Logo3
همایش اصلاح‌طلبان فارس

«یکی را پدر ندارد نان، یکی را پدر جنَم ندارد هان، یکی را پدر اصلا ندارد جان، یکی اسیر چو آهویی بی‌زبان...»

حکایت این روزهای فعالیت‌های انتخاباتی در استان فارس، حکایت همین تکه‌شعر شده است در حالی که سخنگوی جبهه متحد اصولگرایان استان فارس از دشواری‌های بستن لیست نهایی این جریان به‌دلیل «تعدد کاندیداهای این جریان» می‌گوید، اغلب بحث‌ها و اظهارات همتای او در جریان مقابل، حول «کمبود عددی نامزدهای اصلاح‌طلب» و تلاش‌ها برای تکمیل لیست قدرتمند می‌چرخد هرچند سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات فارس تاکید می‌کند که حساسیت این جریان برای بستن لیست قدرتمند و گزینش بهترین نیروهای اصلاح‌طلب در لیست نهایی بسیار بیشتر از اصولگرایان است.


رقابت 389 نفر در فارس برای 18 کرسی در مجلس


در آخرین روزهای فصل زرد، رقابت برای کسب کرسی‌های استان فارس در مجلس شورای اسلامی با هجوم گسترده داوطلبان آغاز شد بنا بر اعلام سرپرست دفتر هیات نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در استان فارس، 727 نفر داوطلب اولیه برای حضور در صحنه انتخابات مجلس نام‌نویسی کردند که از این تعداد 26 نفر انصراف دادند و 48 نفر نیز در مرحله اول توسط هیات‌های اجرایی تاییدصلاحیت نشدند.
از این تعداد 8 نفر برای بررسی مجدد در هیات نظارت استانی اعتراضی نداشتند و بر این اساس، هیات نظارت بررسی صلاحیت 653 نفر تایید شده و 40 نفر معترض به تصمیم هیات اجرایی را در دستور کار قرار داد که به تایید صلاحیت 209 نفر، عدم احراز صلاحیت 299 نفر و رد صلاحیت 164 نفر انجامید.
با بررسی اعتراضات داوطلبانی که در مرحله دوم معترض به ردصلاحیت یا عدم احراز صلاحیت خود شدند از سوی هیات مرکزی نظارت شورای نگهبان، از مجموع 463 داوطلب تایید صلاحیت نشده 180 نفر در این مرحله تایید شده‌اند و آمار کل افراد تایید صلاحیت شده برای انتخابات در استان فارس در نهایت به 389 نفر رسید.
حالا تنها داوطلبانی که صلاحیت‌شان در مرحله قبل از سوی هیات‌های نظارت تایید شده بود اما در این مرحله از سوی هیات نظارت مرکزی رد شده می‌توانند به ردصلاحیت خود اعتراض کنند و کسانی که در مرحله قبل نیز رد صلاحیت شده بودند یا صلاحیت‌شان احراز نشده بود دیگر امکان اعتراض به رای قطعی فعلی ندارند بنابراین در استان فارس، تعداد افراد مشمول برای امکان اعتراض به رای فعلی شورای نگهبان، تنها یک یا دو نفر است.
هرچند مرحله نهایی بررسی صلاحیت‌ها 27 بهمن‌ماه از سوی شورای نگهبان اعلام شده است اما از آنجایی که بررسی تمامی داوطلبان اعم از تایید یا رد صلاحیت شده،
بدون حضور خود داوطلبان از سوی شورای نگهبان صورت می‌گیرد و در واقع در این مرحله، پیگیری از سوی خود داوطلبان امکان‌پذیر نخواهد بود، به‌نظر نمی‌رسد اصلاح‌طلبان امید چندانی برای تغییر چشمگیر در آمار تاییدی‌ها داشته باشند بنابراین وضعیت کلی رقابت‌ها را در این استان، تا حدودی باید با همین آرایش کاندیداها، متصور شد.

کاهش افسردگی سیاسی اصلاح‌طلبان و بن‌بست احتمالی اصولگرایان


به‌هرحال اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها در صبح اولین روز هفته جاری، آرایش کاندیداهای دو جریان را برای انتخابات آتی، با تغییر نسبی همراه کرد و به‌نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان را پس از یک افسردگی سیاسی کوتاه‌مدت، کمی التیام بخشید و آنها را به آغاز رسمی تحرک‌های جدی‌تر انتخاباتی وادار ساخته است. اگرچه یقینا آرایش فعلی نیز مطلوب تحول‌خواهان نخواهد بود اما گویا این جریان با اتخاذ روش خودمراقبتی و خوددرمانی، برخی حداقل‌ها را برای ایجاد رقابت سیاسی در قدرت ایجاد کرده است اما در سویی دیگر حضور پرشمار افراد سرشناس در جریان اصولگرایان، آنها را برای رسیدن به یک لیست واحد، با چالش‌های جدی مواجه کرده است. آنگونه که از برخی منابع آگاه خبر می‌رسد که افراد شاخصی از این جریان که در لیست نهایی مورد حمایت جریان قرار نمی‌گیرند، در حال تلاش برای ارایه‌ یک لیست دیگر با عنوان فجرآفرینان هستند.
با این وجود در این وضعیت پیچیده، موجی از اظهارنظرها پیرامون لزوم مشارکت در انتخابات و سهیم کردن مردم و جریان‌های اصلاح‌طلب در قدرت و نهاد قانونگذاری آغاز شده است.

