Logo3
آیت‌ا... هاشمی

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نمی‌دانم چرا برخی‌ها به دانشگاه آزاد حسادت می‌کنند، در حالی که این دانشگاه برای مردم است. آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: زمانی که دانشگاه آزاد تاسیس شد، هیچ نفعی برای هیات موسس آن که متشکل از آیت‌ا... خامنه‌ای، مهندس میرحسین موسوی، من و آقای جاسبی بود، نداشت. این دانشگاه نه سهمیه‌بندی بود و نه به صورت سهام به اشخاص تعلق دارد، تنها هدف این بود که دانشگاهی برای مردم و برای خدمت به مردم تاسیس شود.

او با تاکید بر اینکه گروه موسس دانشگاه آزاد حتی یک ریال از دانشگاه آزاد استفاده شخصی نکردند، خاطرنشان کرد: در آن زمان آقایان کار زیاد داشتند و مدیریت دانشگاه را به من سپردند.
رییس هیات‌ امنای دانشگاه آزاد با بیان این مطلب که در زمان احمدی‌نژاد آنها که برای دانشگاه کار می‌کردند، انگ می‌خوردند، افزود: هنوز هم افرادی در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند که به دانشگاه آزاد انگ می‌زنند.
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی ادامه داد: همین دولت قبلی بود که قصد داشت دانشگاه را به زمین بزند و بمب را روی اساسنامه دانشگاه گذاشتند و شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه ما را بی‌خاصیت کرد این درحالی است که یک بند از این اساسنامه می‌گوید هر تغییری در اساسنامه باید با پیشنهاد هیات موسس باشد که آنها مراعات نکردند و ما در این زمینه به دادگاه شکایت کردیم و دادگاه مصوبه آنها را متوقف کرد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مزاحمت‌هایی که تاکنون برای دانشگاه آزاد ایجاد شده، تصریح کرد: در حال حاضر معاونان وزیر علوم مصاحبه می‌کنند که اسناد دانشگاه آزاد اعتبار ندارد این در حالی است که در مرکز کار‌شناسی شورای عالی سهم دانشگاه آزاد در مسئولیت آموزش عالی کشور حداقل ۵۰درصد است.
رییس هیات امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: نخست‌وزیر انگلستان اخیرا بخشنامه‌ای به دانشگاه و وزیر علوم ابلاغ کرده که باید دانشگاه‌ها را در مناطق محروم ببرید. نخست‌وزیر انگلستان گفته است که تنها ۴درصد سیاه‌پوستان درس می‌خوانند در حالی که ۷۰ـ ۸۰ درصد سفید‌پوستان در حال تحصیل هستند. این درحالی است که دانشگاه آزاد تاسیس دانشگاه را در مناطق محروم از لحظه اول در دستور کار خود قرار داده بود.
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد یک مرکز مدیرسازی و متخصص‌سازی است، گفت: به همین خاطر است که ما برای تامین نیازهای مردم آمدیم.
او با اشاره به تقاضای دانشگاه‌های خارجی برای راه‌اندازی واحدهای دانشگاه آزاد در کشورهای مختلف گفت: اخیرا از ما خواسته شده که یک واحد دانشگاه آزاد در اسلواکی راه‌اندازی کنیم، چرا که ایرانیان در این منطقه بسیار زیاد است همچنین درخواست شده که در اوگاندا یک واحد دندانپزشکی تاسیس شود که البته ما در حال حاضر در این فکر هستیم که آیا می‌توانیم آن را تاسیس کنیم یا نه.
رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اضافه کرد: اینکه می‌گویند چرا اینقدر فارغ‌التحصیل بیکار در کشور داریم خب مسلم است. وقتی تحریم هستیم شرایط همین است. ما تقصیر خودمان بود که تحریم را پذیرفتیم و خوشبختانه زمانی که آقای روحانی و تیمش‌ تحریم‌ها را شکستند دنیا ما را به عنوان کشور معتدل شناخت.
آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی با اشاره به طرح‌های جدید دانشگاه آزاد گفت: یکی از طرح‌های ما این است که زباله‌ها را به گونه‌ای بسوزانیم که هیچ آلودگی ایجاد نکند و از طرف دیگر برق تولید کند. در حال حاضر نصف آب کشور در حال هدر رفتن است و ما اخیرا به واحد‌ها ابلاغ کردیم که اگر زمین دارند به گلخانه تبدیل کنند چرا که در حال حاضر دیگر نمی‌شود برق‌ـ آبی کشاورزی کرد.
او با طرح این پرسش که نمی‌دانم چرا برخی‌ها به دانشگاه آزاد حسادت می‌کنند، در حالی که این دانشگاه برای مردم است، گفت: اگر دولت می‌تواند این کار‌ها را انجام دهد، ما از خدایمان است که انجام شود.
رییس هیات ‌امنای دانشگاه آزاد ادامه داد: تبلیغات دانشگاه آزاد در صدا و سیما کم است و اگر نکته منفی از این دانشگاه پیدا کنند، آن را منعکس می‌کنند. من از آقای میرزاده خواستم در فیس‌بوک صفحه‌ای برای دانشگاه آزاد ایجاد کند تا ما همه خدماتمان به مردم را در آنجا بگوییم.

 

ماه رویان شماره : 323