Logo3
استعفای  عجیب و غریب

اقدام چالش برانگیز نمایندگان مجلس

محمدجواد شلتوک کار- ماه‌رویان
در شرایطی که کشور در تب و تاب گفت‌وگوی هسته‌ای است،تب انتصاب نماینده دولت در یکی از استراتژیک‌ترین و در عین حال سیاسی‌ترین استان‌های کشور چنان بالا گرفته است که نمایندگانی که از این استان مجوز حضور در ساختمان بهارستان را کسب کرده‌اند را وادار به اقدامی چالش بر انگیز کرده است. در حالی که هفته گذشته مجمع نمایندگان فارس در مجلس طی جلسه‌ای که با برخی علمای استان داشتند چند نام را به عنوان گزینه‌های پیشنهادی جهت معرفی به عنوان استاندار فارس به دولت اعلام کردند، وزارت کشوردر اقدامی که شاید کمتر کسی فکرش را می کرد سید محمد علی افشانی را به عنوان گزینه نهایی این وزارتخانه به هیات دولت برد تا آب پاکی را روی دست نمایندگان مجلس بریزد.

 

استعفای عجیب و غریب


مطرح شدن نام محمد علی افشانی به عنوان گزینه نهایی دولت جهت به دست گرفتن کلید ساختمان 6 طبقه میدان امام حسین (ع) شیراز کافی بود تا نمایندگان فارس با به تحریر درآوردن نامه‌ای خواستار استیضاح وزیر کشور شوند. اعلام وصول نشدن این نامه توسط هیات رییسه مجلس بهانه‌ای بود تا این نمایندگان ضمن ترک صحن علنی مجلس درخواست استعفای خود را از طریق رسانه‌ها اعلام کنند. اعلام استعفای دسته جمعی این نمایندگان در حالی رسانه‌ای شد که بر اساس مواد 94تا97 آیین نامه داخلی مجلس اگر نماینده‌ای بخواهد استعفا دهد باید تقاضای مستدل خود را تحویل رییس مجلس دهد و رییس در اولین جلسه علنی آن را اعلام و در دستور کار هفته بعدی مجلس برای رای گیری قرار دهد. پس در واقع بر اساس این آیین نامه هیچکدام از نمایندگان فارس عملا استعفا نداده‌اند بلکه این اقدام بیشتر شبیه یک قهر سیاسی یا شاید هم تهدید دولت به قهر سیاسی بوده است. در واقع با توجه به اتفاقی که روز یکشنبه در صحن علنی مجلس رخ داد اینگونه به نظر می‌رسد که این نمایندگان یا شناخت کافی از آیین نامه داخلی و روند قانونی استعفا ندارند یا اینکه بر راه ارائه استعفا اشراف کامل دارند ولی می‌خواهند با بکار بردن واژه استعفا حرف خود را به کرسی بنشانند. این اقدام نمایندگان مجلس که می‌توان از آن به عنوان بی‌نظمی در روند برگزاری جلسه علنی مجلس یاد کرد در حالی صورت می‌گیرد که مقام معظم رهبری در خصوص آداب حضور نمایندگان در مجلس می فرمایند:
به نظر من آن چیزی که در مجلس مهم است حضور نمایندگان محترم سر پست هاست»،حضور باید منضبط، سر وقت و با رعایت دقیقه و ثانیه باشد هم در داخل صحن مجلس و هم درکمیسیون ها»

حمایت اصلاح طلبان و حامیان دولت از گزینه دولت


شایددر ابتدا نام محمد علی افشانی در میان نام‌هایی چون محمد ابراهیم انصاری لاری،عبدالحمید معافیان،کریم شور انگیز،اسماعیل تبادار،رحمت ا..‌خسروی و جمشید انصاری برای اصلاح طلبان و حامیان دولت در فارس هم نامی نا آشنا بود اما اعتراض نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی به انتخاب دولت ،چنان نام افشانی را بر زبان‌ها انداخت تا باعث گردد گروه‌های مختلف اصلاح طلب و حامیان دولت برسر حمایت از گزینه دولت برای نشستن روی صندلی استانداری فارس به اجماع برسند. در چنین شرایطی بود که گروهی از فرهنگیان و دانشگاهیان استان فارس، شورای تدبیر و امید نورآباد و ممسنی، اصلاح طلبان و اعتدالگرایان شهر قایمیه، مجمع کارمندان خط امام استان فارس و تعداد دیگری از گروه‌ها و تشکل‌های اصلاح طلب و همچنین حامی دولت دقایقی پس از اعلام خبر استعفای دسته جمعی نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌هایی حمایت خود را از گزینه نهایی دولت اعلام کردند.

سه اتفاق ممکن


اما در شرایطی که استعفای اعتراض‌آمیز نمایندگان مجلس بازتاب قابل تاملی را در فضای مجازی و رسانه‌ای استان فارس به همراه داشته است، به نظر می‌رسد پروسه انتصاب استاندار فارس سه تئوری را پیش روی خود می‌بیند. اتفاق نخست این است که دولت روحانی برانتصاب گزینه مورد نظر خود اصرار می‌کند تا راه آنچه حامیان وی دخالت قوه مقننه در وظایف و اختیارات قوه مجریه است را ببندد. روحانی با این اقدام نمایندگانی که خود نامه استعفای خود را رسانه‌ای کردند را بر سردوراهی رفتن یا ماندن قرارمی‌دهد. اتفاق دوم این است که داستان معرفی وزیر علوم در استان فارس تکرار می‌شود و روحانی با خط کشیدن بر روی نام افشانی به عنوان گزینه استانداری ،ضمن نشاندن وی در یک پست مهم‌تر،گزینه دیگری را برای تصدی استانداری فارس معرفی می‌کند.این در حالی است که در صورت بروز چنین اتفاقی نمایندگان کنونی مجلس دیگر تیر استعفا را در چنته ندارند تا با رها کردن آن دولت را تحت فشار دهند. اما اتفاق سوم که بروزش کمی بعید به نظر می رسد این است که روز چهارشنبه گزینه مطرح شده در جلسه هیات دولت برای آمدن به فارس،گزینه ای باشد که مورد حمایت و اقبال گروه‌های حامی دولت در فارس نباشد. یعنی اینکه روحانی در مقابل خواست نمایندگان کوتاه آمده باشد. حال باید منتظر نشست و دید در شرایطی که حمایت از افشانی اجماع اصلاح طلبان و حامیان دولت را در مقابل خواست نمایندگان عمدتا غیر همراه بادولت بوجود آورده است،دولت روحانی در خصوص انتصاب استانداریکی از مهمترین استان هایش چه تصمیمی می‌گیرد. تصمیمی که یا نشان از جواب مثبت به دغدغه‌های حامیانش در فارس خواهد بود یا باعث می‌شود تا نمایندگان اصولگرای فارس در مجلس نگرانی‌های خود را در این خصوص فراموش کرده و سرمست از پیروزی سیاسی مقابل دولت به انتخابات اسفندماه بیاندیشند.