات حضور دارد.
به هر حال برخی افراد با خرج‌های غیرمنطقی و میلیاردی می‌خواهند راه خود را برای مجلس سال آینده باز کنند. این پول‌ها قطعا در انتخابات مجلس دهم خرج می‌شود و هم‌اکنون هم برخی در شهرستان‌ها در حال خرج کردن این پول‌ها هستند بدون آن‌که پاسخی بدهند. بخش عمده‌ای از پول‌های خارج شده در چند سال اخیر در خارج از ایران؛ کشورهای اروپای شرقی و آسیای شرقی نگهداری می‌شوند و قطعا مقامات قضایی، مانع از بازگشت این پول‌ها و پول‌های کثیف به عرصه انتخابات خواهند شد.

شما مسئول کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستید. چه راهکاری برای پول‌های کثیف ارایه می‌دهید؟


در درجه اول وزارت کشور از کاندیدا‌ها باید بخواهد تا در دفا‌تر اسناد رسمی، منابع خود را اعلام کنند. من در انتخابات شورای شهر، منابع درآمدی و تبلیغاتی اعضای شورای هماهنگی را به صورت شفاف ثبت و در گزارشی به اعضای شورای هماهنگی اعلام کردم.‌‌ همان جا من بیان کردم که شورای هماهنگی حاضر کلیه منابع درآمدی و هزینه‌های خود را رسما اعلام نماید. حالا سایر کاندیدا‌ها از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تا شورای شهر حتی در شهرستان‌ها می‌توانند چنین ادعایی داشته باشند؟ همین الان خرج کردن پول‌های کثیف در برخی از شهرستان‌ها شروع شده است. باید با جدیت بیشتری به این مسایل نگاه کنیم، کسانی که با رحیمی همراهی کردند صلاحیت نمایندگی را ندارند. آن‌هایی که با منابع غیرقانونی وارد مجلس شدند و یا می‌خواهند وارد مجلس شوند، صلاحیت نمایندگی ندارند. باید یک بار برای همیشه برخورد جدی شود تا دیگر کسی جرات نکند با پولشویی و درآمدهای غیرقانونی راه خود را برای مجلس باز کند.