سخنگوی اصلاح‌طلبان:
با تشکل‌های حامی دولت مذاکرات مثبتی داشتیم


سخنگوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان فارس با تایید بهبود شرایط این جریان برای رقابت‌ها، گفت: اصلاح‌طلبان به مبارزه در شرایط نابرابر عادت کرده‌اند و حتی با دست بسته و سبد پرنشده هم، امید به تصمیم‌گیری‌های کامل و موثر دارند.
بهمن حاجات‌نیا در ارتباط با آخرین وضعیت کاندیداهای این جریان در رقابت‌های انتخاباتی، تصریح کرد: با احزاب و تشکل‌های حامی دولت مذاکرات مثبتی داشتیم و به‌زودی لیست نهایی مورد حمایت اصلاح‌طلبان را اعلام خواهیم کرد.
وی با تکذیب لیستی که با عنوان لیست اصلاح‌طلبان در استان فارس در فضاهای مجازی منتشر شده، تاکید کرد: اگرچه روند تکمیل لیست ما به‌خوبی پیش می‌رود اما هر نوع لیستی که با این عنوان تاکنون مطرح شده است، صرفا گمانه‌زنی‌های شخصی بود و موضع رسمی شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان به‌زودی از طریق تریبون‌های معتبر اعلام خواهد شد.
حاجات‌نیا در تشریح کم ‌و‌کیف این لیست نیز اظهار داشت: خوشبختانه کمیته‌های شهرستانی ما فعال شده‌اند و مشغول بررسی دقیق گزینه‌های موجود هستند. این کمیته‌ها به‌زودی گزینه‌های پیشنهادی خود را به شورا منعکس خواهند کرد و تصمیم نهایی گرفته خواهد شد. ضمن آنکه اعتراض برخی کاندیداها به ردصلاحیت خود ممکن است ظرف هفته آینده به بازگشت آنها به عرصه رقابت‌ها منجر شود و از این رو لیست نهایی ما نیز ممکن است با کاندیداهای جدیدی نیز مواجه شود.
سخنگوی اصلاح‌طلبان فارس با اشاره به اینکه شرایط اصلاح‌طلبان در سراسر استان تقریبا یکسان است، افزود: کمیته‌های شهرستان‌ها و مرکز استان با وفاق و انسجام کامل به‌سمت لیست مشترک به‌پیش می‌روند.
وی در ارتباط با شانس این جریان برای پیروزی در انتخابات در وضعیت موجود، تصریح کرد: ما در جریان اصلاحات معتقدیم که پیروزی این جریان تنها با حضور حداکثری مردم در صحنه امکان‌پذیر است و راه پیروزی ما تنها از مسیر حضور در پای صندوق‌های رای می‌گذرد. امید اصلاح‌طلبان برای تحقق اهداف خود، حضور مردم است.
حاجات‌نیا افزود: «در بیش از یک دهه اخیر، اصلاح‌طلبان به‌عنوان مدیران قدرتمند در مواقع بحرانی ورزیده شده‌اند و به اعتقاد ما اگر مردم پیگیر مطالبات خود هستند و به تحقق شعارهای دولت امید دارند می‌بایست با حضور در انتخابات، بازوهای قدرتِ تکمیلی دولت را به نهاد قانونگذاری بفرستند تا در این صورت سایر خواسته‌ها و مطالبات خود را نیز محقق کنند.

