Logo3
Roohany

تاخیر در اعلام بیانیه مشترک بین ایران و 1+5 در وین مبنی بر لغو تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای ایران باعث شد تا مردمی که از نیمه روز شنبه گذشته اخبار مربوط به این رخداد را دنبال می‌کردند، صبح زود یکشنبه از راه‌های مختلف نتیجه اتفاقی که قرار بود در اولین روز هفته رخ دهد را صبح دومین روز هفته جستجو کنند.

رفع تحریم و شکستن شاکله آنها خبر خوشحال‌کننده‌ای بود که پایان عصر یخبندان رابطه ایران با جهان را نوید می‌داد؛ رخدادی که با تحقق مهم‌ترین وعده رییس دولت یازدهم درخصوص تلاش برای رفع تحریم‌ها همراه بود.
گرچه برجام به فرجام رسید اما گویی قرار بود روحانی الگوی موفق «برنامه جامعه اقدام مشترک» را در داخل کشور نیز پیاده سازد.
رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی توسط هیات نظارت گرچه تا حدودی پیش‌بینی می‌شد اما گستردگی و حجم آن شوکی بود که شاید برای بسیاری از غلظت شیرینی پیروزی دیپلماتیک جمهوری اسلامی کاست؛ اتفاقی که باعث شد رییس‌جمهور نیز نسبت به آن  واکنش نشان دهد.

از همه اختیاراتم استفاده می‌کنم


حسن روحانی که پیش از این قول داده بود برای حضور حداکثری تمام گروه و سلایق سیاسی در انتخابات و تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی آنها از تمام اختیارات خود به عنوان رییس‌جمهور استفاده کند، اکنون در شرایطی قرار گرفته که به نظر می‌رسد در کمتر از چند روز موظف است تا یکی دیگر از وعده‌های دیگرش را نیز محقق سازد.
روحانی که معتقد است با پیاده‌سازی الگوی موفق برجام در صحنه سیاسی کشور می‌تواند زمینه حضور نمایندگان احزاب، تفکر و گروه‌های مختلف سیاسی را فراهم سازد، دراین خصوص می‌گوید: «اخباري که به من رسيده هم خيلي خوشحال کننده نبود. در مرحله ثبت‌نام استقبال بسيار خوبي از سوي مردم شد. در هيات‌هاي اجرايي هم بررسي صلاحيت‌ها اميدوار کننده بود. در هيات‌هاي اجرايي بسياري از افراد احراز صلاحيت نشدند. اميدوار هستيم شوراي نگهبان به اين موضوع به خوبي رسيدگي کرده و با دخالت در اين موارد، صلاحيت افراد را احراز کند.»
وي با بيان اينکه« به عنوان ریيس‌جمهور از همه اختياراتم در اين زمينه استفاده مي‌کنم» می‌گوید: شوراي نگهبان که پاسدار قانون اساسي است با بنده که ریيس‌جمهور هستم در اين پاسداري و نگهباني از قانون اساسي، وظيفه مشترک دارد.
روحاني که به نظر می‌رسد نسبت به گذشته کمی با احتیاط‌تر درخصوص شورای نگهبان سخن می‌گوید، می‌افزاید: اميدوار هستم شوراي نگهبان در مواردي که بايد وضعيت احراز صلاحيت‌ها را مورد بازبيني قرار دهد که البته موارد بسياري هم هست، به وظايف قانوني خود عمل کند. اميدوار هستم شوراي نگهبان با رسالت سنگيني که بر دوش دارد، اين مساله را حل و فصل کند تا به گفته رهبري، انتخابات پرشوري داشته باشيم. اميدوار هستم شوراي نگهبان اين دغدغه قاطع را حل کند و نگذارد دلواپسي به وجود بيايد.»

درخواست اصلاح‌طلبان از روحانی


در حالی که به گفته برخی شخصیت‌های اصلاح‌طلب در کشور تنها یک درصد از نامزدهای این جناح سیاسی مورد تایید هیات نظارت شورای نگهبان قرار گرفته‌اند، شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از روحانی خواست تا پاسدار قانون اساسی باشد.
الهام فخاری درخصوص این در خواست اصلاح‌طلبان از رییس‌جمهور می‌گوید: در آخرین جلسه شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان رویه و نتیجه کار هیات‌های نظارت در بررسی صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور مطرح و بررسی شد و رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان و دیگر حامیان دولت غیرقابل قبول تلقی شد.
مسئول روابط عمومی شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان با بیان اینکه اعضای شورای، پیگیری اعتراض قانونی و تقاضای تجدیدنظر در نتایج مذکور را مورد تاکید قرار دادند، می‌افزاید: این شورا از استیفای حق قانونی و پیگیری تقاضای تجدیدنظر داوطلبان اعلام حمایت کرد و از رییس‌جمهور خواستار ایفای وظایف در پاسداری از قانون اساسی شده است.
وی با تاکید بر اینکه در این جلسه تاکید شده است با وجود وضعیت کنونی، اصلاح‌طلبان و دیگر حامیان دولت با حضور خود برای تشکیل مجلس در شان ملت ایران تلاش کنند و خواستار ورود رییس‌جمهور به بحث رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلبان در سراسر کشور است.