سخنگوی اصولگرایان: لیست ما تنها در شیراز
و 4 شهرستان هنوز به نتیجه نرسیده است


اما در حالی‌که سخنگوی جبهه متحد اصولگرایان استان فارس، پیشتر با رد اختلافات عمیق بین کاندیداهای سرشناس این جریان، از اعلام لیست نهایی اصولگرایان در پایان هفته‌ای که گذشت، خبر داده بود اما با گذشت چند روز از 16 بهمن‌ماه، از این لیست هنوز خبری نشد. اتفاقی که شایعات پیرامون اختلافات اصولگرایان را بویژه در مرکز استان بیشتر کرد و برآوردهای اولیه نیز از بن‌بست اصولگرایان و پایین بودن شانس این جریان دست‌کم در شیراز حکایت دارد.
مجید فروردین در این رابطه در گفت‌وگو با ماه‌رویان، با تایید دشواری جمع‌بندی لیست نهایی این جریان بویژه در مرکز استان، گفت: «واقعیت این است که در حوزه شیراز به‌دلیل اینکه اغلب کاندیداها شخصیت‌های ملی و باسابقه هستند، رسیدن به لیست نهایی با مشکل مواجه شده است. ما برای جمع‌بندی به‌شدت در حال تلاش هستیم اما تاکنون در شیراز و چند شهرستان به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.»
وی در واکنش به برخی شایعات در فضاهای مجازی نیز گفت: «شایعات زیادی مطرح می‌شود اما ما در اکثر شهرستان‌ها به توافق رسیدیم و به‌جز حوزه شیراز و سه یا چهار شهرستان دیگر، در بقیه شهرستان‌ها لیست‌مان آماده شده و ظرف چند روز آینده به‌محض نتایج قطعی رسما اعلام خواهد شد.
سخنگوی جبهه متحد اصولگرایان استان فارس درباره پیش‌بینی خود از شانس جریان‌های مختلف در انتخابات پیش‌رو نیز گفت: اگرچه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی کرد اما وضعیت ما در شهرستان‌ها بهتر از مرکز استان است و باید تا هفتم اسفندماه صبر کنیم. به هرحال در شهرستان‌ها درصد کمتری از مردم با نگرش سیاسی رای می‌دهند و مسایل منطقه‌ای و قومیتی در انتخاب نمایندگان این مناطق اولویت بیشتری دارد.

رییس مجمع مشورتی:
ظرف یک هفته آینده، لیست مشترک می‌دهیم


در همین رابطه، رییس مجمع مشورتی توسعه استان فارس با اعلام اینکه به‌زودی لیست مشترک اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در این استان جمع‌بندی و اعلام خواهد شد، گفت: پیش‌بینی ما بر اساس برآوردهای مختلف این است که این لیست مشترک پیروز انتخابات استان فارس خواهد بود.
جواد جمشیدی در گفت‌وگو با هفته‌نامه سراسری ماه‌رویان، اظهار داشت: استراتژی دولت پیش از هر موضوع دیگری، حضور حداکثری مردم در انتخابات مجلس است زیرا بر پایه شعار دولت دموکراسی محقق نمی‌شود مگر آنکه تمام مردم در سرنوشت خود و کشورشان سهیم باشند. وی افزود: استراتژی دوم دولت نیز تلاش برای ورود افراد شایسته و دلسوز به بالاترین مرجع قانونگذاری کشور است.
رییس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در استان فارس با اشاره به مذاکرات موفقیت‌آمیز حامیان دولت و اصلاح‌طلبان در استان فارس، گفت: هم‌اینک نیز در حال مذاکره با دوستان اصلاح‌طلب خود در فارس برای تعیین نهایی لیست مشترک در این استان هستیم که تصور همه ما بر این است که نشست‌های ما حتما به یک لیست مشترک قدرتمند ختم خواهد شد. وی درباره احتمال توافق نهایی در ارایه لیست مشترک اصلاح‌طلبان و حامیان دولت در انتخابات پیش‌رو تصریح کرد: خوشبختانه تاکنون بیش از 70 درصد از موضوعات برای ارایه لیست مشترک به توافق دو طرف ختم شده و پیش‌بینی می‌کنیم موضوعات باقیمانده نیز طی یک هفته آتی مورد توافق نهایی واقع خواهند شد.

لیست مشترک اصلاح‌طلبان و حامیان دولت
پیروز رقابت‌های استان فارس خواهد شد


عضو هیات‌ رییسه شورای مشورتی توسعه استان‌های کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر پیش‌بینی خود از نتیجه انتخابات آتی و سهم لیست مشترک از کرسی‌های استان فارس، اظهار داشت: تیم کارشناسی و نظرسنجی ما با سختکوشی در حال فعالیت هستند و بر اساس شرایط موجود لیست مشترک اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را پیروز رقابت‌های انتخاباتی و صاحب اکثریت قاطع کرسی‌های استان فارس در مجلس می‌دانم.
جمشیدی با بیان این مطلب که حضور حداکثری مردم است که نماینده واقعی مردم را به مجلس می‌فرستد، افزود: ما قویا معتقدیم که خرد جمعی و شعور عموم مردم اشتباه نمی‌کند و بسیار امیدوار هستیم که نمایندگان منتخب، نماینده طیف اقلیت مردم استان
فارس نباشند.

چند روز تا سنجش وزن واقعی جریان‌ها در فارس


فعالیت‌های رسمی و علنی کاندیداهای انتخاباتی از 27 بهمن‌ماه آغاز خواهد شد. اگرچه اصلاح‌طلبان در مرکز استان فارس و اصولگرایان در برخی شهرستان‌های استان، شانس خود را برای پیروزی در میدان رقابت، بیشتر می‌دانند اما تا آغاز رسمی تحرکات سیاسی در استان زمان بسیار کمی مانده و شاید با حضور پرشورتر مردم و جریان‌های سیاسی در واپسین روزهای بهمن‌ماه، بتوان قضاوت بهتری درباره وزن واقعی این دو جریان انجام داد

 

ماه رویان شماره : 322