تجربه تکراری روحانی


اوایل تابستان گذشته بود که روحانی در یکی از سخنرانی‌هایش تلویحا به برخی عملکردهای شورای نگهبان انتقادکرد.انتقاداتی که در ابتدا با واکنش سخنگوی شورای نگهبان و پس از با واکنش نمایندگان مجلس همراه بود. معاون اجرایی شورای نگهبان و عضو حقوقدان این شورا جزو اولین نفراتی بود که روز 31 مرداد نسبت به سخنان رییس‌جمهور از خود واکنش نشان داد و گفت: نظر نهایی و بررسی صلاحیت‌ها از جهت تایید یا عدم‌تایید آن طبق قوانین متعدد پس از اینکه در ابتدا ثبت‌نام در دستگاه اجرایی، وزارت کشور و تشکیل پرونده در هیات اجرایی صورت می‌گیرد، در مرحله آخر، نظر نهایی را شورای نگهبان اعلام می‌کند و این امر مبتنی بر قوانینی است که سال‌ها اجرایی شده است.
سیامک ره‌پیک افزود: البته غیر از بحث بررسی صلاحیت‌ها که بخشی از برآیند انتخابات است، برگزاری انتخابات در روز برگزاری، شمارش آرا و بحث‌های پس از آن از وظایف دستگاه اجرایی است و دستگاه نظارتی هم در تمام این فرآیندها نظارت می‌کند و تمامی اینها در قوانین پیش‌بینی شده است.
وی همچنین ادامه داد: حتی در شعب اخذ رای پیش‌بینی شده که عوامل نظارتی چه وظایفی دارند و عوامل اجرایی چه وظایفی را به‌عهده دارد و تمامی این مراحل برگزاری انتخابات سال‌ها است که اجرایی شده و در آینده هم انجام خواهد شد.
اما این تنها ره‌پیک نبود که نسبت به سخنان روحانی از خود واکنش نشان می‌داد و دیگر نمایندگان مجلس نیز درباره اظهارات رییس‌جمهور نسبت به وظایف شورای
نگهبان تذکر دادند. فاطمه رهبر، نماینده مردم تهران واکنش به سخنان تلویحی رییس‌جمهور را به صحن علنی مجلس کشاند و درباره اظهارات وی درخصوص وظایف شورای نگهبان با توجه به سوگند یاد شده از سوی رییس‌جمهور تذکر داد و مدعي شد که اين سخنان خلاف قانون بوده است.
محمد سلیمانی، نماینده تهران نیز به رییس‌جمهور درباره لزوم تمکین دولت  به اصل ۹۹ قانون اساسی و جلوگیری از اظهارات تفرقه‌انگیز از سوی مسئولین دولتی تذکر داد اما سخنگوی وقت شورای نگهبان نیز که براساس وظایف مجبور به واکنش نشان دادن به صحبت‌های رییس‌جمهور در آن زمان بود، با بیان اینکه روحانی ناآشنا به قواعد حقوقی و قوانین نیست و از وی به عنوان رییس‌جمهور حقوقدان یاد می‌شود و با انتقاد از مواضع روحانی در خصوص شورای نگهبان گفت: شاید مقام خطابه و منبر مجال پرداختن به همه  دقایق حقوقی را ندهد.
نجات‌اله ابراهیمیان در ادامه افزود: روحانی در بخشي از فرمايشاتشان آن طور كه اقتضاي خطابه و منبر است، به تمثيل متوسل شدند و از واژه دست و چشم استفاده كردند. شايد اگر اين تمثيل را از برخي زوايا نگاه كنيد، ما از اين جمله ریيس‌جمهور محترم نتوانيم آن‌طور كه بعضي‌ها پاي اين خطابه و منبر استنباط كردند، نفي نظارت استصوابي را استنتاج كنيم و از فرمايشات وی چنين چيزي برنمي‌آيد. چراكه نظارت استصوابي را غير از تفسير شوراي نگهبان، مجلس هم تصويب كرده و يك ریيس‌جمهور دستور اجراي آن را صادر كرده است. من بعيد مي‌دانم مراد ايشان از اين تمثيل، نفي قانون و نفي نظارت استصوابي باشد.

یک خبر تایید نشد


اما در حالی که پیش از این اصلاح‌طلبان از رییس‌جمهور خواسته بودند تا درصورت رد صلاحیت گسترده نامزدها ، روحانی برای رفع آن با مقام معظم رهبری دیدار کند، خبر تایید نشده‌ای در این خصوص در برخی مراجع اطلاع‌رسانی منتشر شد که در آن از وقوع این دیدار با موضوع مشخص کسب تکلیف از مقام معظم رهبری درخصوص رد صلاحیت‌ها اطلاع رسانی شده است.
در هر حال روحانی که طعم تلخ کار با مجلس چوب لای چرخ‌گذار دولت را چشیده است، اینک با دلواپسی از تشکیل مجلسی مشابه با آنچه در سه سال گذشته دیده، ترجیح می‌دهد با استفاده از تمام ظرفیت و اختیارات خود، طعم گس رد صلاحیت‌ها را به
شیرینی تبدیل کند.

 

ماه رویان شماره : 319